21 başbakan eskiten tünel nihayet bitti

Sivas'ta 1973 ylında temeli atılan tünel 39 yıl sonra bitti. Türkiye'nin en uzun demir yolu tünellerinden olan ve 36 yıldır bitirilemeyen Kangal Deliktaş tüneli 3 yılda bitirildi.

21 başbakan eskiten tünel nihayet bitti
21 başbakan eskiten tünel nihayet bitti
GİRİŞ 19.12.2011 21:50 GÜNCELLEME 19.12.2011 21:50
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Tünelin ilk sinyalizasyon testini Müsteşar Habib Soluk yaptı. 39 yıl önce temeli atılan ve Sivas'ı Malatya ve Erzincan'a bağlayan Deliktaş Tünelinde nihayet mutlu sona gelindi.

Ulaştırma Habercilik ve Denizcilik Bakanlığı Müsteşarı Habib Soluk bu hafta sonunu memleketi Sivas'ta, Divriği, Kangal ve Ulaş'taki çalışmaları inceledi.15 Kasım 1973 tarihinde Sivas'ı, Malatya ve Erzincan'a bağlayan demir yolunda yapımına başlanan, Ulaş-Kangal mevkisindeki 47,5 kilometre uzunluğundaki Tecer-Kangal Varyantı, yıllardır bitirilememişti.

Geçtiğimiz günlerde test sürüşlerinin bittiği varyant ve tünelde dün sinyalizasyon testlerine Müsteşar Habib Soluk bizzat katıldı.

39 Yıl Sonra Bitti

Soluk, "39 yıl sonra bitti, ancak bununla övünmüyoruz, sadece bize heyecan veriyor" dedi.

Sivas Tecer -Kangal varyantındaki sinyalizasyon test çalışmalarını yerinde takip eden Müsteşar Habib Soluk, buradaki sinyalizasyon testlerinin bu hafta sonuna kadar devam edeceğini belirtti.

Soluk, "Aralık ayı sonunda bu varyant ve tünel hizmete girmiş olacak. Tam 39 yıl sonra buradan tren geçecek olması tüm camiamızı heyecanlandırmakta" diyerek sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye'nin 5.473 m ile en uzun tren tünellerinden biri olan bu varyant ve tünelin 39 yıl sonra bitmiş olmasından dolayı asla övünmüyoruz. Burada yaşanmakta olan gerçek bir olay vardır. Bu tünelin 1973 yılında temeli atıldığında bekçi olarak göreve başlayan Seyfettin Uğurlu amcamız buradan emekli olmuş kendinden sonrada bekçiliğe oğlu devam etmektedir. O da neredeyse 1 yıl sonra emekli olacaktır.

Bu kadar zaman geçmiş olması acı bir tablo. Ancak bunlar devletimizde artık yaşanmamaktadır.

Temeli at dursun politikası bitmiştir."

Daha sonra sinyalizasyon çalışmalarına bizzat katılan Müsteşar Soluk, gazetecilerin Sayın Başbakanın "Burayı bizzat bekçi Seyfettin amca ile birlikte açacağız" sözlerini hatırlatarak, açılışı Başbakanın yapıp yapmayacağı sorusu üzerine "Resmi açılış programı bahar aylarına kalabilir. Sayın Başbakanımızın programı uygun olursa açılışa teşrif edeceklerdir." dedi.

39 yıl sonra bitirilen Sivas'taki bu varyant ve tünel tam bir tarih kokuyor. 39 yıl önce Türkiye'nin nüfusu sadece 35 milyondu. 39 yıl önce Türkiye'nin en büyük 4. şehri Erzincan'dır. 39 yılda Türkiye, 7 Cumhurbaşkanı gördü. 39 yılda Türkiye'de, 21 defa Başbakan değişti. 39 yılda Sivas tam 17 vali eskitti.

TRThaber

YORUMLAR 8
 • alat asim 7 yıl önce Şikayet Et
  AÇILIŞI MOLOTOFLA YAPALIM. yakışır.
  Cevapla
 • Hasan 7 yıl önce Şikayet Et
  NANKOR MILLET.... Bu millet'e yine yaranmaz bu hukumet! Millet nonkor olmus cikmis! Kasede altin versin yine ahlanir bu millet.
  Cevapla
 • Teamo 7 yıl önce Şikayet Et
  BÜYÜK PROJLER TAMAM AMA.... Belediyecılık tam bır hırsızllık ve vurgun yerı... Sahte ıhale bedellerı ile devlti resmn soyuyolarlar... en basıtını ben söyleyım. SAKARYA HENDEK Bayrak tepe inşaatı 120 mılyar tuttu. (çalışnları söyluyor) ama ıhale devlete 500.000Tl ödetildi. soruştur hukumet daha neler var böyle.! (ali inci uzman soyguncu)
  Cevapla
 • mete bilge 7 yıl önce Şikayet Et
  BU ARADA EKLEYEYİM. Ben Bolu tüneli için yazdım , çünkü termal hava akımları yolu buz pistine çeviriyor. Bu tünel hakkımda bilgim yok..
  Cevapla
 • mete bilge 7 yıl önce Şikayet Et
  BİTTİ DE NE OLDU?. Bitti de ne oldu ? Demirelin meşhur lafını bu sefer akp söylüyor .Neydi o laf ? ' Ben yaptım oldu bitti' . Acaba bitti mi ? Hayır, öncelikle tüniln çıkış noktası resmen doğal buzlanma alanı,termal hava akımları hesaplanmamış, uzmanlara hiç danışılmamış. ben yaptım oldu bitti!!!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Pompalı tüfekle dehşet saçtı
Bin Ali'nin 450 milyon dolarına el konuldu