PKK'yı kendi yayın organı ele verdi

Bugüne kadar yüzlerce kanlı eyleme imza atan, köy yakan, yaşlı genç, bebek ayırt etmeden öldüren ve bu katliamları başkalarına mal eden PKK'yı kendi dergisi ele verdi.

PKK'yı kendi yayın organı ele verdi
PKK'yı kendi yayın organı ele verdi
GİRİŞ 21.02.2012 13:05 GÜNCELLEME 21.02.2012 13:05
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

PKK bugüne kadar yüzlerce kanlı eyleme imza attı. Köy yaktı, bebekler öldürdü, yaşlı genç ayırt etmeden binlerce Kürt öldürdü. Ancak her seferinde tepkilerden dolayı inkar edip katliamları başkalarına mal etti. Fakat şimdi tam anlamıyla suçüstü yakalandı. Hem de kendi yayın organları aracılığıyla...

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre; yıllardır yayımlanan ve örgütün yayın organı niteliği taşıyan Serxwebun Dergisinde PKK'nın katliam belgeleri çıktı.

1982'den 2011 yılına kadar aylık olarak yayımlanan Serxwebun'un arşivi yakın zamanda pdf olarak sanal ortamda paylaşıma açıldı. Buradaki sayılarda örgütün geçmişte hangi eylemleri nasıl yaptığı ve bunlar aracılığıyla hangi propagandaları devreye soktukları tek tek anlatılıyor.

İTİRAF NİTELİĞİNDE

Serxwebun, kelime olarak 'bağımsızlık, istiklal' anlamlarına geliyor. İlk genel yayın yönetmeni örgütün sembol isimlerinden olan ve öldükten sonra adı PKK'nın eğitim kampına verilen Mazlum Doğan'dı. Derginin ortaya çıkan arşivinde 1987 - 88 yıllarına ait sayılarında, PKK çevrelerinin yıllardır 'devlet yaptı' diyerek propaganda malzemesi olarak kullandığı Pınarcık, Milan, Çiftekavak gibi onlarca büyük katliamın örgüt tarafından gerçekleştirildiği anlatılıyor. Örgüt yüzlerce insanı ajan diye damgalayarak katlederken, öğretmen infazları, okul ve köy yakma, sabotajlar, seçim sandıklarına saldırıda bulunma gibi pek çok eylemi büyük başarı olarak yansıtmış.

BEBEĞİ ÖLDÜRMEK ZAFER!

Örgütün ilk eylemini yaptığı 15 Ağustos'un 4. yıldönümünde yayımladığı özel sayıda 18 Ağustos 1987 tarihinde Siirt Eruh'a bağlı Kılıçkaya köyü Milan Mezrasına düzenlenen ve 25 kişinin hayatını kaybettiği katliam şu ifadelerle yer alıyor: "Eruh'a bağlı Kılıçkaya köyü Milan mezrasına düzenlenen baskında çete ve yakınlarından 25 kişi öldürülürken, 34 kişi ise ağır yaralandı. Eylemde çok sayıda silah ve mühimmat kamulaştırıldı."

Örgütün büyük başarı olarak anlattığı bu katliamda ölenler arasında biri 3 günlük, biri 6 günlük olmak üzere iki bebek ile 10 çocuk bulunuyordu. Bir diğer kanlı eylemi olan Pınarcık katliamı ise derginin Haziran 1987 tarihli sayısında yer alıyor. 20 Haziran 1987'de Mardin'in Ömerli ilçesine bağlı Pınarcık köyüne düzenlenen baskında 16'sı çocuk, 8'i kadın 30 kişi öldürüldü.

PKK 'soylu eylem' diye nitelendirdiği bu katliamı Haziran 1987'de yayımlanan 66. sayısında şu ifadelerle anlatıyor: "Pınarcık eylemi kimsenin çarpıtamayacağı gerçekleri ortaya sermiştir. 80 Kişiden oluşan donanımlı bir ARGK birliği (PKK'nın silahlı birliği, şimdiki adı HPG) Ömerli'nin birkaç km yakınında çetelerin bulunduğu köyü sarmış ve çeteleri imha etmişlerdir." PKK'nın büyük bir kahramanlık örneği olarak yansıttığı bu katliamda ölenlerin çoğu bebek, çocuk, kadın ve yaşlı insanlardı. PKK çevreleri eski özel harekat polisi Ayhan Çarkın'ın açıklamalarına dayanarak bu katliamı daha geçen yıl bile devlete mal etmişti. Özgür Gündem gazetesi "Katliam Silsilesi ve Bebek Katilleri" başlığı ile yazı dizisi yapmıştı. Derginin sanal dijital ortamdaki arşivinde onlarca kanlı eyleme ait bilgiler yer alıyor. Şırnak'a bağlı Güneyce Köyü Çiftekavak mezrasına düzenlenen baskında 11 kişinin katledilmesi, 6 kişinin öldürüldüğü Şırnak Kayageçit köyü baskını, 10 kişinin öldüğü Hakkari Çukurca Cevizli köyü baskını, 13 kişinin öldüğü Şırnak Meselci Köyü Çobandere Mezrası katliamı, Şırnak'ta Üçkardeşler mezrasında 11 kişinin katledilmesi gibi pek çok kanlı eylemin örgüt tarafından işlendiği bu belgelerde yer alıyor.

BEBEKLERİN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ KATLİAMA ÖVGÜ

Serxwebun dergisinin Haziran 1987 tarihli sayısında PKK'nın en kanlı eylemlerinden Pınarcık katliamından övgüyle söz ediliyor. 20 Haziran 1987'de Mardin'in Ömerli ilçesine bağlı Pınarcık köyüne düzenlenen baskında aralarında bebeklerin de bulunduğu 16'sı çocuk, 8'i kadın 30 kişi öldürülmüştü. Gündem gazetesi, 23 Ekim 2011 sayısında Pınarcık katliamını devletin yaptığını iddia etmişti.

Köyleri yakanlar da PKK'lılarmış

PKK ve BDP çevreleri yıllardır devleti köy yaktığı iddiasıyla suçluyor. Ancak, örgütün arşivlerinden birçok köyü PKK'nın yaktığı ortaya çıkıyor. Örgüt Ekim 1987'de Kars'ın Aralık ilçesi Çamurlu köyünü basarak 10 evi yaktığını itiraf ediyor. PKK'nın eylem raporlarında basılan şantiyeler, yakılan araçlar gibi sabotaj eylemine ait veriler yer alıyor. Geçtiğimiz yıl Hakkari'de imam öldüren örgütün bu eylem biçiminin de yeni olmadığı anlaşılıyor. 1987'de Mardin'de bir imamı katleden örgüt bunu da başarı hanesine yazmış. Arşivlerde pek çok öğretmen infazına ilişkin kayıt da yer alıyor. 12 Mart 1988'de Batman'ın Gercüş İlçesi Aydınca ilkokulu ile 25 Mart 1988'de Mardin Midyat'a bağlı Başgözü ilkokulu öğretmenlerinin katledilmesi onlardan ikisi sadece.

TÜRKİYE GAZETESİ

YAZDIR
YORUMLAR 12
 • Mir bedirxan 7 yıl önce Şikayet Et
  eski batman valisinin anlatıkları ne....... vala artık inanmak zor beyler.kötülüklerin ansı pkk at üzerine dosyayı kapat.daha yeni eski batman valisi batmanda 8 sivil ölümünde mit yaptı dedi.tüp patlatılmış pkk üstüne ihale yıkıldı diyor.mit elemanını elimizden aldılar diyor salih şarman.haberi önümüze atıyorlar milet te gayet yiyiyor.yada bazılarının işine geliyor.artık inanmak zor..
  Cevapla
 • kamil hisarlı 7 yıl önce Şikayet Et
  komunizmden-stalinizm vb.den doğanların en iyi yaptığı şey: propagandadır. onlara göre gerçeğin/hakkın ne olduğu önemli değildir. öyle bir problemleri yoktur. onlara göre, savunduğun şeyi gerçek diye yutturabiliyorsan senden alası yok. bakın bazı yorumcular gerçeği nasıl da çarpıtıyor gördünüz mü? demek ki o yorumcular da propagandacıların kandırdıkları arasında. zamanında düşünseydiniz de kanmasaydınız kardeşim:) zira öyle yapmak şimdi kıvırmaktan daha kolaydı. birisi uludere olayını getirmiş (madem o olaya sevinenlerden de bahsetseydi ya), ötekisi hani ergenekon yapıyordu işte meğer pkk yapıyormuş deyip kendince bişey çıkartma peşinde. al birini vur ötekine. propaganda mağdurları sizi.. aklınız sıra bizi de propage edeceksiniz ha:)) şunu bilin ki biz sözü dinler en güzeline uyarız, gözü kör eden asabiyetten de uzağız, dolayısıyla propaganda bize işlemez..
  Cevapla
 • Remzi Altunkaya 7 yıl önce Şikayet Et
  kaliteli haber. bu haberle pkk yi cok kötülemisiniz biz bilmiyorduk
  Cevapla
 • MURAT UGUŞ 7 yıl önce Şikayet Et
  TENCERE DİBİN KARA SENİN Kİ BENDEN KARA. evet PKK çok masum insan öldürdü eli kanlı bir terör örgütüdür. ya devlet!!! yada devlet adına çalışan jitemciler özel harekatçılar emniyetçiler savcılar hakimler, millet vekilleri başbakanlar cumhurbaşkanları generaller... onlar masum mu? onların ellerinde kaç masum insanın kanı var. var mı suçluları bulup cezalandırabilecek bir bir devlet? (ibrahim şahin denen adamı dönemin Cumhurbaşkanı hapisten çıkarmamış mıydı?)
  Cevapla
 • emre yılmaz 7 yıl önce Şikayet Et
  .... bir arkadaş pkk'ya lanet ediyor. güzelde ediyor çünkü bunlar ermeni tohumu dinsiz ateist cibilliyetsiz mahluklar... Kundakkaki bebeği öldüren, ögretmen, asker, polis sehit eden, masum insanları katleden, oraya hizmet götüren devletin iş makinasını yakan, esnafın dükkanını ateşe veren soysuzlar... sonrada bunlara lanet okumayacaksın...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trabzon'da konuştu
Say say bitmiyor! THK'daki büyük skandal ortaya çıktı: 440 milyon TL