Akif'e özendi, ödülü kabul etmedi

Antalya’nın Alanya ilçesinde ‘Safahat kitabı şiirlerinden güzel okuma’ yarışmasında üçüncü olan öğrenci, İstiklal Marşı’nın Şairi Mehmet Akif Ersoy’un ödül kabul etmediğini belirterek, ücüncülük ödülünü almadı.

Akif'e özendi, ödülü kabul etmedi
Akif'e özendi, ödülü kabul etmedi
GİRİŞ 06.03.2012 18:46 GÜNCELLEME 06.03.2012 18:46

Alanya Keykubat Eğitimciler Derneği (AKED)’nin düzenlediği ‘Safahat kitabı şiirlerinden güzel okuma’ yarışmasına 20’si ilköğretim, 18’i lise öğrencisi olmak üzere 38 okuldan öğrenciler katıldı. Üç gün süren yarışmanın finaline lise ve ilköğretimden 5’er öğrenci kaldı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen yarışmanın sonucunda liseler arasındaki yarışmada Avsallar Recep Karaca Çok Programlı Lisesi öğrencisi Kemal Baysal, ‘Ordu’nun duası’ isimli şiiriyle birinci oldu. Hüseyin Girenes Fen Lisesi öğrencisi Erdem Çiftçi, ‘Bülbül’ isimli şiiriyle ikinciliği alırken, Türkler Anadolu Lisesi öğrencisi Ömer Faruk Korkmaz da aynı şiiri güzel okuyarak üçüncü oldu. İlkokullar arası yapılan şiir yarışmasında da Yeşilöz İlköğretim Okulu öğrencisi Ümmühani Coşkun ‘Çanakkale Şehitlerine’ şiirini okuyarak birinci oldu. Konaklı Gazi İlköğretim Okulu öğrencisi Hasibe Nur Avan ‘Zulmü alkışlayamam’ şiiri ile ikinci, Demirtaş Cumhuriyet İlköğretim Okulu öğrencisi Nisa Nur Mecek ise ‘Hakkın sesleri’ isimli şiirini güzel okuyarak üçüncü oldu. Jüri üyeleri arasında ‘Safahat Mehmet Akif Dönüyor’ isimli tiyatrosunun usta oyuncusu Ahmet Yenilmez’in de bulunduğu yarışma herkesi göz yaşlarına boğdu.

AKED tarafından finale kalan 10 öğrenci cumhuriyet, yarım ve çeyrek altınlarla ödüllendirildi. İlkokullar arası yarışmada üçüncü olan Demirtaş Cumhuriyet İlköğretim Okulu öğrencisi Mecek, çeyrek altını Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı için kendisine verilen ödülü kabul etmediğini hatırlatarak, okuluna bağışladı. Mecek’in bu örnek davranışı salondakileri duygulandırdı. Mecek, yarışmaya hazırlanmadan önce Mehmet Akif Ersoy’u tanımak için çeşitli kitaplar okuyarak, hakkında geniş bilgiye sahip olduğunu söyledi. Bu nedenle ödül konusunda Mehmet Akif Ersoy’un davranışını örnek aldığını dile getirdi.

ETİKETLER
Antalya özdül
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Erdoğan suikast iddiaları için ilk kez konuştu
20 yıl sonra anlattı: 'Bombayı kokpit camından attım'