Şartlı tahliye Meclis'ten geçti

Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezleri ile Koruma Kurulları Kanunu'nda değişiklik yapan yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

Şartlı tahliye Meclis'ten geçti
Şartlı tahliye Meclis'ten geçti
GİRİŞ 06.04.2012 00:09 GÜNCELLEME 06.04.2012 00:09

Yasayla, denetimli serbestlik tedbiri kapsamında cezanın infazıyla; hükümlülerin dış dünyaya uyumlarını sağlamaları, aileleriyle bağlarını sürdürmeleri ve güçlendirmeleri amaçlanıyor.

Açık cezaevinde cezasının son 6 ayını kesintisiz olarak geçiren, çocuk eğitimevinde toplam cezasının beşte birini tamamlayan koşullu salıverilmesine 1 yıl ve daha az süre kalan iyi halli hükümlüler, cezalarının koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmını denetimli serbestlik tedbiri kapsamında cezaevi dışında geçirebilecek. Buna infaz hakimi karar verilebilecek.

Sıfır-altı yaş grubunda çocuğu bulunan ve koşullu salıverilmesine 2 yıl veya daha az süre kalan kadın hükümlüler, maruz kaldıkları ağır bir hastalık, sakatlık veya kocama nedeniyle hayatlarını yalnız idame ettiremeyen ve koşullu salıverilmesine 3 yıl veya daha az süre kalan hükümlüler de aynı kapsama tabi olacak. Ağır hastalık, sakatlık veya kocama hali Adli Tıp Kurumu'ndan alınan veya Adalet Bakanlığı'nca belirlenen tam teşekküllü hastanelerin sağlık kurullarınca düzenlenip Adli Tıp Kurumu'nca onaylanan bir raporla belgelendirilmesi gerekecek.

Adli para cezasının ödenmemesi nedeniyle, cezası hapse çevrilen hükümlülerin erken tahliye süresi, hak ederek tahliye esas alınmak suretiyle hesaplanacak.

Açık cezaevine ayrılma şartları oluşmasına karşın ayrılamayan veya bu nedenle kapalı cezaevine geri gönderilen iyi halli hükümlüler, açık cezaevine ayrılma şartlarının oluşmasından itibaren en az 6 aylık süre geçerse, diğer şartları da taşımaları halinde bu uygulamadan yararlanabilecek.

Denetimli serbestlik tedbiri kapsamında cezasının infazına karar verilen hükümlü, koşullu salıverilme tarihine kadar; kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalıştırılabilecek, bir konut veya bölgede denetim ve gözetim altında bulundurulabilecek, belirlenen yer veya bölgelere gitmeyebilecek, belirlenen programlara katılabilecek. Bu yükümlülüklerinden bir veya birden fazlasına tabi tutulmasına denetimli serbestlik müdürlüğü karar verecek.

Hükümlü; cezaevinden ayrıldıktan sonra, denetimli serbestlik müdürlüğüne 3 gün içinde müracaat etmemesi; yükümlülüklere, hazırlanan denetim ve iyileştirme programına, denetimli serbestlik görevlilerinin bu kapsamdaki uyarı ve önerileriyle, hakkında hazırlanan denetim planına uymamakta ısrar etmesi halinde koşullu salıverilme tarihine kadar olan cezasının infazı için kapalı cezaevine gönderilecek.

-Kapalı ceza infaz kurumuna gönderilme şartları-

Hükümlünün başka bir suçtan dolayı tutuklanması, bu uygulamadan önce işlediği iddia olunan ve cezasının üst sınırı 7 yıldan az olmayan bir suçtan dolayı soruşturmaya tabi tutulması, bu uygulamadan sonra işlediği iddia olunan ve cezasının alt sınırı 1 yıl veya daha fazla olan suçtan dolayı soruşturmaya uğraması halinde, hükümlünün kapalı cezaevine gönderilmesine karar verilecek.

Hükümlünün soruşturma sonunda beraat etmesi, davasının reddi veya düşmesi halinde cezasının infazına, denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak devam edilebilecek.

Bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle koşullu salıverilmelerine bir yıldan az süre kalan; açık cezaevinde bulunan, kapalı cezaevinden açık cezaevine ayrılma şartlarını taşıyan iyi halli hükümlüler, cezalarının koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmını denetimli serbestlik tedbiri kapsamında çekebilecek.

-8 bin 60 kadro-

Şüpheli, sanık ve hükümlülerin toplum içinde izlenmesi, gözetimi ve denetimi elektronik cihazların kullanılması suretiyle de yerine getirilebilecek.

Denetimli Serbestlik Müdürlüklerine, en az dört yıllık eğitim veren fakülte ve yüksek okullardan veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilmiş yurtdışındaki üniversitelerden mezun olanlar arasından yazılı ve mülakat sınav sonucuna göre denetimli serbestlik müdür yardımcısı atanacak.

Adalet Bakanlığının boş memur kadrolarından 3 bin 490'ına 2012 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'ndaki sınırlamalara tabi olmadan atama yapılabilecek.

Yasayla 8 bin 60 kadro ihdas, 140 kadro iptal ediliyor.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in verdiği bilgiye göre, yasayla, yaklaşık 15 bin hükümlünün cezaevlerinden tahliye olması öngörülüyor.

ETİKETLER
TBMM Genel Kurulu
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Nurten Saridag 1 yıl önce Şikayet Et
  Darbecilere yer acmak icin 40 bin tutuklu ve hükümlüler tahliye edildi. Ama benim eşim hala hapiste yine bu paketten faydalanamadi.yine umudumu kaybettim cocuklarim babasiz büyümeye devam edecek.Inssllah GENEL AF Getirisiniz
  Cevapla
 • elif parlak 2 yıl önce Şikayet Et
  gerçekten şartlı tahliye yasası varmı bişey ler söyleyin
  Cevapla
 • yaşar 2 yıl önce Şikayet Et
  Başka bir ile gıdebılınıyormu şartlı salınanlar
  Cevapla
 • dursun şevik 3 yıl önce Şikayet Et
  adaletin nesin den bahsediliyorki bu ülkede adaletmi kalmış ortada.adaletv dedigin şey.uygulanacaklarbelli zaten vatanına milletnine baglı insanlara adalet uygulanırmı odaneymiş.kaşının üstüne karavar demek yeterli bulursun bir şahid bascezayı ahasana adalet.negüzelama maşşallah.seviyorum benbu adaleti.
  Cevapla
 • Kamil 6 yıl önce Şikayet Et
  yetmez. şöyle 5-10 yılı kalanlarıda serbest bırakmak gerek ,aslında hiç hapsedilmese daha iyi böylece cezaevleride dolmaz ,sanki suçların karşılığı kadar ceza veriliyorda birde şartlı tahliye gibi nedenlerle suçlular bırakılıyor, ondan sonra niye bu kadar suç işleniyor diye yakınıp durun ,yahu zaten iyi hal vs. gibi durumlarla kuşa çevirilen cezalar vicdanları yaralarken şu hale bakın,olmuşken bundan sonra suç işleyenlere birde madalya takın tam olsun,rahşana kızanlar şimdi kendileri aynı yoldalar,tek fark durmak yok yola devam diyorlar
  Cevapla
 • erdal 3 yıl önce Şikayet Et
  tam sana yakışacak isim koymuşlar kamil kendi adın gibi yorum yapmışsın
  Cevapla
 • kamile 3 yıl önce Şikayet Et
  sırf cehaletinden kendini savunamamış kişilerde var. yıllar sonra infaza veriliyor ve düzen kurduğu bi haber vaziyette hayatını yaşarken ee senin şu kadar zaman önce şu cezan varmış aklımıza yeni geldi gir ceza evine denenlerde var. aile çoluk çocuk perişan. dosya yıllar evvel kaptıldığı için savunma yapsanda dikkate alınmıyor. adalet siztemimiz berbat.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Patates ve soğana müdahale geliyor
Tansu Çiller'den dikkat çeken HDP açıklaması