Mersin-Antalya duble yolla bağlanıyor!

''Her babayiğidin harcı değil bu yol'' yakıştırması alan Mersin-Antalya karayolundaki sıkıntıyı giderebilmek için başlatılan ''Akdeniz Sahil Yolu Projesi''nde çalışmalar hummalı şekilde sürüyor.

Mersin-Antalya duble yolla bağlanıyor!
Mersin-Antalya duble yolla bağlanıyor!
GİRİŞ 16.05.2012 14:05 GÜNCELLEME 16.05.2012 14:54

Dik rampaları ve peş peşe sıralanan keskin virajları nedeniyle sürücülere zorlu bir yolculuk sunan Mersin-Antalya Karayolu'ndaki sıkıntıyı giderebilmek için başlatılan ''Akdeniz Sahil Yolu Projesi''nde çalışmalar hummalı şekilde sürüyor.

Oldukça dik rampaları ve birbiri ardına sıralanan keskin virajları nedeniyle sürücülerden ''her babayiğidin harcı değil bu yol'' yakıştırması alan karayolu, sürücülerin tehlikeli bir yolculuk yapmasına, hatta zaman zaman karşılıklı yönlerden gelen sürücülerin araçlarını durarak birbirlerine yol vermesini gerektiren bir özelliğe sahip.

Karayolları Genel Müdürlüğü'nce 2003 yılında çalışmalarına başlanan Akdeniz Sahil Yolu Projesi tamamlandığında, hem iki kent arasındaki mesafe 20 kilometre daha kısalacak, hem de virajlı yollar yerini, duble yollara bırakacak.

Yol çalışmalarının hummalı şekilde, çoğu zaman gece-gündüz ayrımı yapılmadan sürdüğü 437,70 kilometrelik Akdeniz Sahil Yolu'nun 16 kilometrelik Gazipaşa-Kaledran kesimi hariç, çalışmalar ihaleli olarak devam ediyor.

Bugüne kadar 347.53 kilometresi bölünmüş olarak tamamlanan ve trafiğe açılan yolun, kalan 90.17 kilometrelik kesimin 16 kilometresinde proje çalışmaları, 74.17 kilometrelik kesimde ise yapım çalışmaları sürdürülüyor.

2015 yılı sonu itibariyle tamamlanması hedeflenen yol, şu an için otobüsle 9 saat civarında sürerken, çalışmalar tamamlandığında, mesafenin 5 saate kadar düşmesi bekleniyor.

-Sektörlerin beklentisi-

Proje kapsamında çalışmaların sürdüğü yolun hemen her yeri farklı güzellikleri bünyesinde barındırıyor.

Keskin virajlarda seyir halindeyken, sürücülerin ve yolcuların zaman zaman eşsiz koylara ve tarihi yapılara kendini kaptırdığı yoldaki yeni güzergah tamamlandığında da büyük oranda yine bu seyri doyulmaz alanları görme imkanı sürecek.

Yolun tamamlanmasıyla mevcut potansiyelin gün ışığına çıkacağını uman yöre halkı, çalışmaların kısa sürede tamamlanmasını istiyor. Yöredeki hemen herkesin takdirini toplayan çalışmalar sayesinde, tarihi yapıların daha fazla turist tarafından gezilmesi, tarım ürünlerinin ise daha fazla kişinin ağzını tatlandırması bekleniyor.

-''Bu yol bizim açımızdan adeta bir umut yolu''-

Mersin Turizm İşletmecileri Derneği (MERTİD) Başkanı Murat Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mersin'in, hemen her alanında çok fazla tarihi esere sahip olduğunu, ancak bunların özellikle kentin hemen yanı başında bulunan Antalya'yı göz önüne aldıklarında turizm pastasında istenen payı alamadığını söyledi.

Antalya'ya gelen tatilcilerin, Mersin'i de görmek istediğini, ancak meşakkatli yolculuk nedeniyle bunu ertelemek zorunda kaldığını anlatan Demir, ''Ama bu yol yapıldığında, Mersin'in kaderi değişecek. Mersin'e gelen insanlar, gönül rahatlığıyla Antalya'ya kadar rahat bir şekilde seyahat edebilecek. O yüzden turizmciler olarak, bu yolun bir an önce tamamlanmasını arzuluyoruz. Bu yol bizim açımızdan adeta bir umut yolu. Yolun bitmesiyle rahat bir nefes alacağız ve Antalya'nın deneyimlerinden yararlanıp cazibelerimizle onlara katkı sağlayacağız'' diye konuştu.

Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel de Mersin'in muzdan çileğe, zeytinden kayısıya kadar meyve ve sebze üretiminde zengin bir profile sahip olduğunu söyledi.

Ancak, mevcut durumda özellikle kentin batısında yer alan ilçelerinde yetiştirilen ürünlerin, nakliye konusunda sıkıntı yaşadığını dile getiren Gökçel, Akdeniz Sahil Yolu'nun tamamlanmasıyla, ürünlerin daha çabuk ve taze bir şekilde sofralara ulaştırılabileceğini kaydetti.

Mersin-Antalya duble yolla bağlanıyor!
GALERİYE GİT
ETİKETLER
mersin antalya
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Ahmet Gül 5 yıl önce Şikayet Et
  inönünün zamanında mersin silifke arsında yol bile yoktu !. rahmetli menderes müftü köprüsünden ileriye başlatarak silifke ordanda antalyaya yolu açtırdı, vede chp adamı astırdı.
  Cevapla
 • Bir dost 5 yıl önce Şikayet Et
  maaşallah. zamanda yolculuk bu olsa gerek, 10 yılda 80 yıldır yapılmayan hizmetleri kapatmak...
  Cevapla
 • ahmet 5 yıl önce Şikayet Et
  hayırlı olsun. ben geçen yaz mesin antalya arasını 11 satte geçtim ve ülkemin nekadar utanılacak durumda olduğunu gördüm allaha şükür yapılanlarıda gördüm. şimdi soruyorum bu memlekette 50 seneden beri politika yapanlar bu yol 2012 ye kadar neden yapılmadı bi daha söylüyorum bu yodan geçerken ülkemden utandım..
  Cevapla
 • Muhammed Ali 5 yıl önce Şikayet Et
  bu yatırımları . görmeyenlere ne demeli !
  Cevapla
DİĞER HABERLER
PKK, CHP-İP ittifakından memnun
CHP ve İYİ Parti anlaştı!