AB'deki Müslüman Kadınlarla ilgili rapor

Rapora ilişkin görüş raporu hazırlayan AK Parti Bursa Milletvekili Kara: -''Avrupa ülkelerinde yaşayan Müslüman kadınların en büyük sorunlarını 5 madde ile sıraladı.

AB'deki Müslüman Kadınlarla ilgili rapor
AB'deki Müslüman Kadınlarla ilgili rapor
GİRİŞ 27.06.2012 22:58 GÜNCELLEME 27.06.2012 23:10

Rapora ilişkin görüş raporu hazırlayan AK Parti Bursa Milletvekili Kara: -''Avrupa ülkelerinde yaşayan Müslüman kadınların en büyük sorunlarının başında vatandaşlık ve yasal oturma izni alınamaması geliyor ve bu da entegrasyonda sorunlara yol açıyor

Kara, Avrupa'daki Müslüman kadınlar konusundaki görüş raporunu konuya 5 farklı açıdan hazırladığı rapor:

1.Vatandaşlık kazanımı ve yasal yollardan yerleşim hakkı kazanamamanın sonuçları:

Avrupa'daki Müslüman kadınların Avrupa toplumunun bütünleyici bir unsuru olduğunun altını çizmek gerekiyor. Avrupa ülkelerindeki göçmenlerin birçoğu bulundukları ülkelerde uzun yıllardan beri yaşıyor olmalarına karşın içlerinden çok az bir bölümü bulundukları ülkede vatandaşlık hakkı kazanmıştır. Bu durum, üye ülkelerde son yıllarda gözlemlenen göçmenler ve göçmen ailelerinin vatandaşlık hakkını kısıtlamaya yönelik eğilimin bir örneğidir. Göç Komisyonu, geçmiş çalışmalarında Avrupa Konseyi üye devletlerindeki uygulamalarda, kadın göçüne yönelik özel durumların yeterince dikkate alınmadığını, aksine, aile göçü konusunda daha katı yasaların yürürlüğe konulduğunu belirtmiştir.

2.Göçmenlerin ve özellikle İslam dininin imajı sebebiyle Müslüman kadınların maruz kaldığı sıkıntılar:

Özellikle 11 Eylül'den beri İslam dinini bağnaz bir dil olarak yorumlayıp tanıtmaya yönelik eğilimin yaygınlaşması Müslüman kadınların bu olumsuz tasvirden giderek daha çok etkilenmesine sebep olmaktadır. Basın özellikle siyasi tartışma programlarında türban, erken evlilikler, çok eşlilik, namus cinayetleri gibi ikincil nitelikteki konulara yoğunlaştığı için, Müslüman olmayan Avrupalılarda önyargı ve çekinceler doğmaktadır. Göçmenler ve özellikle Müslüman kadınlar hakkında gerçeğe daha uygun bir algı oluşturulmalı ve İslam'ın daha doğru anlaşılabilmesi sağlanmalıdır.

3.Türban sorununun ve Müslüman kadınların maruz kaldığı dramatik konuların indirgemeci bir yaklaşımla ön plana çıkarılmasından ziyade onların karşı karşıya kaldığı gerçek sorunların farkına varılması:

Türban konusu gibi faydasız tartışmalar bir yana bırakılmalı ve bu tartışmaların gölgede bıraktığı siyasi ve sosyal dönüşüm, işsizlik, toplumsal dışlanma, ırkçılık, ayrımcılık, cinsiyetçi şiddet, nesiller arası çatışmalar ve fırsat eşitsizliği gibi gerçek sorunlara odaklanılmalıdır. Avrupa'daki Müslüman kadınların farklılıklar barındıran bir toplum olduğu ve Avrupa toplumuna katılımları ve katkıları daha iyi anlaşılmalıdır.

4.Müslüman kadınların güçlendirilmesi / özerk hale gelmesi:

Entegrasyonun karşılıklı bir çabanın ürünü olduğu düşünülecek olursa, Müslüman kadınların bağımsızlaşma/güçlenme süreci aktif bir katılım gerektirmektedir. Avrupa'daki Müslüman kadınların bağımsızlaşma/güçlenme ve entegrasyon  sürecini kolaylaştıracak anahtar faktörlerden biri eğitim ve iş imkanlarına ayrımcılığa maruz kalmadan eşit erişim olanaklarının sağlanmasıdır. Vatandaşlık ve çifte vatandaşlık özendirilmeli, vatandaşlık talep edenler haksız, abartılı ve keyfi uygulamalara ve oturma izni veya diğer hakların geri alınması gibi durumlara karşı korunmalıdır.

5.Müslüman kadınların uyum ve özerkleşme sürecinde karşılaştığı engeller:

Avrupa'daki Müslüman kadınlar ve genel olarak göçmenler günlük yaşamda, okulda, işte ve sokakta; ırkçılık, sözlü ve fiziksel sataşmalar ve damgalamaya maruz kalmaktadırlar. Bu tip olayların, Müslüman kadınların kendilerine olan güvenlerin zedeleyerek bağımsızlaşma ve güçlenme sürecini olumsuz etkileyeceği açıktır. Bu bağlamda, 2011 tarihli 1846 no'lu karar Avrupa Konseyi üyesi ülkelerin dine veya inançlara dayalı her tür ayrımcılık ve şiddete karşı mücadele etmesi gerektiğinin altını çizmiştir.

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • hakan bekmez 5 yıl önce Şikayet Et
    islamiyet düşmanları kazanamayacaktır. bence devletimiz avrupadaki ve amerikadaki müslüman kardeşlerimize müdahale etmeli ve onları türkiye cumhuriyeti devleti güvencesi altına alıp, müslüman kadınlarımızın erkeklerimizin çocuklarımızın haklarını gayrimüslim ilsmaiyet düşmanalrına bırakmamalı ve bu yönde adımlar atmalıdır...! haa bu arada kadın hakkı diye yırtınanlar ona buna prezervatif atıpta iğrençlik yapanlar nerede neden göremiyoruz bakın burada hem türk hem de müslüman kadınalrın hakkı yeniyor neden bir protesto yapmıyorsunuz...!
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan İBB'yi ziyaret etti
Ünlü Alman gazeteciden 'Türkiye' itirafı!