Türkiye, kıtalar arası füze üretecek

Türkiye'de ilk kez balistik yani kıtalararası füze için çalışmalar başlatıldı.

Türkiye, kıtalar arası füze üretecek
Türkiye, kıtalar arası füze üretecek
GİRİŞ 24.07.2012 03:33 GÜNCELLEME 24.07.2012 03:33

Alınan bilgilere göre Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 2500 km menzilli füze istemesinin ardından düğmeye basıldı. Geçtiğimiz hafta Erdoğan başkanlığında toplanan ve Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel'in de katıldığı Savunma Sanayii İcra Komitesi'nde konuyla ilgili karar alındı. Uydu merkezi fırlatma projesinin başlatılmasına ilişkin karara işaret eden savunma kaynakları, "Bir süredir 'balistik füze' görüşmeleri vardı. Uydu fırlatma merkezinin kurulması Türkiye'ye atmosferin dışına füze gönderme yeteneği kazandıracak. Böylece füze için kritik eşik aşılacak." dedi.

ABD, Rusya, Çin ve Fransa gibi ülkelerde balistik füze bulunuyor. Bu teknolojiyi edinmek, bir ülkenin kendi topraklarından dünyadaki herhangi bir noktayı vurabilme gücüne sahip olması anlamına geliyor. Balistik füze projesi üzerinde Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve TÜBİTAK yetkilileri arasında bir süredir görüşmeler sürdürülüyordu. TÜBİTAK tarafından geliştirilen ve menzili şu an için 300 km olan ilk seyir füzesi SOM da yetkilileri umutlandırdı. SOM'un menzilinin önce 1500 ardından da 2500 km'ye çıkarılması hedefleniyor. İşte böyle bir ortamda balistik füze rüyasının gerçekleştirilmesi için de temaslar ve çalışmalar sıklaştırıldı. Balistik füzeler, diğer füzelerden farklı olarak atmosferin dışına çıkıyor. Hedefe yönelirken bir süre uzayda seyrediyor. Uzay boşluğunda sürtünme olmadığı için burada çok daha az yakıt harcanıyor. Bu durum da füzenin menzilini dünya üzerindeki herhangi bir yere ulaşacak konuma getiriyor. Balistik füze, hedefe yaklaştığında uzaydan tekrar atmosfere giriyor ve binlerce kilometre uzaktan güdümlendiği hedefe doğru dik bir şekilde yaklaşmaya başlıyor. Radarda zor tespit ediliyor. Diğer füzelere göre durdurulması ise çok güç.

Zaman'a balistik füze projesiyle ilgili bilgi veren üst düzey bir yetkili, çarpıcı değerlendirmelerde bulundu: "17 Temmuz'da toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi'nde uydu merkezi fırlatma projesinin başlatılması kararlaştırıldı. Bu proje, Türkiye'nin kendi ürettiği uyduları fırlatması için kullanılacak. Fakat asıl hedeflenen amaç başka. Uzaya uydu fırlatmanız demek, balistik füze teknolojisinin de büyük bölümünü tamamlamış olmanız anlamına geliyor. Çünkü balistik füzeler de önce uzaya çıkıyor ardından atmosfere giriyor. İlk aşamada uzaya fırlatma teknolojisi kazanılacak, ardından da atmosfere girdikten sonraki süreç için çalışmalar yapılacak." Ankara'nın, söz konusu uydu fırlatma merkezi projesi için Doğu Avrupa'dan bir ülkeyle temasa geçebileceği kaydediliyor.

YORUMLAR 28
 • Mete Duraner 5 yıl önce Şikayet Et
  büfene koyma sakın.... bu alet 300-400 kilo mühimmat taşıyan bazı aerodinamik kurallara göre yapısı olan bir füze, motoru,hızı, yön bulma şekli taktik icabı şekli böyle olabilir,adı üstünde füze-bomba süs eşyası değil; sen sakın bunun yuvarlağını beğenip de büfene filan koyarım deme, güldükten sonra ağlarsın yoksa...ayrıca bazı arkadaşlar zamandan şikayet edip 10 yılda "ne yapacağız geliştirip" demişler.bundan önce oy verdiklerinize bir sorun bakalım neden onlar başlamamış da, yol almamışız hala. onlar israilden alıyordu gerçi ama onunkiler de lazım olunca çalşmıyor işte...
  Cevapla
 • arthur 5 yıl önce Şikayet Et
  çok güldüm ya :))). ben bu türk mühendislerin tasarımlarına çok dikkat etmeye başladım. dikkatimi çeken en önemli şey hiçbir tasarımın bir türlü estetik olamaması. mesela hiçbir savaş aracı tasarımında yuvarlak hat yok. tank, helikopter, askeri araç vs... hadi onları anladım da yahu füzeyi bile kare yapmış aslan türk mühendisi :)))
  Cevapla
 • Mehdi Talebesi 5 yıl önce Şikayet Et
  @hakan bekmez. görende ak partiyi 100 yıldır idarede sanır.muhalifliğin sınırsızlığı eline vicdanına koymamakdan geçiyo heralde.bu ülkeye en çok yıpratan sol ve taraftarları oldu.dur daha yeni yeni kendine geliyor türkiye.sol'un yediği içtiğini yerine koymak kolaymı.
  Cevapla
 • Mehdi Talebesi 5 yıl önce Şikayet Et
  kapıya dayanmışlar. biz daha silah üreticez, türkiye manevi yardım olmadan kimseyle boy ölçüşemez, ben vatanımı küçük görmüyorum asla, son damlamıza kadar savaşırız ama devir top-tüfek devri, bi kaç atom bombalık işi var tükiyenin, tabi rabbim izin vermez orası başka.zamanında cebini düşünenler, vicdanı olmayan, ülkesini düşünmeyen vatan hainlerinin elinde ülke bu hale geldi, halada kör gibi bu tarz insanların peşinde gidiyorlar, lafın sahipleri tüm ergonekon ve destekcilerinindir.
  Cevapla
 • Muhammed Fadlallah 5 yıl önce Şikayet Et
  pek ihtimal vermiyorum. ama olursa da şöyle olur. tıpkı nato radarının kontrolünün almanyada olması gibi füze fırlatmadan önce amerika'dan izin ve onay alınan bir sistem kurulursa amerika ancak bu şekilde onay verir. yoksa, yıllardır üretip zorla biriktirdiğimiz uranyumumuzu elimizden -sizde kazaya sebebiyet verebilir biz alalım- deyip alması gibi daha kurduğumuz ilk gün söküp amerikaya götürebilirler. kimsenin de gıkı çıkmaz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Burnumuzun dibindeki büyük tehlike!
Beşiktaş hükmen yenilgiden böyle kurtuldu!