Öldürülen PKK'lılardan üçü kız çocuğu!

8 şehit verdiğimiz Geçimli saldırısında ölen PKK'lılardan üçünün, üzerlerinde sadece el bombaları bulunan üç kız çocuğu olduğu belirlendi.

Öldürülen PKK'lılardan üçü kız çocuğu!
Öldürülen PKK'lılardan üçü kız çocuğu!
GİRİŞ 08.08.2012 07:17 GÜNCELLEME 08.08.2012 15:26

Deniz Zeyrek'in haberi

PKK , Şemdinli’de hayata geçirmeye çalıştığı ‘alan hâkimiyeti kurma’ stratejisi için Türkiye topraklarındaki elemanlarının beşte üçünü Hakkâri bölgesine yığmış durumda. Bir zamanlar uluslararası toplumun şiddetle karşı çıktığı ‘çocuk askerler’ konusunda “Biz çocukları cepheye sürmüyoruz” diyen PKK ’nın Hakkâri’ye gönderdikleri arasında çocuk yaşta militanlar da var.

İstihbarat kaynaklarına göre PKK ’nın Türkiye topraklarında bin 500’den fazla, 2 binden az adamı var. Kesin bir rakam verilememesinin nedeni, Irak sınırının geçişkenliği. Son dönemde Yüksekova, Şemdinli, Çukurca, Dağlıca, Kazan Vadisi gibi dağlık bölgelerde PKK ’lı sayısı zaman zaman 900’e yaklaşıyor. PKK ’nın en çok önem verdiği il olan Diyarbakır kırsalında bu sayı 250-300 civarında.

Ölümüne eylemler

Şemdinli operasyonlarında PKK ’nın 115 kayıp verdiği açıklandı. Ancak bölgeyi ziyaret eden CHP ’lilerin de dikkat çektiği gibi, bunu doğrulayacak somut bir veri yok. Sadece ölen 9 PKK ’lının isimleri örgüte yakın sitelerde açıklanmış. TSK , söz konusu rakamı, Heron’ların tespit ettiği ve başarılı atışların yapıldığı noktalardaki PKK ’lıların sayısından yola çıkarak belirliyor. Cenazelerin alınabilmesi için ise operasyon bölgelerinde arama tarama faaliyetlerinin yapılması gerekiyor. Buna karşın PKK ’nın Geçimli Karakolu’na saldırısında 14 PKK ’lının cenazesi Hakkâri’de toplandı. PKK ’nın önceden tasarladığı bir karakol baskınında bu kadar kayıp vermesinin altında, kayıp vermeyi göze alarak saldırı planlaması var. Nitekim, Geçimli Karakolu’nun bulunduğu coğrafyada saldırı sonrası kaçış zor ve böyle bir saldırıyı planlayanların, gidenlerin önemli bir bölümünün dönemeyeceğini bilmemesi imkânsız.

Çatışmada ölü ele geçenlerin durumu da eylemin ölümüne yapıldığını gösteriyor. Örneğin daha önce Dağlıca-Şahintepe’de de benzer bir yöntem uygulanmıştı. Birkaç militan, çatışma başladıktan sonra el bombalarıyla ana binaya sızıp el bombası atma girişiminde bulunuyor. Geçimli’de ölen üç asker gözetleme kulesine atılan roket, diğer üç askerden ikisi de yakın mesafeden atılan el bombasının patlaması sonucu şehit olmuş.

Bölgede görev yapan bir yetkilinin verdiği bilgiye göre, Geçimli Karakolu yakınlarında ölen PKK ’lıların arasında üç kız çocuğu da vardı. Bu durum, ilk olarak PKK ’lı cenazelerinin araziden Geçimli Karakolu’na getirilmesiyle ortaya çıktı. Ardından gerçeğin daha da acı olduğu otopsi aşamasında görüldü. Karşılaştıkları manzara görevlileri şoke edecek boyuttaydı. Getirilenler arasında üzerlerinde sadece el bombaları bulunan üç kız çocuğu da vardı. Kimlikleri olmadığı için kesin yaşları tespit edilemedi. Ancak genel muayeneleri en fazla 16-17 yaşında olabileceklerini gösteriyordu. Bu durum otopsiye katılan yargı mensuplarının zor anlar yaşamasına neden oldu. Terör uzmanlarına göre, bu durumun tek izahı var: PKK , elindeki bütün militanları, daha önce “Cephe gerisinde eğitimlerini sürdürüyoruz” dediği çocukları dahi çatışma alanlarına sürüyor. Silahlı çatışmaya giremeyecek bu militanlar bir çeşit fedai eylemcisine dönüşüyor.

İstihbarat önlem aldırmış

Geçimli Karakolu, PKK ’nın saldıracağını önceden haber almış ve hazırlık yapmış. Karakolda özel timciler de konuşlandırılmış. PKK ’nın ‘sızma’ yöntemi ile koğuşlara el bombası atma ihtimali hesaba katılarak koğuşlar önceden boşaltılmış. Bu da can kaybının artmasının önüne geçmiş. Şemdinli operasyonu konusunda bilgi aldığımız bir yetkili, PKK ’lıların aylardır, geçmişte boşaltılmış köylerde ve Şemdinli köylerinin yakınlarında mevziler kazıp hazırlandığını anlattı. İki haftadır süren operasyonda bu mevzilerde sıkışan PKK ’lıların geri çekilme istekleri de ana karargâhtan reddediliyor. TSK , Irak sınırını iyi tutsa da Hakkâri bölgesindeki PKK ’lıların sayısının fazla olması ve ağır silahların önceden bölgede stoklanmış olması kesin sonucu geciktiriyor. 15 Ağustos için PKK ’nın ses getirecek eylemler planladığı biliniyor. Hakkâri ve ilçelerinde normalleşmenin 15 Ekim’den önce olması beklenmiyor.

Kaçış çok zor

Geçimli, saldırı sonrası kaçışın çok zor olduğu bir noktada. Üç asker roket, iki asker ise yakından atılan el bombasıyla şehit olmuş.

Radikal

YAZDIR
YORUMLAR 31
 • Metin Yazar 5 yıl önce Şikayet Et
  hasan gülten. o otobüste yanarak ölenin ölüm nedeni başka birşeydi.
  Cevapla
 • nizam-ı cedit 5 yıl önce Şikayet Et
  dikkatinizi çekerim ki. o çocuklar sahipsizdir. ana babası dağa çık diyen ailelerin çocuklarıdır. burada o çocukların suçu olamaz. o çocuklar sahipsizdir. aileler mesuldur. devletimkanlarının o bölgelere akmasına engel olan kim varsa o suçludur. kız çocuklarını okula göndermeyen aileler suçludur. kudret eli herşeyin üzerinde olan allah cc cehennemi boşa yaratmadı.
  Cevapla
 • Remzi Altunkaya 5 yıl önce Şikayet Et
  beskide kalan öksüzlerde kiz cocugu. devlet otoritesi bu olmamali kimi nisanli kimi yeni evli kimi dogan cocugunu görmeden topraga düsen sehitlerimizde bu vatanin cocugu birileri uyansin diye birileri vatan ivin uyuyor uyananlarda birkac fabrika sahibi daha olabilirmiyiz hesabi yapiyor onlar kiz cocugu degil onun bunun cocugu diyeceksiniz ki neticede cocuk digerleride neticede cocuk o cocuklarin ailelerinin ah burta atis serbest olsa parton yazis serbes olsa onlara yazacak coks ey var basta sorumlu veya sorumsuz aileleri ermeni cocugu cocugu kandirilmis mista yapma kardesim bakamayacagin cocugu niye yapiyorsun sirf ülkede türk nufusunu gecek icin 15 veya 20 cocuk sahibi olanlar var cocuklarinin ismini bilmiyor sonrada kurtarin bizi hadi lan kimi hirsiz kimi arsiz kimi pkk li olacagini bile bile beyninizi baskalari kullandigi gibi iradenizi bile baskalari kullaniyor
  Cevapla
 • hasangulten 5 yıl önce Şikayet Et
  onlar kız çocuğu ise. onlar kız çocuğu ise... şimdiye kadar pkk lırca ve onların yandaşlarınca öldürülenler ne çocuğu--- otobüs durağında üzerine molotof kokteyi atılarak feci şekilde yanan kız çocuğu değil miydi,şehit babalarının başında daha ne olduğunu bilmeden baba baba diye ağlayan 5-6 yaşında öksüz sabiler ne çocuğu. bir insan 14-15 yaşında kız çocuğuda olsa,eline bomba atıp askere ,devlete karşı geliyorsa ondan vatana milete hayır mı gelir. dinimiz islam buluğa eren herkesi--12-14 yaş--işlediği günahtan mesul tutmaktadır.yani bu demek oluyor ki buluğa eren bir çocuk 14 yaşında günah işleyip,günahkar bir şekilde ölürse yeri cehennemdir. dinimiz bizlerin kanunu gibi 18 yaşını beklemiyor.buluğa erdikten sonra kişiyi işlediği suçtan mesul tutuyor.
  Cevapla
 • Tümer Özüşen 5 yıl önce Şikayet Et
  sınırlarımız. sayın beyler bir daha soruyorum millet'e unutturmaya çalışmayın bu hainler sınırlarımızdan nasıl oluyorda türkiye'ye giriyorlar bu ağır silahları nasıl taşıyorlar hiç kimse görmüyormu hani insansız hava uçaklarımız vardı aklıma başka şeyler geliyor devletin bu işlerde hiçmi suçu yok .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Diriliş Ertuğrul oyuncusu hayatını kaybetti!
ABD'nin kirli planı ortaya çıktı!