Atatürk ile ilgili çok ilginç iddia!

Fatih Bayhan hazırlıklarını sürdürdüğü "Mustafa'dan Kemal'e Atatürk'ün Büyük Sırrı" adlı kitapta Atatürk'ün Selanik'te doğmadığını, anne ve babasının Malatya'da yaşayan bir aile olduğunu ve tüm bunların devletin "Bekası" için sır olarak tutulduğunu belirtiyor.

 • GİRİŞ19.08.2012 15:45
 • GÜNCELLEME19.08.2012 15:59
Atatürk ile ilgili çok ilginç iddia!

Mustafa Kemal Atatürk 'ün hayatını ezbere biliriz. Anaokulundaki çocuğa sorsanız, "1881 yılında Selanik'te doğdu, annesi Zübeyde Hanım, babası Ali Rıza Bey" diye saymaya başlar. Bu bizim resmi ezberimizdir. Aksi de şu ana kadar ispat edilemedi. Bunca yıl sonra birileri çıkar da, " Atatürk hakkında bütün bildiklerinizi unutun" derse, ne yaparsınız? Kimse inanmaz değil mi? Ya da şaşırırsınız. Peki, Atatürk gerçekten farklı bir hayat öyküsüne sahipse? Memleketi, hatta annesi ve babası bile farklı biriyse? Bu gerçekleri bildiği halde 'devletin bekası' adına bizzat kendisi göz yumduysa?

Atatürk 'ün büyük sırrı

Bu günlerde hummalı bir kitap çalışması var. Kitabın adı,"Mustafa'dan Kemal'e, Atatürk 'ün Büyük Sırrı". Yazarı genç bir isim. Fatih Bayhan. Yıllardır bu işle uğraşıyor; belge, bilgi topluyor. Uğraşı alanı 'kozmik' olunca isminin yazılmasını istemiyor. Çalışmalarını gizlilik üzerine yürütüyor. Atatürk 'ün gizli kalmış hayat öyküsünü kaleme alıyor. Ama ne öykü? Hollywood senaristleri duysa filme çeker. O derece ilginç ve şaşırtıcı. Masasının üzerini dolduran belgeler bize bambaşka bir Atatürk anlatıyor. Ezberi bozduğu gibi hayretler içinde bırakıyor. Eğer, bu kitapta yer alacak belgeler doğru ise en başta bütün ders kitapları değişir. Atatürk 'ün hayatı yeniden yazılır.

O yazarla buluştum. Bana inanmakta güçlük çektiğim şeyler anlattı, kimi Osmanlıca belgeler gösterdi. Elinde tapu, nüfus kayıtları, mahkeme tutanakları ve ses kayıtları olduğunu söyledi. Ve anlatmaya başladı:

"Mustafa Kemal, Malatya Akçadağ'da doğdu. Ailesi Çakıroğulları diye biliniyor. Babası Mamo lakaplı Mehmet Reşat Bey. Türkmen kökenli, Teşkilat-ı Mahsusa üyesi. Annesi Ayşe Hanım. Akçadağ'da çiftlikleri var. Halası Zübeyde Hanım, çeteler tarafından kaçırılıp, bir süre alıkonuyor. Aile, laf-söz olmasın diye O'nu çiftliklerinde çalışan Ali Rıza Efendi ile evlendirip, Selanik'e gönderiyor. Atatürk 5 yaşındayken babası, çeteler tarafından şehit ediliyor. Ayşe Hanım, oğlunu alıp Selanik'e gidiyor.O da vefat edince Ali Rıza Bey ve Zübeyde Hanım, küçük Mustafa'yı nüfusuna geçiriyor." Hepsi bu kadar değil. Devamı da var. " Atatürk , 1931 yılında Malatya 'ya gidince aileyi belediye hoparlöründen anons ettirmiş. Daha sonra da maaş bağlatmış. Atatürk 'ün abisi Ömer de cephede şehit olunca maaş çocuklarına geçmiş. Halen de ödenmeye devam ediyormuş..."

Anlatılanlara inanasım gelmedi. Ne de olsa ilk kez duyduğumuz şeylerdi bunlar. "Niye şimdi?" diye sordum. Madem böyle bir durum var, bunca yıldır neden kimse konuşmadı? Atatürk , bile bile niye sustu? Ya Akçadağ'daki yakınları? Atatürk , bir ulusun simgesi. Böyle bir ismin hayatı yüz yıldır yanlış biliniyor olabilir mi? Dedim ya her soruya bir cevabı mutlaka var. Anlattığına göre, devletin derinlikleri ve Atatürk 'ün yakın çevresi durumdan haberdarmış. Cumhuriyetin, devletin "bekası" adına adeta "omerta kuralı" işlemiş. Bilenler susmuş. Ebediyete kadar saklanmak istenen bu "sır" 1993 yılındaki bir tapu davasıyla ifşa olmuş. Çakıroğlu ailesi kadastro sorunu yaşayınca konu mahkemelik olmuş. Tapu, nüfus kayıtları, banka hesapları derken olay dallanıp-budaklanmış.

Ortaya Atatürk bağlantısı çıkmış. Tabii, bunu duyan Ankara derhal devreye girmiş. Bir rivayete göre, dönemin Genelkurmay Başkanı merhum Necip Torumtay apar-topar Malatya 'ya gidiyor. Belgeler toplanıp, Ankara 'nın kozmik odalarına getiriliyor.Bu arada dosya kapatılıyor;dava düşüyor. O mahkemenin tutanakları ve tanıkların ses kayıtlarının elinde olduğunu söyledi yazar. İşte böyle. İnanılması zor şeyler bunlar. Bize anlatılanlar "kurgu" ise, bu belgeler ne? Okuduklarınız, duyduğum ve gördüklerimden ibaret. Buradan yargıya varamayız. Kitap, yakında raflardaki yerini alacak. Bakalım, tarihçiler ne diyecek? Genelkurmay kayıtları,belgeler ne söyleyecek? Akçadağ'daki "akraba"lar ne anlatacak? Merakla bekleyeceğiz.

KAYNAKRADİKAL

Yorumlar17

 • zeynep 1 yıl önce Şikayet Et
  ne olursa olsun umrumda değil kim ne derse desin ben ATATÜRK seviyorum birde diyorlar sınıfımda atatürk kadar kafanıza taş düşsün diye. peki onca askerimiz ve şehitlerimiz atatürkçüo zaman neden istiklal marşını okuyoruz birde türk milletiler hadi bakalım birde onlar desinler
  Cevapla
 • emre 1 yıl önce Şikayet Et
  Ataturk le ilgili bu kadar bilgi yok daha fazlası var çok gizli tutuluyor duydunuz kulaklarını inamassixin
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • neslihan 2 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaşlar. Atatürk ister malatyalı ister selanikli ister uzaylı olsun ne farkeder bu milleti nerden nereye getirdi hayatını adadı milleti için zekasınï tüm dünyaya ispaladı o dünyaya gelmïş geçmiş en bùyùk liderdir sen küçücük zekanla atatürk malatyalı annesi ayşeydi diye devam et bundan kazancımız ne olcak anca cahillerin kafası karışır okadar kitbı yazan arkadaş keşke vaktini insanlıga faydalı bişey için harcasaydı
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • 123mmm 2 yıl önce Şikayet Et
  gerçekten böylemi bunlar
  Cevapla
 • darbeleredurde 4 yıl önce Şikayet Et
  malatyalımı bilmem. bildiğim tek şey nüfus bilgileri eksik ve yetersiz.özellikle baba-anne faslından sonrası muallakta.o nedenle farklı söylentiler vardı bu hamle işi sağlama alma çabasımı,gerçeği ortaya çıkarma çabasımı bilemiyorum.lisede inkılap tarihi hocama bu konuyla ilgili soru sormuştum (şu anda memlekette add başkanı kendileri) bir ton laf duymuş sözlü notu adı altında bolca sıfır almıştım.
  Cevapla
 • bir yorumcu 9 ay önce Şikayet Et
  yazma biçimin çok hoş sanki eski insanların konuşmaları gibi mesela; Şöyle böyle on iki yaşında vardım. İçimde ar ve haya duyguları hayli inkişaf etmişti. Hocama yaptığımdan utanıyordum. Sonra kabahatimin kolay geçiştirilecek kabahatlerden olmadığını anlıyordum. Ertesi gün muhakkak istintaka çağrılacak ve kim bilir ne olacaktım. Artık kimse böyle cümleler kurmuyor. Okuduğum hikayelerde falan geçiyor.. Bu şekilde yorum yapman çok koşuma gitti.
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun