Ev hanımlarına sigorta müjdesi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ev hanımlarına çok sevindirecek bir projeyi hayata geçiriyor. Artık evde nakış işleyen, mantı açan kadınlar sigortalı olacak.

  • GİRİŞ06.09.2012 11:56
  • GÜNCELLEME06.09.2012 15:54
Ev hanımlarına sigorta müjdesi

Evde nakış işleme, mantı açma gibi işleri yapan kadınları sigortaya kavuşturmak için başlatılan çalışma hızlandı...

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın başlattığı çalışma kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı destekliyle hazırlanan düzenleme Bakanlar Kurulu'na sunuldu. Buna göre 15 gün gün olarak yatırılacak sigorta primleri ile ev kadınları 30 gün üzerinden sigortalı sayılacak. Böylece sağlık başta olmak üzere kısa süreli sigorta üzerinden prim gün sayılarını dolduran kadınlar emekliliğe hak kazanacak.

Esnek çalışma modeli

Yeni düzenlemeye göre evinde, havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı gibi dokuma ürünleri üretenler; her türlü nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, yapma çiçek, pul, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri evde yapıp işyeri açmaksızın satanlar düzenlemeden yararlanacak. Yasa gereği gelir vergisinden de muaf olan isteğe bağlı kadın sigortalılar, kazanç üzerinden prim ödeyerek bu hakka kavuşacak. Bu kadınlara esnek çalışma modeli uygulanacak.

391 bin kadına sosyal güvence

Ev hizmetlerinde çalışan 450 bin kadın ve büyük oranda engelli çocuklarına evde bakım hizmeti veren 391 bin kadın sosyal güvence verilecek.

BUGÜN GAZETESİ

 

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat