Afyon'daki patlamayla ilgili son tahmin

Afyon'daki patlamayla ilgili olarak Alman yapımı el bombasının pimini meraklı bir erin çektiğine dair tahmin ön plana çıktı. Ayrıca bütün çabalarına rağmen 5 şehidin cenazelerine ilişkin hiçbir bulgu elde edilemediği öğrenildi.

Afyon'daki patlamayla ilgili son tahmin
Afyon'daki patlamayla ilgili son tahmin
GİRİŞ 14.09.2012 15:08 GÜNCELLEME 14.09.2012 15:57

Deniz Zeyrek'in haberi

Afyon'da Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası'nda yaşanan patlamayla ilgili soruşturma sürerken, adli tıpın bütün çabalarına rağmen 5 şehidin cenazelerine ilişkin hiçbir bulgu elde edilemediği öğrenildi. Olay yerinden toplanan bulgular, daha detaylı incelemeler için İstanbulAdli Tıp Kurumu'na gönderildi. Ankara'da DNA incelemeleri sonunda kimlikleri tespit edilen 19 şehit konusunda yanlış defin durumu yaşanmasın diye veriler ve incelemeler İstanbul'da bir kez daha gözden geçirilecek. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yaptığı incelemelerde patlamanın Alman yapımı bir el bombasının üzerindeki fünyenin acemi bir er tarafından merakla çekilmiş olması ihtimali ön plana çıktı.

25 şehitten Emre Yıldırımın cenazesi Afyon'da ailesine teslim edilmiş ve defin işlemi gerçekleşmişti. Geri kalan 24 askerden 19'unun kimlikleri de ailelerden alınan DNA'larla karşılaştırılarak belirlendi. Ancak, büyük ihtimalle olay anında mühimmat deposunun içinde bulunan 5 şehidin kimliklerini tespit etmek mümkün olmadı.

5 şehidin DNA'sı yok

Edinilen bilgiye göre, savcılık, DNA'ları eşleşen 19 şehidin naaşlarını da, diğer 5 asker hakkındaki inceleme bitene dek teslim etmeme kararı aldı. Yargının bütün şehitler için DNA incelemesinin tamamlanmasını, böylece yanlış defin ve olası itirazların önüne geçmek için bu yola başvurduğu öğrenildi. Hem DNA verileri eşleşen, hem DNA izi bulunamayan 5 kişi için toplanan numuneler, teknik olanakları daha geniş olan İstanbulAdli Tıp Kurumu'na gönderildi.

Olayla ilgili soruşturma sürerken, görüşlerine başvurulan bütün personelin ve görgü tanıklarının olay yerinden uzakta olduğu, bu nedenle de olayın oluş şekli konusunda tanıklardan işe yarar bilgi alınamadığı bildirildi. Yani olayın şahitlerinin hepsi şehit olmuş. Görgü şahidi bulunamamasının bir nedeni de taşıma işleminin, kurallara aykırı bir şekilde hava karardıktan sonra, hem de kamyon farlarının ışığında yapılmış olması.

Komutanların ve olayla ilgili teknik inceleme yapan askeri uzmanların ilk değerlendirmelerine göre, büyük patlamayı bir el bombasının patlaması tetiklemiş olabilir. Çünkü, 2010'da alınan 'Küçük mühimmat depolarını kapatıp, envanterdeki mühimmatı büyük depolara kaydırmak' kararı doğrultusunda Susurluk'tan getirilen ve mühimmat deposuna hava karardıktan sonra taşınan patlayıcılar el bombasıydı ve kasalarda üç çeşit el bombası vardı. Bu el bombalarının iki türü Makina Kimya Kurumu'nun ürettiği, kasalara gövdesi ve pimi ayrı yerleştirilmiş bombalardı. Üçüncü tür ise Alman yapımı olan ve fünyesi üzerinde bulunan el bombalarıydı. MKEK bombalarının pimi ayrı olduğu için düşme ya da acemi askerlerin müdahalesiyle patlama ihtimali çok düşük. Ancak, Alman yapımı el bombasının pimi tek parmakla bile çekilebilecek şekilde ve üzerinde bulunuyordu. Komutanlar ve araştırmayı yapan askeri personel, patlamanın Alman yapımı bir el bombasının meraklı bir er tarafından pimi çekilmek suretiyle patlaması ihtimalini, 'tahminler listesi'nin ilk sırasına koydular. Komuta kademesine ve hükümete verilen ön brifinglerde de bu görüşe yer verildi.

Başbakan Esenboğa havalimanında yaptığı açıklamada, 4 komutanın görev yerinin değiştirildiğini açıklamıştı. Askeri yetkililer, TSK Personel Kanunu'nda açığa alma durumunun yargı sürecinde mümkün olduğunu, bu nedenle yargı kararı olmaksızın personelin açığa alınmasının mümkün olmadığını ve görev yeri değişikliğine gidildiğini bildirdiler. Adli soruşturma sırasında sözkonusu personelle ilgili karar alınırsa, açığa alma gibi yollara başvurulabilir.

RADİKAL

YORUMLAR 10
 • okan uzun 5 yıl önce Şikayet Et
  gereken yapilmali daha gec kalinmamali. 25 tane acemi askeri cephanelige sok emrini kim vermisse o komutani arastirin alevi yada dogulu 'sa isini bitirin cunku acemi askerlerin kaza yapacagini farkindadir bile bile yapmis olabilir. 25 asker hic bir kere ayni anda craya sokulmaz biz bu ulkede niye bu hale geldik cunku cumhuriyet kuruldu kurulali ordu dusman egitiyor bunlarin cogu islerine son verilmeli der hal.
  Cevapla
 • daussıla 5 yıl önce Şikayet Et
  aşırı bilgili ve profesyonel tsk son noktayı koyar.!!!. bu büyük patlamayı acemi er yaptı.uzman tsk yine her zaman hızır gibi çözdü olayı bravo valla
  Cevapla
 • VOLKAN PİRİK 5 yıl önce Şikayet Et
  16.34 e cavaben. bilmeden konusmayın. o tip depolarda elektrik, ışık lamba vs olmaz. kıvılcım yaratıp patlamaya neden olabileceğinden yasaktır. yoksa gıcıklık olsun diye yapılmış bişey değildir. bilmeden lütfen konuşmayalım.
  Cevapla
 • atilla tarım 5 yıl önce Şikayet Et
  bizde olur böyle vakalar. suriyede düşen düşürülen uçağımız gibi millete yutturana kadar daha çok saçma sapan bahaneler duyarız bu patlamayla ilgili.
  Cevapla
 • ÖĞRETMENİM 5 yıl önce Şikayet Et
  ya bırakın bu işleri. yahu öyle bir patlama oldu ki mehmetçiğin dna sı dahi zorla bulunurken nasıl olurda bu sonuca varılmaya çalışılır. bu millet aptal mı. aziz nesinin izinden gitmeyin. milleti saf görmeyin ve şeffaf bir açıklama yapın. olabilir belki kaza olmuştur belki sabotaj belki ihmal ama saçma sonuca varmayın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Nuri Şahin ağızları açık bıraktı
Merkez Bankası'ndan yeni bir hamle daha!