Bu yıl saatler 1 saat ileri alınacak mı? İşte karar

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın, insan psikolojisine olumsuz etkide bulunduğu gerekçesiyle 2013 yılında son vermeyi planladığı ileri-geri saat uygulaması, teknik nedenlere bağlı olarak 1 yıl daha ertelendi.

Bu yıl saatler 1 saat ileri alınacak mı? İşte karar
Bu yıl saatler 1 saat ileri alınacak mı? İşte karar
GİRİŞ 22.09.2012 09:05 GÜNCELLEME 22.09.2012 11:07

Saatler, 2014 yılının mart ayında son kez ileri alınarak sabitlenecek.Enerji Bakanlığı'nda, yeni saat uygulamasıyla ilgili olarak yasa tasarısı taslağı hazırlığı sürüyor.

1925 yılında çıkarılan 'Günün Yirmi Dört Saate Taksimine İlişkin Yasa'da değişiklik öngörülen düzenleme, mevcut yasada bulunan "Grinviç'e göre otuzuncu derecede bulunan boylam dairesi bütün Türkiye Cumhuriyeti'nin saatleri için esas alınır" ifadesi "Grinviç'e göre kırk beşinci derecede bulunan boylam dairesi bütün Türkiye Cumhuriyeti saatleri için esas alınır" yönünde değiştirilecek. Böylece saat hesaplamasında İzmit'in üzerinden geçen 30. boylam (GMT+2) yerine Iğdır'dan geçen 45. (GMT+3) boylam esas alınacak. Böylece, 60 dakikalık saat farkı oluşacak.

YENİ UYGULAMA 2014'TE

Enerji Bakanlığı kaynakları, yasayla ilgili hazırlıklar nedeniyle saatlerin, 2013 yerine 2014 yılı mart ayında 'sabitleneceğini' söyledi. Bakanlık kaynakları, bu ay sonunda 27 Ekim'i, 28 Ekim pazara bağlayan gece, saatlerin bir saat geri alınacağını belirterek, "2013 yılının mart ayında saatler 1 saat ileri alınacak. Aynı yılın ekim ayında geri alınacak" dedi. Kaynaklar, 2014 yılının mart ayında son kez saatlerin bir saat ileri alınarak sabitleneceğini söyledi.Türkiye'nin referans meridyeninin 45. boylama alınmasıyla birlikte bazı ülkelerle saat farkı daha da açılacak. Türkiye'nin halen Doğu Avrupa ülkeleriyle saat farkı bulunmuyor.

YORUMLAR 7
 • ibrahim caymaz 5 yıl önce Şikayet Et
  sayın uygulaycıların dikkatine. bu saat uygulaması neden yaz saat uygulamasında kalmaz ben merak ediyorum bizim için en güzeli yaz saati uygulaması birileri kurcalayıp yine eski düzene gecmeye calışıyor kışın ne zor şartlar oldugunu bu uygulayıcılar neden görmez enerjı tasarufu olayı bir adatmacadan başka birşey degil insanlar neden işe erken başlatmak icin gayret gösterilmaz dedelerimz erken işe başlar erken günden daha fazla istifa ederdi biz şimdi yat yat uyu zihniyetiyle kendimizi kandıroruz devletin bu zihniyetini anlamış degilim avrupada adamlar saat beşte işe başlıyor biz ise saat dokozda sabah insanlar daha zinde daha saglıklı olur akşamda rahat dşinlenir sosyal yaşamına bakar sayın uygulayıcıların dillatine
  Cevapla
 • Atila KOÇ 5 yıl önce Şikayet Et
  yaşasın. saatler ileri geri alınınca bebeleriniz sabah ezanından az önce derse başlayacaklar yatsıdan sonrada öğleci bebeler evlerine dönecek
  Cevapla
 • Yucel Bilir 5 yıl önce Şikayet Et
  ingilizler izin vermiş mi?. hala bu milleti kandırıyorlar. ben kanmam. öğrenciyken anlatırlardı, enerjiden tasarruf etmek için saatler ileri geri alınıyor diye. okudum öğrendim. hiç alakası yok. sadece ingiliz sömürgelerinde saatler bir ileri,bir geri oynuyor. haberde de görüldüğü gibi sanki 1925 te ülkede elektrik varmışta tasarruf ediliyormuş muş. 2023 daha yakın bir zamanda olursa bilmem. sayın başbakan bu konuyu önceki yıllarda da söylemişti. olmadı. yine olmayacak. açıklayın bunu evirip çevirmeyin.
  Cevapla
 • Muhammed 5 yıl önce Şikayet Et
  2 yıl önce. 2yıl önce dediler kalkcak sonra dediler 2 yıl sonra o 2 yıl geçti şimdide 1 yıl daha her yıl ilerletecekler böylelikle hiç olmuycak bu
  Cevapla
 • HALİT ÖZTÜRK 5 yıl önce Şikayet Et
  yazıklar olsun. basit bir konuda bile kendi kendimize karar veremiyoruz. kışın gün farkı ile gündüzler kısa geceler uzun. olmadı az geldi 1 saat sabahtan 1 saat akşamdan 2 saat daha kısaltıyoruz. yazın ise tersini gündüzler uzun akşam olmak bilmiyor yine 1+1 saat 2 saat gündüz zamanı uzatılıyor. buna cahillik denir. ne derler 1 deli taş atmış kuyuya 40 akıllı çıkaramamış. dileğimiz bu iş bu sene düzelsin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD kongresi karıştı! Ağlama seslerini dinletti
Muharrem İnce'nin '2 milyon' yalanı güldürdü