İşte Kemal Atatürk'ün nüfus cüzdanı

Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Atatürk'ün öldüğünde adı 'Mustafa Kemal Atatürk' değildi. Çünkü Atatürk nüfus cüzdanında yaptığı son değişiklikle adını değiştirmiş. Peki Atatürk bunu neden yaptı?

İşte Kemal Atatürk'ün nüfus cüzdanı
İşte Kemal Atatürk'ün nüfus cüzdanı
GİRİŞ 08.10.2012 08:10 GÜNCELLEME 08.10.2012 11:57
Bu Habere 47 Yorum Yapılmış

Zaman gazetesinden tarihçi-yazar Mustafa Armağan, 'Mustafa Kemal'in hayatından yazılmayan bir sayfa'yı yazı. Armağan'a göre, Mustafa Kemal Atatürk ölümünden 4 sene önce adını değiştirmiş ve nüfus cüzdanından "Mustafa" ismini atmış, "Kemal" ismini de Kamâl' diye değiştirmiş. İşte Armağan'ın konuyla ilgili o bölüm:

"Mustafa Kemal Paşa'nın 54 yaşından sonra adını değiştirmesi olayı üzerinde nedense durulmamıştır.
1934 Kasım'ına kadar "Gazi Mustafa Kemal" diye imza atan ilk Cumhurbaşkanımız, çıkarılan kanunla “Mustafa”yı tamamen reddetmiş, yalnızca “Kemal” adını bırakmıştı. Yeni çıkardığı nüfus cüzdanında ise bu defa “Kemal”i kale anlamına geldiğini söylediği “Kamâl” ile değiştirmiş ve adını resmen “Kamâl Atatürk” yapmıştı.

Yani bugün “Gazi Mustafa Kemal”, “Mustafa Kemal Atatürk” veya “Kemal Atatürk” diyenler bu özel kanuna ve nüfus cüzdanındaki sarih bilgiye karşı gelmiş oluyorlar. Bilelim ki, öldüğünde adı Kamâl, soyadı Atatürk'tü. Yine bilelim ki, “Mustafa Kemal”i kendisi hayattayken öldürmüştü!"

İŞTE ATATÜRK'ÜN NÜFUS CÜZDANI

KAYNAK: ZAMAN
YORUMLAR 47
 • sima 2 yıl önce Şikayet Et
  cok iyi Atamı hatırladım
  Cevapla
 • saane 3 yıl önce Şikayet Et
  Bilemedim
  Cevapla
 • merve 4 yıl önce Şikayet Et
  iyiymiş
  Cevapla
 • Mavi MT 6 yıl önce Şikayet Et
  haçlı seferleri. diğer islam ülkelerini cahillikle suçlayanlar, yüzyıllardır yapılan haçlı seferlerine baksınlar, bu seferler hala devam ediyor.. ayrıca haçlı seferleri öncesi arap bilim dünyasını da incelesinler, tv, gazete ve bilinçsiz internet kullanımı size gerçekleri sunmaz! bunu ne zaman anlayacaksınız?
  Cevapla
 • Mustafa Kemal 6 yıl önce Şikayet Et
  anadolunun aydınlık yüzü.... mustaf kemal atatürk.. binlerce alehinde kitapta yazılsa bilimle aydınlatığı bu yolda biz çok yol aldık. inanmayan diğer islam ülkelerine bir baksın...
  Cevapla
 • Ayna 3 yıl önce Şikayet Et
  Gercek Islam ülkesi olarak yönetilen bir yer Dünyada yok, Hepsi Batinin esirinde olan ve halki müslüman olan ülkeler var.Türkiye 2002 yilina kadar ne yolu aldi? ne yapti? bir Hiiiic. 2002 den sonra bir sürü kendini laik sananlarin egellemelerine ragmen 80 senede yapilmayanlar 10 senede yapildi ve Atatürkcüler tarafindan degil, vatanseverler tarafindan.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Soylu'dan Kılıçdaroğlu açıklaması: Yalan rüzgarından yoruldum
Hangi il hangi boydan geliyor? İşte Türklerin soy ağacı