Yarın hicri yılbaşı

15 Kasım Perşembe günü Hz. Peygamber (sas)'in Mekke'den Medine'ye hicretinin 1434. yılı olacak. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bir mesaj yayınlayarak Müslümanların yeni hicri yılını kutladı.

Yarın hicri yılbaşı
Yarın hicri yılbaşı
GİRİŞ 14.11.2012 13:18 GÜNCELLEME 14.11.2012 13:18

Ayrıca yarın Muharrem ayının da ilk günü.

Müslümanlar için bir dönüm noktası olan hicretin, tarihte yeni bir sayfa açtığını söyleyen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Hz. Ömer'in halifeliği döneminde hicretin gerçekleştiği gün, Hz. Ali'nin teklifiyle hicrî takvimin başlangıcı sayılmıştır. O günden itibaren de İslam âleminde 1 Muharrem hicrî takvimin başlangıcı olarak kabul görmüştür. Bilindiği gibi İslâm'ın yayılmaya başladığı Mekke döneminde Sevgili Peygamberimiz ve ilk Müslümanlar sürekli baskı ve işkencelere hedef oldular. Sosyal, ekonomik ve kültürel ambargoya maruz kaldılar. İlk Müslümanlar önce Habeşistan'a, sonra da Medine'ye hicret ettiler. Peygamber Efendimiz (sas) ve ashab-ı kiram doğup büyüdükleri ve çok sevdikleri şehirleri Mekke ve Kâbe'den ayrılmak durumunda kaldılar." dedi.

Başkan Mehmet Görmez, Müslümanlar için bir milat olan hicretin, Allah'a ve Allah'ın Elçisi Rahmet Peygamberi'ne gönülden bağlılığın bir ifadesi; hakka, hakikate, ilme, irfana ve medeniyete yapılan yolculuk olduğunu vurguladı. Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Hicret, Allah rızası için; anadan, babadan, evlattan, yardan, diyardan, maldan, mülkten hatta candan vazgeçmenin ibretli ve meşakkatli bir öyküsü; Yüce Dinimizin rahmet yüklü mesajlarını bütün insanlığa ulaştırmak için çıkılan kutlu yolculuğun adıdır." sözleriyle hicri yılın önemini dile getirdi.

Günümüzde hala hicret yapmanın mümkün olduğunu söyleyen Prof. Dr. Mehmet Görmez, şunları ifade etti: "Fakat bu hicret sadece göç edecek yer ve yurt aramak değil; her durumda daha iyinin, daha güzelin peşinde koşmak, İslâm'ı daha bir samimiyet içinde yaşamaya çalışmaktır. Hicret işte bu yolculuğun adıdır. Hz. İbrahim'in (as) dediği gibi, hepimiz Rabb'imize hicret etmekteyiz. Geçici olan bu dünyadan, ebedi olan gerçek âleme doğru göç etmekteyiz. Buradaki hicret, Sevgili Peygamberimizin bir hadislerinde buyurduğu gibi, Allah'ın yasaklarını terk etmektir. Ne mutlu hicret edenlere. Ne mutlu yüreklerinde hicret ruhunu taşıyanlara."

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Almanlardan erken seçime ilk yorum: 'Gafil avladı'
Derbide ilginç diyalog! 'Hükmen mağlubiyet'