'Madımak ve Başbağlar'ı aynı odaklar düzenledi'

Zeynel Abidin Türbesi Vakfı Başkanı ve Alevi dedesi Erdoğan Ünverdi, Madımak olayı ile Erzincan'ın Başbağlar köyünde 33 kişinin ölümüyle sonuçlanan vakıanın aynı merkezden yönetilen karanlık eller tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

'Madımak ve Başbağlar'ı aynı odaklar düzenledi'
'Madımak ve Başbağlar'ı aynı odaklar düzenledi'
GİRİŞ 06.12.2012 14:09 GÜNCELLEME 06.12.2012 14:09

Alevi dedesi Erdoğan Ünverdi, CEM Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan ile birlikte Malatya Aktif Kadınlar Derneği'ni (AKAD) ziyaretinde yaptığı konuşmada, önemli olanın Alevi ya da Sünni olmak olmadığını, doğru olmak olduğunu bildirdi. Kötülüklerin hangi insan tarafından yapılırsa yapılsın kınanması gerektiğine işaret eden Ünverdi, Türkiye'nin huzurlu bir şekilde aydınlık bir geleceğe ulaşması için insanların hiçbir ayrılık gözetmeksizin birbirini sevmesini istedi. İslam dininin sevgi, barış ve kardeşlik dini olduğunu söyleyen Ünverdi, Türkiye'de zaman zaman Alevi ve Sünni kardeşliğini bozmaya yönelik çalışmalar yapıldığına işarete etti. Karanlık güç odaklarının insanları birbirine düşürme organizasyonları planladığını vurgulayan Ünverdi,Türkiye'nin zenginliği olarak görülen farklılıkların keskinleştirilerek toplumsal bir çatışma ortamı hazırlanmaya çalışıldığını ifade etti. Sivas ve Başbağlar'daki olayların bu karanlık odaklar tarafından planlı bir şekilde yapıldığını düşündüğünün altını çizen Ünverdi, "Madımak ve Başbağlar'daki olaylar aynı güç tarafından yapıldı. Toplumsal bir çatışma çıkarmak hedefleniyordu. Birlik ve beraberliğin bozulması isteniyordu" dedi.

Oyunlara karşı dikkatli olunması gerektiğini söyleyen Ünverdi, Türkiye'nin farklılıklarını zenginlik olarak gördüğü takdirde daha güzel yerlere geleceğini kaydetti.

CEM Vakfı Başkanı Eşref Doğan da Aleviliğin İslamiyet dışı düşünülemeyeceğini belirtti. Hz. Muhammed'in (sav) güneş, Hz. Ali'nin ise ay olarak görülmesi gerektiğini belirten Doğan, Aleviliği İslamiyet dışında ayrı bir din gösterilemeyeceğini kaydetti. Türkiye'nin birlik beraberliğe her zaman ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Doğan, insanların ön yargılarına bir tarafa bırakarak birbirlerini dinleyerek anlamaya çalışmaları gerektiğini ifade etti.

AKAD Başkanı Mine Karaca ise Türkiye'de zaman zaman yaşanan fikirsel tartışmaların iletişimsizlik nedeniyle yaşandığını belirtti. Dernek olarak bu çerçevede toplumsal barışa katkı sunmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlediklerini anlatan Karaca, Türkiye'nin farklılıklarını zenginlik olarak gördüğü sürece daha müreffreh bir ülke olacağına inandığını kaydetti.

Ziyaret sonrası Doğan ve Ünverdi'ye dernek merkezi gezdirildi.

YORUMLAR 1
  • turan şahin 5 yıl önce Şikayet Et
    günaydınnnn dedeler..... sayın ünverdi bey.....teşhisiniz doğru fakat bunca yıldır neden söylemediniz de şimdi konuşuyorsunuz..??? chp liler ve bazı alevi kesimi ddk un dosyayı yeniden açmasına neden karşı çıkıyorlar acaba...çünkü altın çıkacaklar şimdiden cıyaklamaya başladılar hatta ölenlerin çoğunluğu kurşun yarası olduğu söylenir şimdi bunlar otopsi olsun deseler onada karşı çıkaralar neden kaçıyorsunuz.....olayda kullanılan tabanca nın sahibi türkücü belkide bu gün yarın yurt dışına kaçar...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
CHP'den İyi Parti'ye transfer oldular ama...
İşte CHP’den İYİ Parti’ye geçen isimler