Kar nedeniyle okulların tatil olduğu il ve ilçeler

Yurt genelinde etkili olan kar yağışı bazı illerde okulları tatil etti

Kar nedeniyle okulların tatil olduğu il ve ilçeler
Kar nedeniyle okulların tatil olduğu il ve ilçeler
GİRİŞ 07.01.2013 08:20 GÜNCELLEME 08.01.2013 00:56

Türkiye genelinde etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkilerken bazı il ve ilçelerde okulları tatil etti.

İşte eğitime ara verilen il ve ilçeler:

ARDAHAN

Ardahan'da dünden beri etkili olan kar yağışı ve fırtına sonrasında Ardahan merkez ve tüm ilçelerinde ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bir gün ara verildi.

Ardahan Milli Eğitim Müdürlüğü'nce yapılan açıklamada, hafta sonu başlayıp etkisini halen devam ettiren kar ve tipi nedeniyle, çoğu taşımalı olan merkez ve köy okullarında taşımalı eğitimin yapılamayacağından dolayı eğitime bir gün ara verildiği bildirildi.

MUŞ

Muş'ta etkili olan kar yağışı nedeniyle merkez ve merkeze bağlı köylerde okullar Pazartesi günü için tatil edildi.

Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, aşırı kar yağışı dolayısı ile okulları 1 gün süre ile tatil ettiklerini açıklayarak, cumartesi günü başlayan kar yağışının aralıksız olarak devam ettiğini hatırlattı. Tatlı, kar yağışının durması halinde eğitim ve öğretimin Salı günü yeniden başlayacağını söyledi.

GÜMÜŞHANE

Gümüşhane'de kar yağışının etkili olduğu 4 ilçede taşımalı eğitime bir gün ara verildiği bildirildi.

Gümüşhane Valiliğinden yapılan açıklamada, Cumartesi gününden beri il genelinde etkili olan kar yağışının ardından çok sayıda köy yolunun ulaşıma kapandığı, yağışın aralıksız olarak devam etmesi nedeniyle yollarda çalışma yapılmasında güçlük çekildiği belirtildi.

Açıklamada, öğrencilerin can güvenliğinin tehlikeye atılmaması için Merkez ilçe, Kelkit, Şiran ve Köse ilçelerinde taşımalı eğitim yapılan ilk, orta ve lise okullarında eğitime 7 Ocak Pazartesi günü bir günlük ara verildiği bildirildi.

Öte yandan yağış nedeniyle toplam 321 köyü bulunan Gümüşhane'de kapalı köy yolu sayısının 160'ın üzerinde olduğu öğrenilirken, Cumartesi gününden beri il genelinde gerçekleşen kar yağışının yarından itibaren etkisini artırması bekleniyor.

KARS

Kars Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada elverişsiz hava koşulları nedeniyle kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamileler ile engelli personellerin 7-8 Ocak günleri idari izinli sayılacakları bildirildi.

Ayrıca il genelinde faaliyet gösteren bütün örgün ve yaygın eğitim kurumlarında 7-8 Ocak günleri eğitime ara verileceği ve okulların Çarşamba günü eğitimlerine devam edecekleri kaydedildi.

HAKKARİ

Hakkari Valiliği İl Hıfzı Sıhha Kurulu kararıyla, Hakkari Merkez ile Yüksekova ve Çukurca ilçelerinde ilk ve orta dereceli okullar 1 gün süreyle tatil edildi.

Akşam saatlerinde etkisini artıran kar yağışı nedeniyle onlarca köy ve mezra yolunun ulaşıma kapandığı Hakkari'de akşam saatlerinde Vali Yardımcısı Önder Bozkurt, başkanlığında toplanan Hıfzı Sıhha Kurulu kararını açıkladı. Alınan karar doğrultusunda Hakkari merkez ile Yüksekova ve Çukurca ilçelerinde ilk ve orta dereceli okulların 1 gün süreyle tatil edildiğini belirtildi.

AĞRI

Ağrı Valiliği, yoğun kar yağışı nedeniyle il genelindeki köy ile YİBO'lar ve taşıma merkezi ilköğretim ve ortaöğretim okullarını tatil ettiğini açıkladı.

Ağrı Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, "İlimizdeki yoğun kar yağışı nedeniyle; il merkezine bağlı eğitim kurumları hariç; köylerimiz ile YİBO'lar ve taşıma merkezi ilköğretim ve ortaöğretim okullarımız için 7-8 Ocak 2013 tarihlerinde (Pazartesi ve Salı günleri) iki gün süreyle, Tutak ve Hamur ilçelerimizde; ilçe merkezleri hariç, YİBO'lar ve taşıma merkezi ilköğretim ve ortaöğretim okullarımız 7 Ocak 2013 tarihinde (Pazartesi günü) bir gün süreyle, Eleşkirt ilçemizde ilçe merkezi ile bütün köy okulları 7 ocak 2013 tarihinde (pazartesi günü) bir gün süreyle tatil edilmiştir" denildi.

ERZURUM

Erzurum'da merkez ilçeler Yakutiye, Palandöken ve Aziziye'nin ardından il genelinde okulların 1 gün tatil edildiği duyuruldu.

Erzurum İl Kriz Merkezi'nden yapılan açıklamada, "Kar Yağışı nedeniyle, Erzurum il genelinde okul öncesi, ilköğretim, özel eğitim merkezleri ve liseler, 07 Ocak 2013 (yarın) bir gün süreyle tatil edilmiştir." ifadelerine yer verildi.

TUNCELİ

Tunceli'de etkili olan kar yağışı nedeniyle il merkezi ve 4 ilçede okullar 2 gün, 1 ilçede ise 3 gün süreyle tatil edildi.

Tunceli'de iki günden beri etkili olan kar yağışı nedeniyle, İl Sağlık Kurulu'nun aldığı karar gereği, il merkezi ve bağlı köylerdeki ilk ve orta dereceli okullar ile Ovacık, Pülümür, Nazımiye ve Hozat ilçelerinde yarından itibaren iki gün tatil edilirken, Mazgir ilçesinde ise yarından itibaren 3 gün süreyle tatil edildi.
Ayrıca kar yağışı nedeniyle engelli ve hamile kamu personelinin de iki gün idari izin verildiği belirtildi.

ELEŞKİRT

Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde tüm okullar 1 gün süreyle tatil edildi.

Alınan bilgiye göre, ilçedeki aşırı kar yağışı sebebiyle 7 Ocak Pazartesi günü tüm okullar 1 gün tatil edildi.

VARTO

Muş'un Varto ilçesinde okullar 2 gün süre ile tatil edildi.

Muş'ta etkili olan kar yağışı nedeni ile Varto ve bağlı köylerde okullar Pazartesi ve Salı günü için tatil edildi.
Varto Kaymakamı Tahir Şahin, aşırı kar yağışı dolayısı ile okulları 2 gün süre ile tatil ettiklerini açıklayarak, cumartesi günü başlayan kar yağışının aralıksız olarak devam ettiğini açıkladı. Şahin, kar yağışının durması halinde eğitim ve öğretimin Çarşamba günü yeniden başlayacağını söyledi.

BAYBURT

Bayburt'ta yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime 1 gün ara verildi. Bayburt Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, kentte önceki gün başlayan ve etkisini sürdüren kar yağışının hayatı olumsuz etkilemeye devam ettiği bildirildi.

Açıklamada, olumsuz hava koşulları nedeniyle il merkezi ve ilçelerde eğitime 7 Ocak Pazartesi günü ara verildiği kaydedildi.

Kent merkezinde 28 santimetreye ulaşan kar kalınlığının, yüksek kesimlerde yer yer 1 metreyi bulduğu öğrenildi.

BİNGÖL

Bingöl'de etkili olan yoğun kar yağışı sebebiyle il merkezi ve ilçelerindeki okullar 1 gün tatil edildi.


NEVŞEHİR
Nevşehir'de etkili olan kar yağışı nedeniyle okullar, 8 Ocak 2013 Salı günü 1 gün süreyle tatil edildi. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamile, engelli ve kronik rahatsızlığı bulunanlara ise 1 gün süreyle idari izin verildiği bildirildi.

SAMSUN
Samsun'da olumsuz hava şartlarından dolayı merkez ve bazı ilçelerde okullar 1 gün tatil edildi. 
Olumsuz hava koşulları dolayısıyla Asarcık ve Salıpazarı ilçelerinde yarın eğitime ara verileceği belirtildi. Ayrıca Canik ilçesinin yüksek kesimlerindeki 25 ilkokul ve ortaokullarda da eğitime 1 gün ara verilecek. 

KAHRAMANMARAŞ

Kar yağışı nedeniyle Elbistan, Ekinözü Nurhak ve Göksun ilçelerindeki taşımalı eğitim yapan okullarda eğitime ara verildiği bildirildi.

Vali Kocatepe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yoğun kar yağışının Elbistan, Ekinözü, Nurhak ve Göksun ilçelerinde etkili olduğunu belirtti.

Yapılan değerlendirme sonunda, olumsuz hava koşulları nedeniyle söz konusu ilçelerdeki taşımalı eğitim yapan okullarda eğitime yarın ara verildiğini ifade eden Kocatepe, diğer okullarda ise eğitime devam edileceğini kaydetti.

SİVAS

Yoğun kar yağışı nedeniyle Sivas merkez ve bazı ilçelerde eğitime 1 gün ara verildi.

Sivas Valiliği'nden yapılan açıklamada, ''Olumsuz hava koşullarından dolayı merkez ilçede 8 Ocak 2013 tarihinde eğitime 1 gün ara verilmiştir. Ayrıca Akıncılar, Divriği, Gemerek, Gölova, Gürün, Hafik, İmranlı, Kangal, Suşehri, Şarkışla, Ulaş ve Zara ilçelerinde de Kaymakamlık kararıyla 8 Ocak 2013 tarihinde eğitime 1 gün ara verilmiştir'' denildi.

Açıklamada, Koyulhisar ilçesinde ise taşımalı eğitime yarın ara verildiği kaydedildi.

Ovacık ve Darende'de kar tatili

Tunceli'nin Ovacık ilçesinde kar yağışı nedeniyle eğitime verilen aranın, 2 gün daha uzatıldığı belirtildi. Malatya'nın Darende ilçesinde ise kar yağışı nedeniyle eğitime 1 gün ara verildiği bildirildi.

MALATYA

Malatya'nın Pütürge ilçesinde kar yağışı nedeniyle eğitime bir gün ara verildiği bildirildi.

Pütürge Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yetiş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yoğun kar yağışı dolayısıyla, yarın ilçe genelinde ilk ve ortaokullar ile liselerin tatil edildiğini söyledi.

Arapgir'de de kısmi tatil

Arapgir Kaymakamı Ercan Turan da Koru, Bostancık ve Konducak köylerindeki ilk ve ortaokullar için eğitime yarın ara verildiğini kaydetti.

Turan, ilçe merkezindeki okulların eğitime devam edeceğini belirtti.

Arapgir'in adı geçen köylerinde okulların bir gün tatil edilmesi Arapgir Belediyesi'nin hoparlöründen de ilçeye duyuruldu.

NİĞDE
Niğde'nin Ulukışla ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle okullar tatil edildi. 
Etkili kar yağıiı nedeniyle ilçe merkezi, belde ve köylerde salı günü eğitime bir gün ara verileceği belirtildi. 

ZONGULDAK 

Zonguldak merkez ile Ereğli, Alaplı, Gökçebey ve Çaycuma ilçelerinde eğitime 1 gün ara verildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Turgut Özbek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte etkili olan kar yağışı nedeniyle ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitime yarın ara verildiğini belirtti.

Özbek, Devrek ilçesinde eğitim ara verilip verilmeyeceğinin daha netleşmediğini kaydetti.

MUŞ

Muş'ta olumsuz hava şartları nedeniyle, yarın eğitime ara verileceği bildirildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kar yağışı ve tipi nedeniyle, il genelindeki tüm okullarda, yarın eğitime bir gün süreyle ara verileceğini söyledi.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Atila KOÇ 5 yıl önce Şikayet Et
  egemen efendi. öğretmenin ne alakası var bu işle, öğretmenim yarım metre kar var kayseride, sabah 5:30 da arabayla çıkarsam yetişiyorum okula, ama araba yerinden kıpırdamıyor, beni geç er yada geç giderimde bebeler nasıl gelecekler okula, öğretmenlerin tatille nasıl bir alakasını kuruyorsun bizmi karar veriyoruz zannediyorsun acaba, ayıp ayıp, olur olmaz herşeyde öğretmenlere kin kusmak ne kadar ayıpp
  Cevapla
 • egemen doğan 5 yıl önce Şikayet Et
  sayon kaos77. bu ülkede herşey senın dediğin gibi, kayamakamı değil bi seviyeye gelen öğretmeni,memuru vs. kendisini oranın nemrutu sanıyor durum böyle oluncada böyle manzaralarla karşılaşmak normal olarak görülmeli.
  Cevapla
 • kaos77 5 yıl önce Şikayet Et
  bir terslik var. arasında 5 km olan 2 köyde biri tatil birinde okul açık, şehirde ve merkez köylerde tatil merkeze 20km mesafedeki ilçe ve köylerinde okul açık, üstelik dağ köylerinde okul açık, kaymakamın 2 dudağının arasından çıkan söze kalmış, bunada bir düzenleme getirilmeli.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Macron'dan dikkat çeken Suriye yorumu
Beşiktaş'tan derbi öncesi kritik galibiyet!