'Erdoğan % 55 oy alırsa erken seçim olabilir'

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine az gün kala anket şirketleri araştırmalarını yayınlamaya başladı. Bu araştırmalardan biri de GENAR'a ait.

'Erdoğan % 55 oy alırsa erken seçim olabilir'
'Erdoğan % 55 oy alırsa erken seçim olabilir'
GİRİŞ 11.07.2014 11:23 GÜNCELLEME 11.07.2014 11:23
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Genar'ın bu hafta içinde yapıp yayınladığı araştırmada; 10 Ağustos tarihinde Erdoğan % 55 civarında oy ile cumhurbaşkanı seçilebiliyor. Hatta bugün seçim olsa AK Parti % 49 civarında oyunu koruyabiliyor. Bütün bu gelişmeler AK Parti'nin baskın bir seçime gitmesine neden olabilir mi? GENAR Genel Müdür İhsan Aktaş ile hem seçim araştırması hem de alınacak oyların siyaseti nasıl etkileyebileceği üzerine konuşuldu.

Aktaş; Erdoğan ilk turda % 55 oyu alıp Çankaya'ya çıkmayı garantileyince baskın bir erken seçim mümkün olabilir diyor.

Kamuoyuyla paylaşılan bir araştırmanız var. Araştırmanın en dikkat çekici kısmı Milliyetçi Hareket Partisi'nin tabanından yüzde 20 oy, Cumhuriyet Halk Partisi tabanında yüzde 7'ye yakın oyun Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına yüzde 55.8'lik destek verdiğini söylüyorsunuz. Bu ilk defa olan bir şey mi?

Yok, aslında ilk defa olan bir şey değil. Bu referandum oylamasına çok benziyor. Referandumda Milliyetçi Hareket Partisi'nin yüzde 25'i Cumhuriyet Halk Partisi'nin yüzde 10'u evet'ten yana oy kullanmışlardı. Çünkü o zaman Ak Parti 58'e yakın oy aldı. Referandumda olduğu gibi aslında çok fazla şaşırtıcı bir şey yoktu. Belki şöyle muhalefet partileriyle iktidar arasında sürekli bir çatışma, bir tartışma ortamı olduğu için ama nihayetinde bu genel başkanlar arasında olan gerginlik sokaktaki insanlar arasında yoktur. Herkes bir arada yaşıyor. Ya biri birinin arkadaşı ya biri birinin komşusu veya akrabası, partililer için söylüyorum. Dolayısıyla bu geçişlilik normal bir şeydir.

KAYNAK: SABAH
ETİKETLER
MHP chp Başbakan Aday ANKET
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • NurYolu 5 yıl önce Şikayet Et
  sayın devlet bahcelinin ekranlarda konuşmasına bakmayın . bütün mhp li kardeşler sayın bahceli dahil erdoğana oy verecekler eklemettin bey chp ye atılan bir kazıktır benim tanıdığım hicbir mhp li cumhur başkanlığında erdoğanın karşısında deyil
  Cevapla
 • Temiz Bey 5 yıl önce Şikayet Et
  Başarılı ve çoğunluğu elinde tutan hükümet neden erkenseçim istesinki ?. Şimdiye kadar AK parti hükümeti kaçıp erken seçime gitmedi Erken seçimi başarısız olan hükümetler yaptı hep !
  Cevapla
 • Ahmet Tokkan 5 yıl önce Şikayet Et
  ALLAH BAŞIMIZDAN EKSİK ETMESİN. Sayın Başbakanımızı artık Cumhurbaşkanımız olarak görmek istiyoruz,onun gibi bir lider az gelir,hatta gelmezde desek yeridir.Yüce Rabbimiz güç kuvvet versin İnşaallah.
  Cevapla
 • HalitBinVelit 5 yıl önce Şikayet Et
  Adam gibi Adam Uzun Adam Bencede daha fazla Oy alacak.....% 55 - 60...... ....O gönüllerde taht kurdu ona OY vermemek hainlik olur.
  Cevapla
 • egemen doğan 5 yıl önce Şikayet Et
  daha fazla alacaktır.. Sağ'ın bütün oylarını götüreceği için %60 üzerinde bir oy alacaktır Sayın Erdoğan.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
ABD'den üst düzey ziyaret: Erdoğan ile görüşecekler
Terör örgütü YPG/PKK'dan ABD'ye DEAŞ oyunu!Trump daha önce açıklamıştı