İşte Erdoğan'ın masasındaki son anket

Başbakan'ın masasındaki son ankete göre, Erdoğan AK Parti seçmeninin tamamının oyunu alıyor ama AK Parti dışından da oy alıyor.

İşte Erdoğan'ın masasındaki son anket
İşte Erdoğan'ın masasındaki son anket
GİRİŞ 15.07.2014 08:36 GÜNCELLEME 15.07.2014 08:36
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Pollmark, Anar, GENAR ve Denge'nin yer aldığı çalışmayı köşesine taşıyan Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi'nin yazısındaki o bölüm şöyle: 

Araştırma 5-11 Temmuz tarihleri arasında, yüz yüze görüşme yöntemiyle gerçekleştirilmiş. 12 bölgeden tam 29 bin 154 kişiyle yani çok büyük bir denek sayısıyla yapılmış bir araştırma. O nedenle doğruluk payı yüksek. Zaten bindelik sapmalarla seçim sonuçlarını önceden tahmin eden itibarlı şirketlerden söz ediyorum.
 
Bu yazıyı yazarken elbette ki kamuoyu araştırmasını yapan, sahada yöneten ve analizleri hazırlayıp Başbakan Erdoğan'a sunan şirket yöneticileriyle görüştüm.
 
Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik önemli bir uyarıları oldu.
 
SEÇİMLERE KATILIM ORANI ÖNEMLİ
 
Seçimlerde kimin ne kadar oy olacağı kadar önemli bir nokta daha var. O da seçimlere katılım oranı.
 
Seçimlere katılım oranının düşüklüğü ya da yüksek olması adayların kaderlerini belirleyecek.
 
Başbakan'a sunulan araştırmada kararsızlar ve sandığa gitmeyeceğini bildirenlerin oranı yüzde 13.5 oranında çıkıyor. Ben CHP'nin ulusalcılarının kopardığı gürültüye, tatilcilerin Ekmeleddin İhsanoğlu konusundaki hayal kırıklığına bakıp, kararsızların oranını daha yüksek bekliyordum. En azından yüzde 20..
 
Araştırmada bu oran yüzde 13.5 çıkmış. Tabi ilk turda sandığa gideceğimiz 10 Ağustos tarihi yaklaştıkça kararsızların oranı azalabilir.
 
Peki kararsızlar dağıtıldığında adayların oy oranı nasıl çıkıyor?
 
Burası çok önemli bir nokta. Çünkü bu sonuçlar aynı zamanda seçimlerin ilk turda sonuçlanıp sonuçlanmayacağını da ortaya koyacak.
 
Başbakan'ın masasındaki araştırmada sonuçlar şöyle:
 
Recep Tayyip Erdoğan yüzde 54.6
 
Ekmeleddin İhsanoğlu yüzde 38.1
 
Selahattin Demirtaş yüzde 7.3

YORUMLAR 4
 • burhan kaya 5 yıl önce Şikayet Et
  başbakan kazanır . benim anketim: %57.4
  Cevapla
 • güney kuzey 5 yıl önce Şikayet Et
  gün ola harman ola.... hiç kimse peşin fikirli olmasın hiç kimse bu milleti çantada keklik sanmasın....Akp li yorumcular sizin işiniz daha zor başbakan olarak kalması aslında daha iyi fakat cumhurbaşkanı olmak istiyor bu da parti için büyük tehlike ..yani aşağı sakkal yukarı bıyık....başkan olacak mı dediniz ...hayal kurmayın Allah aşkına...
  Cevapla
 • Temiz Bey 5 yıl önce Şikayet Et
  CHP yaptırdoğı araştırmada Başbakanla İhsanoğlu arasında 2 puan varmış !. Hayraet ettiğim şey, CHP 1950 senesinden beri seçimlerde hep kaybeder ama ümidini kaybetmez !
  Cevapla
 • Nihat AYDIN 5 yıl önce Şikayet Et
  gerçek olan. Araştırma şirketim yok ama bugüne kadar olan seçimlerde onlardan daha iyi tahminim % 62 alacak
  Cevapla
DİĞER HABERLER
'Kudüs şairi' Nuri Pakdil, son yolculuğuna uğurlandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kayseri'de sevgi seli