Hakkari

Tam 70 yaşında! 10 kişinin yapamadığı işi tek başına yapıyor

11:41 28 Kasım 2019 10 Yorum Var
Tam 70 yaşında! 10 kişinin yapamadığı işi tek başına yapıyor

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinin Suüstü köyünde yaşayan 70 yaşındaki Safiye Ereli, kendisine ait değirmeni 20 yıldır tek başına çalıştırıyor.İlçe merkezine 16 kilometre uzaklıkta olan Suüstü köyünde yaşayan 8 çocuk annesi ve 10 torun sahibi Safiye Ereli, 20 yıl önce eşinin vefat etmesinden sonra kendilerine ait değirmenin başına geçti. 20 yıldır her sabah namaz kıldıktan sonra evden çıkan Safiye Ereli, 100 metre uzaklıkta bulunan değirmene geçerek 10 kişinin yapamadığı işi tek başına yapıyor.

Tüm zorluklara rağmen değirmende bulgur, un, mısır ve buğday gibi tahılları 20 yıldır tek başına öğüten Ereli, Irak başta olmak üzere İstanbul, Ankara, Diyarbakır ve tüm civar köylerden sipariş alarak evinin geçimini sağlıyor.

“70 yaşıma rağmen işimi zevkle yapıyorum”

Değirmendeki işini bitiren Safiye Ereli, 70 yaşına ve tüm yorgunluğuna rağmen yetiştirdikleri ineklerine de bakarak kış için peynir ve süt topluyor. Safiye Ereli, “Evimin her şeyine ben bakıyorum. Sabah namazı kıldıktan sonra evime 100 metre uzaklıkta olan değirmene giderek bulgur, un, mısır ve buğday gibi tahılları öğüterek, kullanılacak şekle getiriyorum. Normalde bu işi 10 kişi yapacakken, ben tek başıma yapıyorum. 20 yıl önce eşim bakıyordu. Eşim vefat ettikten sonra tüm sorumluluk bana düştü. 70 yaşıma rağmen her gün olduğu gibi işimi zevkle yapıyorum. Yaptığım işleri, Irak başta olmak üzere İstanbul, Ankara, Diyarbakır ve tüm civar köylere göndererek evimi geçindiriyorum. Değirmendeki işimi bitirdikten sonra, süt ve peynir için yetiştirdiğim ineklerime de bakıyorum. Her şeye rağmen bir kadın olarak evime en güzel şekilde bakıyorum'' dedi.

YORUMLAR

10 Yorum Var
 • Siyahzambak 2 ay önce Şikayet Et
  Şimdi çalışan kadınlar mış ! İşte çalışan kadın . Kadın hep çalıştı zaten anadoluda . Şimdi kadını evden çocuktan uzaklaştırıp erkege karşı başkaldırtmaktan başka bir işe yaramıyor.kadının çalışması.
  Cevapla
 • serkan 2 ay önce Şikayet Et
  tamamda bu işte sorun
  İlk beğenen sen ol
 • can 2 ay önce Şikayet Et
  anadolu kadını üretken çalışkan yoksulluğu gördü yaşadı hayata sıkı sarılıyor ya şimdiki çoçuklarımız telefon ayakkabı beğenmiyorlar bu nasıl iş
  Cevapla
 • kevser 2 ay önce Şikayet Et
  Allah razı olsun senden be kadin.Ellerinden öperim.Boş durup,hainlik peşinde koşan kadinlar senin tırnağin olamazlar
  Cevapla
 • oraloğlu 2 ay önce Şikayet Et
  nasihat ve bilgilendirme: Arifbillah olanlar daima kendi işini kendisi yapalrar. bu kaidedir. Arifbillah= Allah ı c.c . çok iyi tanıyan kul demektir. müşahade yakin ehlinden. Bak: İmam ı gazali hazretleri.
  Cevapla
 • Özer 2 ay önce Şikayet Et
  Rabbim güç kuvvet versin kimseyi elden ayaktan düşürmesin inşaAllah.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Hakkari yüksekova
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.