Ayının yavrusunu kurtlardan koruma çabası İZLE

Erzurum'un İspir ilçesi'ne bağlı Yedigöl köyünde oturan ve yörede 'Dağların oğlu' olarak tanınan 31 yaşındaki Bülent Erkan, bir ayının yavrusunu aç kurtlardan kurtarmak için verdiği mücadeleyi saniye saniye görüntüledi.

 • GİRİŞ04.07.2013 11:22
 • GÜNCELLEME05.07.2013 11:40
Ayının yavrusunu kurtlardan koruma çabası Ayıının, yavrusunu aç kurtlardan koruma mücadelesi

Tanık olduğu doğa olayını korkmadan kameraya çeken Bülent Erkan, "Anne ayı yavrusunu kurtlara kaptırmamak için yaklaşık 2 saat mücadale etti. Ben de 300 metre ötede bir tepeden amansız savaşı kameraya kaydettim. Hava karardığı için son bölüm çıkmadı" dedi.

 İspir'in Yedigöl Köyü'nde çiftçilik yapan ve bekar olan Bülent Erkan, yıllardan bu yana dağlarda gezerek doğadaki canlıların yaşamını inceliyor. Yılın yarısını dağlarda geçiren Erkan, geçen 14 Mayıs günü Yedigöl köyü Çiftepınar mevkiindeki deniz seviyesinden 2 bin 900 metre yükseklikte olan zirveye diktiği Türk Bayrağını değiştirmek için yola çıktı. Bu sırada kurtların izini gören Bülent Erkan, bir boz ayının haykıran sesi ile irkildi. Bir tepenin arkasına gizlenen Erkan, kurtların boz ayının etrafını sardığını ve yavrusunu almaya çalıştıklarını görünce kamerasını çıkardı ve kayda başladı.

Kurtların yavru ayıya saldırdığını, anne ayının ise yavrusunu vermemek için büyük mücadele sergilediğini  belirten Bülent Erkan gördüklerini şöyle anlattı:

 "Orada zirveye daha önce Türk Bayrağı dikmiştim. Rüzgardan dolayı yıpranan bayrağı değiştirmeye giderken o büyük mücadeleyi gördüm. Boz ayı yavrusunu korumak için kurtları püskürtmeye çalışıyordu. Ben de 300 metre ötede bir tepeden amansız savaşı saniye saniye görüntülemeye çalıştım. Ayı, küçük yavrusunu karnının altına alarak korumaya çalışıyordu. Kurtlar çemberi daraltarak iyice yaklaştılar. Kurtlardan birinin üzerine gittiği sırada diğer kurtlar yavru ayıyı kaçırdı. Sonra ayı yeniden yavrusunu kurtardı. Bu arada bir kurt daha geldi ve sayıları 4'e çıktı. Ayı, kar üzerindeki bu savaşta iyice yoruldu, artık oturduğu yerden kurtlara meydan okuyordu. Ancak aç kurtlar, yaklaşık 2,5 saat yavrusunu vermemek için direnen ayının elinden yavruyu alarak kaçtı. Hava karardığı için son bölümü çekemedim. O anları çekerken kurtlarla aram oldukça yakındı. Hiç korkmadım. Doğada kurtların var olduğunu biliyorum. Ayılarla da çoğu kez karşılaştım. Emniyetli bir tepenin arkasına gizlenmiştim. Ama o kurt sürüsü beni fark etseydi, şimdi hayatta olmayabilirdim. Annenin yavrusunu korumak için verdiği mücadele beni çok etkiledi. Daha sonra yırtılan bayrağı değiştirdim ve 4 kilometre uzaklıkta olan köyüme döndüm."

KAYNAKDHA

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar8

 • Remzi Altunkaya 4 yıl önce Şikayet Et
  doganin kanunu anladikta göz göre göre görüntüleyenin . neyse insanliktan nasip meselesi
  Cevapla
 • MEHMET BODUR 4 yıl önce Şikayet Et
  YARDIM ETMEK HİÇ Mİ AKLINA GELMEDİ BE ADAM..... İçim sızladı, üzüldüm. Yapacak hiç mi bir şeyin yoktu?
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • Sezai BAYHAN 4 yıl önce Şikayet Et
  SENİN O HAYVANLARDAN FARKIN NE Kİ!. Senin gibi doğa kameramanının Allah belasını versin.Oralarda kurt olduğunu biliyorsun,o havada yola çıkıyorsun, doğacısın ama hiçbir hazırlığın yok öyle mi!Allah ın düzenine karış demiyorum ama göz göre göre bunu seyretmek,elinde geldiği halde kayıtsız kalmak sizin gibi vicdansız ve merhametsizlerin işi olsa gerek.Duam odur ki senin sonun da şöhret olmak uğruna Afrika daki çocuğu da leş yiyicilere bırakan gazetecinin durumu gibi olsun .Bir de kalkmış habere servis yapıyorsun.Bunu haber yapan haber 7 de kınıyorum.Haber uğruna toplumun değerlerine sahip çıkmıyorsun haber 7.
  Cevapla Toplam 6 beğeni
 • Mahmut Ünver 4 yıl önce Şikayet Et
  Mustafa. Okumadinmi? "Ancak aç kurtlar, yaklaşık 2,5 saat yavrusunu vermemek için direnen ayının elinden yavruyu alarak kaçtı."
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • ÖMER BOĞAZ 4 yıl önce Şikayet Et
  Mustafa'ya. Mustafa bey, haberi okumamışsın galiba. Anne ayı uzun bir uğraştan sonra yorulmuş ve yenik düşmüş, kurtlar da yavru ayıyı alıp gitmişler diye yazıyordu.
  Cevapla Toplam 2 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat