Ahtopot ayaklı leylek- Video

Prof. Dr. Mehmet Sıkı ve ekibi tarafından Selçuk'ta yapılan araştırmalar sırasında 17 ayaklı leylek yavrusu bulunduğu, leyleğin bu alanda dünya literatürüne girdiği açıklandı.

GİRİŞ 19.07.2010 13:27 GÜNCELLEME 19.07.2010 13:27

Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sıkı ve ekibi tarafından Selçuk'ta yapılan araştırmalar sırasında 17 ayaklı leylek yavrusu bulunduğu, leyleğin bu alanda dünya literatürüne girdiği bildirildi.

Prof. Dr. Sıkı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Selçuk kent merkezi tarihi Bizans Su Kemerleri çevresinde bulunan leylek yuvalarında yaptıkları incelemede, normalde bir ayakta 4 tane olması gerekirken, sağ ayağında 8, sol ayağında 9 parmak tespit ettikleri yavru leyleği incelemeye aldıklarını bildirdi.

Sıkı, fazla parmağı ''Anomali'' olarak değerlendirdiklerini, leylek yavrusunun hayatta kalıp kalmayacağını, hayatta kalırsa yaşamsal aktivitelerini nasıl yapacağını izlediklerini belirtti.

EÜ Fen Fakültesi Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nden Dr. Ortaç Onmuş, doktora öğrencisi biyolog ve kuş gözlemcisi Orhan Gül, Selçuk Belediyesi Veteriner Hekimi Osman Yelken ile Selçuk'ta yürüttükleri çalışmada ortaya çıkan ''Ahtapot ayaklı leylek yavrusu''nu, her hafta yuvada kontrol ettiklerini anlatan Sıkı, şu bilgileri verdi:

''Yuvada bulunan iki kardeşiyle ilişkilerini gözlemliyoruz. Kilosunu, boyunu, kanat, gaga uzunluğunu ölçüyoruz. Dr. Onmuş, leyleklerle ilgili önemli araştırmalara imza atan Belçika, Almanya, Polonya, İspanya ve Fransa'daki üniversite araştırma kuruluşlarına 17 ayaklı leylek yavrusu bildiriminde bulundu. Gelen cevaplarda bu yavrunun dünya literatürüne alındığı ifade edildi. Memelilerde ekstra parmak sık görülse de yaban kuşlarında bugüne kadar çok sık bildirimde bulunulan bir durum değildir.''

Sıkı, 17 parmaklı leyleğin diğer kardeşleri gibi normal uçup, yaşamını sürdürüp sürdüremeyeceğine baktıklarını anlatarak, ''Şayet göç zamanı diğerlerine katılamaz ise ya Selçuk Belediyesi bakımını üstlenecek, yahut da Çevre ve Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü'ne teslim edilecek''dedi.

Selçuk Belediyesi Veteriner Hekimi Osman Yelken de, ilçede bu yıl konaklayan 200-250 leyleğin 80 civarında yavru dünyaya getirdiğini, bunların içinden birinin de ''çok ayak parmakları'' ile dünya literatürüne girmesinin kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

ETİKETLER
ahtopot ayak leylek
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Yapımı 14 yıl sürdü! Güzelliğiyle büyüledi
İşte erken seçimin gerekçeleri!