Çin'de geleneksel at kavgası

Hayvan hakları savunucularının tepkilerine rağmen Çin'in Guangxi bölgesi Rongshui şehrinde geleneksel olarak yapılan at kavgaları bu yılda gerçekleşti.

  • GİRİŞ10.10.2012 13:06
  • GÜNCELLEME10.10.2012 13:06
Çin'de geleneksel at kavgası

Heyecanlı bir kalabalık tarafından etrafları sarılan atlar, birbirlerini görür görmez mücadelelerine başlıyorlar. Eğer atlar kavgaya başlamazsa organizatörler atların kavgaya başlaması için farklı yöntemler kullanıyorlar.  Atları kırbaçlamak veya havaya ateş etmek hayvanları harekete geçirmek için kullanılan en yaygın metotlar.

Çin'in Guangxi bölgesi Rongshui şehrinde geleneksel olarak her yıl hasat mevsiminin sona ermesini kutlamak için düzenlenen at kavgaları bu yılda büyük ilgi gördü.  Her ne kadar hayvan hakları savunucuları bu kavgayı zalimce ve vahşice olarak değerlendirseler de halkın at kavgalarına ilgisi yoğun bir şekilde devam ediyor.

Çin'in kırsal kesimlerinde ve Asya'nın birçok farklı bölgelerinde gerçekleştirilen at kavgalarının tarihi 500 yıl öncesine kadar dayanıyor. Dünyanın birçok ülkesinde yasaklanmasına rağmen bazı Asya ülkelerinde at kavgaları gerçekleşmeye devam ediyor. Filipinler, Endonezya ve Güney Kore Çin'le beraber at kavgalarının devam ettiği ülkeler arasında yer alıyor.

At kavgalarının yasaklanması için mücadele veren Uluslararası Atları Koruma Fonu'nun başkanı Vivian Farrell olaya tepki gösterdi ve bu kavgaların gelenek olarak görüldüğünü ancak artık bu tip geleneklerin ortadan kalkması gerektiğini belirtti.

                 

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Etiketler

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat