'Her öğrenciye bir ağaç' kampanyası başlıyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Türkiye genelindeki tüm üniversite öğrencileri için fidan dikim kampanyası başlatıyor.

'Her öğrenciye bir ağaç' kampanyası başlıyor
'Her öğrenciye bir ağaç' kampanyası başlıyor
GİRİŞ 14.11.2013 19:38 GÜNCELLEME 14.11.2013 19:55
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

5 milyon 600 bin fidanın dikileceği kampanyayı yarın Başbakan Erdoğan, Gazi Üniversitesi Yerleşkesi ile başlatıyor. Kampanya çerçevesinde 26 bin 500 ODTÜ öğrencisi için de fidan dikilecek.

Fidanların 6 bini üniversite alanına, 20 bin 800 tanesi ise Ankara Çevre Yolu'na dikilecek. Öğrencilerin yoğun kullandığı alanlarda elma, armut, erik, badem, ceviz gibi meyve fidanları; diğer yerlere ise ilin toprak ve iklim yapısına uygun çam, selvi, sedir, çınar gibi türler tercih edilecek.

HER ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ İÇİN 1 FİDAN

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan dev proje. Bakan Veysel Eroğlu'nun talimatıyla her bir üniversite öğrencisi için 1 fidan kampanyası başlıyor. Başbakan Erdoğan'ın Gazi Üniversitesi'nin Gölbaşı Yerleşkesi'ne dikeceği fidanla başlayacak kampanya çerçevesinde son günlerin tartışmalı okulu ODTÜ'nün 26 bin 800 öğrencisi için de fidan dikilecek.

Ancak fidanların tamamı üniversite yerleşkesinde olmayacak. Üniversite yönetiminin talebi doğrultusunda 6 bin fidan yerleşkeye; 20 bin 800 fidan ise Ankara Çevre Yolu'na dikilecek.

Bakanlık yetkilileri, Hürriyet'e Türkiye genelinde Açık Öğretim Fakültesi ile özel ve vakıf üniversitelerinin öğrencileri de dahil olmak üzere 5 milyon öğrenci bulunduğunu ancak dikilecek fidan sayısının 5 milyon 600 bin olacağını açıkladılar.

Bazı okulların yerleşke alanlarının sınırlı kaldığını ya da zaten çok sayıda ağaç bulunduğunu dolayısıyla üniversite yerleşkelerine okuldaki öğrenci sayısı kadar fidan dikmenin mümkün olmadığını vurguladılar. Bu durumdaki üniversitelerde, yönetimlerin talebi doğrultusunda öğrenci sayısının altında dikim yapılacağını; ancak kalan öğrenci sayısı kadar fidanın o ilde belirlenen başka yerlere dikileceğini söylediler.

Yetkililer, Doğu ve Güneydoğu'da yeni kurulan üniversitelerin ise ağaç ihtiyacının daha fazla olduğunu, dolayısıyla buralara da öğrenci sayısından daha fazla fidan dikileceğini belirttiler. 

BAŞKENT, YEDİTEPE, KOÇ VE SABANCI DA VAR…

Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri ile vakıf ve özel üniversitelerin de dahil olduğu kampanya çerçevesinde Ankara Başkent Üniversitesi, İstanbul Haliç, Koç ve Sabancı Üniversitelerine de fidanlar dikilecek. Başkent Üniversitesi'ne üç bini yerleşke içinde olmak üzere 9 bin 482; Haliç için 7 bin 325; Koç için 5 bin 187 ve Sabancı Üniversitesi için de 3 bin 712 fidan dikilecek.

ELMA, ARMUT, BADEM, CEVİZ…

Bakan Eroğlu'nun ‘öğrencilerin yoğun olarak gezdiği alanlara meyve fidanları dikilsin' talimatıyla elma, armut, erik, ceviz, badem gibi fidanlar tercih edilirken; daha uzak bölümlere çam, sedir, selvi, çınar gibi ilin iklimine ve toprak yapısına uygun fidanlar dikilecek.

KAYNAK: HÜRRİYET
ETİKETLER
gazi üniversitesi
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • ekgelir1 .tk 6 yıl önce Şikayet Et
  Güzel uygulama. Her birkaç senede bir yapılırsa bu uygulama, ağaç dikmeyen insan kalmaz. Teşekkürler AK Parti. Bizi senin kadar düşünen yok.
  Cevapla
 • alperen 6 yıl önce Şikayet Et
  YAPMA BE HABER7. ''her öğrenciye bir tane '' başlığa bakınca bende dedim herhalde tablet bilgisayar filan verilecekmiş diye habere sazan gibi atladım meğerse ağaçmış..'' mesele ağaç değil arkadaş hala anlamadınız mı'' meşru yollarda kazanma ümitlerini kaybetmiş birinin eline ne verirsen ver sonuç değişmez
  Cevapla
 • hasan yılmaz 6 yıl önce Şikayet Et
  bana ağaç değil. bir metrekare avm bırakın,dua edeyim size
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Koalisyon sözcüsünden skandal YPG/PKK paylaşımı
Türk lirası dopingi! Son 20 ayın zirvesine yükseldi