CHP belge gösteremedi YSK'da rezil oldu

16 Nisan'da yenilince referandumun iptalini isteyen CHP’nin, usûlsüzlüğe ilişkin olarak YSK’ya hiçbir belge ve tutanak sunamadığı ortaya çıktı.

CHP belge gösteremedi YSK'da rezil oldu
CHP belge gösteremedi YSK'da rezil oldu
GİRİŞ 21.04.2017 06:12 GÜNCELLEME 21.04.2017 06:41

16 Nisan'da yenilince referandumun iptalini isteyen CHP’nin, usûlsüzlüğe ilişkin olarak YSK’ya hiçbir belge ve tutanak sunamadığı ortaya çıktı. YSK da kanıt olmayınca 4 saat süren toplantı sonucunda başvuruyu reddetti.

HİÇBİR BELGE SUNAMADILAR 

16 Nisan referandumunda 167 bin sandığın güvenliği için 300 bini aşkın kişiyi görevlendiren CHP, milletin cumhurbaşkanlığı sistemine ‘Evet’ dediğini görünce çamura yattı. Sandıklara bakan yüzbinlerce partiliye rağmen referandumu ‘şaibeli’ göstermeye çalışan ana muhalefet, içinde CHP’lilerin de bulunduğu sandık kurullarının bazı zarflara mühür vurmayı unutmasını diline dolayarak “Seçimler iptal edilsin” yaygarası kopardı. Milletin 1 milyon 300 bin oy farkıyla kabul ettiği yeni anayasaya karşı ‘sokak çağrısı’ yaparak halkı provoke eden CHP, referandumun iptali için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurdu. CHP ile birlikte HDP ve Vatan Partisi’nin de başvurularını değerlendiren YSK, iptal taleplerini 1’e karşı 10 oyla reddetti.

SANDIK GÖREVLİLERİ UZAYDAN MI GELDİ?

Dilekçede belirttiği iddialara ilişkin herhangi bir kanıt sunamayan CHP, halk oylamasının iptalini gerektirecek belge, bilgi ya da tutanak getiremedi. Her sandık için teslim edilen oy pusulalarında eksiklikler olduğunu ve mühürsüz oyların da ‘sahte oy’ anlamına geldiğini ileri süren ‘Hayır’ cephesi, sandık kurullarında görevli CHP’lilerin tutanaktaki imzalarına bir cevap veremedi. Hiçbir belge ve delile dayanmayan itirazlar, YSK tarafından kesin olarak reddedildi. Kararın ardından CHP’nin ‘yeni bir referandum’ hayalleri de suya düştü. Verilen karara rağmen demokratik süreci sabote etmekte ısrarlı görünen ana muhalefet, ‘her türlü yargı denetimi dışında bulunan’ YSK’nın kararını Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) götürmeye hazırlanıyor. Ancak AYM’nin bu konuda daha önce verdiği kararlar, CHP’nin başını çektiği cephenin yeni bir hayal kırıklığı yaşayacağını gösteriyor.

Yeni Şafak

YAZDIR
YORUMLAR 87
 • Cengiz Y 1 yıl önce Şikayet Et
  Millete saygıları yok.Lafta halk partisi.Bari kendinize saygınız olsun da kenara çekilin.
  Cevapla
 • vatan bekçisi 1 yıl önce Şikayet Et
  belgen yoksa ne var var edersin be adam
  Cevapla
 • mahir 1 yıl önce Şikayet Et
  yokki zaten.
  Cevapla
 • erhan 1 yıl önce Şikayet Et
  türkiyenin diğer başkanı.zenciler türkiyeyi iki ye böldü.
  Cevapla
 • hüsnü 1 yıl önce Şikayet Et
  kulak asmamak gerek,chpkk nın tabutundan gelen ses bunlar,halk onların tabutuna 25 milyon çivi çaktı 3 de benden onlar artık mefta oynamamak gerek...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Vahşi doğada acımasız av mücadelesi
Milletvekili adayı Sofuoğlu'dan çarpıcı sözler