HDP'li 10 vekil hakkında yetkisizlik kararı

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde iki yıl önce sokağa çıkma yasağının bulunduğu bölgeye girmeye çalışan HDP'li 10 vekil hakkında açılan davada mahkeme, yetkisizlik kararı verdi

HDP'li 10 vekil hakkında yetkisizlik kararı
HDP'li 10 vekil hakkında yetkisizlik kararı
GİRİŞ 15.11.2017 18:56 GÜNCELLEME 15.11.2017 18:56
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Silvan ilçesinde iki yıl önce sokağa çıkma yasağının bulunduğu bölgeye girmeye çalışan HDP'li 10 milletvekili hakkında 3 ayrı suçtan açılan davanın dosyası için "yetkisizlik" kararı verildi.

Diyarbakır 8. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya aralarında eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın da yer aldığı milletvekilleri katılmazken, avukatları hazır bulundu.

Milletvekillerinin avukatı Reyhan Yalçındağ, milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasının Anayasa'ya aykırı olduğunu ileri sürerek, yargılamanın durdurulmasını talep etti.

Açılan davaya konu suç yerinin Silvan ilçesi olmasını gerekçe gösteren mahkeme, "yetkisizlik" kararı vererek dosyayı Silvan Asliye Ceza Mahkemesine gönderdi.

İSTENİLEN CEZA

İddianamede, HDP milletvekilleri Yüksekdağ, Çağlar Demirel, Feleknas Uca, İdris Baluken, Altan Tan, Hüda Kaya, Ahmet Yıldırım, Ertuğrul Kürkçü, Mehmet Ali Aslan ve Saadet Becerikli, "Cumhurbaşkanına hakaret", "görevi yaptırmamak için direnmek" ile "kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" suçlarından 1 yıl 9 aydan 9 yıla kadar değişen oranlarda hapis cezası ve mahkumiyeti halinde Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddesinde öngörülen hak yoksunluklarına hükmedilmesine karar verilmesi isteniyor.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 20
 • Asker 2 yıl önce Şikayet Et
  Adalet buysa ben oleyim daha iyi
  Cevapla
 • şubatlı 2 yıl önce Şikayet Et
  bir türlü anlamıyorum bunlar asla dışarda olmamalı hiç kimse ile görüştürülmeden ömürlerini bitirmeli YOKSA biz bu beladan zok kultururuz bizden demesi
  Cevapla
 • sema 2 yıl önce Şikayet Et
  iyi bizde öyle şeyler yapalım bari! Vatan Hainliğine teröristlerle birlikte hareket etmekte onları savunmakta sorun yokmuş ne ala Memleket. Kararı veren Hakim Savcıları incelemeye alın. Teröristleri bırakın onları içeri alın ve karşı çıkarlarsa bu sefer onlara Takipsizlik Kararı Verin İçerde senelerce kalsınlar
  Cevapla
 • f.b. 2 yıl önce Şikayet Et
  iş pkk olunca yetkisizlik bunlar nasıl savcılar
  Cevapla
 • nevşin KI 2 yıl önce Şikayet Et
  oh ne ala. YEtkisizlik vırt zırt bu PEKAKA lıları birer birer serbest bırakacaklar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Altın son zamanların en yüksek seviyesinde! Uzmanlar uyardı...
Konya'da 4.5 şiddetinde deprem