Leyla Zana'nın vekilliği devamsızlıktan düşürüldü!

HDP'li Leyla Zana'nın vekilliği Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki oylamayla düştü.

GİRİŞ 11.01.2018 19:29 GÜNCELLEME 11.01.2018 19:54
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

TBMM Genel Kurulunda yapılan oylamada, HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın milletvekilliği, "devamsızlık" gerekçesiyle düşürüldü.

212 OTURUMA KATILMADI

Meclis Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, Genel Kurula, HDP'li Zana'nın birinci yasama yılı ile ikinci yasama yılı 1 Ekim 2016 ile 30 Nisan 2017 tarihleri arasında Anayasa'nın 81. maddesine uygun biçimde ant içmeden aralıksız olarak Genel Kurulun 212 birleşimine katılmamasına bağlı devamsızlığı nedeniyle Anayasa'nın 84. ve İçtüzüğün 138. maddeleri uyarınca gerekli değerlendirmenin yapılması için Başkanlık Divanı'nın kararı ve TBMM Başkanlığı tezkeresi ile Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden kurulu Karma Komisyon raporunun oylamasının yapılacağını duyurdu.

Ardından açık oylamanın şekli; elektronik oylama cihazıyla yapılması yönünde Genel Kurulun onayına sunularak, kabul edildi.

Zana'nın birinci yasama yılı ile ikinci yasama yılı 1 Ekim 2016 ile 30 Nisan 2017 tarihleri arasında 212 birleşime katılmaması nedeniyle milletvekilliğinin düşürülmesiyle ilgili oylama yapıldı.

302 KABUL, 22 RET OYU VERİLDİ

Leyla Zana'nın milletvekilliği, TBMM İçtüzüğü gereği üye tamsayısının salt çoğunluğu olan 276'nın üzerinde oyla düşürüldü.

Genel Kuruldaki oylamaya 324 milletvekili katıldı. Oylamada 302 kabul, 22 ret oyu verildi.

Oylamanın ardından TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, Zana'nın milletvekilliğinin düşürüldüğünü açıkladı.

YAZDIR
YORUMLAR 37
 • Tuncay 11 ay önce Şikayet Et
  Selam
  Cevapla
 • Tuncay 11 ay önce Şikayet Et
  Yorum
  Cevapla
 • Tuncay 11 ay önce Şikayet Et
  Benbelediyedeşalışıyorumtemizlikciolarak
  Cevapla
 • gökhan 11 ay önce Şikayet Et
  Tüm hdp liler sınırdışı edilmeli. Yoksa bu ülkede barış ve huzur olmaz
  Cevapla
 • arif 11 ay önce Şikayet Et
  bekir leyla zana siyaset mi yapmis. secilmis meclise ugramamis
  Cevapla
 • ... 11 ay önce Şikayet Et
  İşte bu yorum ancak senin gibi düz beyinlerden gelir. Bir halk tarafından seçilmiş kişileri sınırdışı etmek barış mı doğurur ayaklandırma mı doğurur? vallahi zerre siyaset kapasiten yok. iyiki de yok, yoksa bu zihniyet ülkeyi kaosa sürükler
  Cevapla
 • bekir 11 ay önce Şikayet Et
  Dağdan inin ve siyaset yapın diyen ak parti değil miydi? şimdi seçilmişleri siyasetten men edersen barış mı gelir yoksa işler iyice mi karışır? Leyla Zana ile aranda görüş farkı olabilir ama iyi araştır ki HDP ve aynı çizgideki önceki hareketlerde en barışçıl isimlerden, barış için uğraşan samimi kişilerden, belki de birinci sırada Leyla Zana vardır. Çözüm sürecinde de hakeza.
  Cevapla
 • SARI SELİM 11 ay önce Şikayet Et
  maymuna makam verirsen babasına oğlum dermiş. zananın işide böyleydi. hukuk hep lehine işletildi..o da kendini birşey sandıydı..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Veliaht Selman'dan 830 milyon dolarlık söz
Bahreyn'in maskesi düştü! Skandal destek