Erdoğan-Bahçeli görüşmesi sonrası ilk açıklama

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, '(Erdoğan-Bahçeli görüşmesi) Tam bir mutabakatla, bütün hususlar netliğe kavuşturuldu' dedi

GİRİŞ 18.02.2018 22:13 GÜNCELLEME 18.02.2018 23:09
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli görüşmesine ilişkin, "Tam bir mutabakatla bütün hususlar netliğe kavuşturuldu. 26 maddelik kanun teklifini, AK Parti ve MHP'nin ortak imzasıyla 21 Şubat Çarşamba günü TBMM Başkanlığına sunacağız." dedi.

Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yaptıkları görüşmeye ilişkin" AA muhabirinin sorularını yanıtladı.Şentop, liderlerin takdiriyle kurulan ve her iki partiden üçer kişinin bulunduğu Milli Mutabakat Komisyonunun çalışmalarını tamamladığını söyledi.

Bugüne kadar 9 toplantı yaptıklarını ve toplamda 22 saat 45 dakika görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Şentop, bu çalışmaların her aşamasında, her toplantıdan önce ve sonra genel başkanlara gidişatla ilgili bilgi verdiklerini ifade etti. Şentop, şöyle devam etti:"Onlar zaten konuya vakıftılar fakat çalışmaların sona ermesi üzerine, onların bir bütün olarak çalışmaları görmesi, değerlendirmesi ve son noktayı koyması gerekiyordu.

Bugünkü toplantı o mahiyette bir toplantıydı. Metinler üzerinde görüşmeler yapıldı ve tam bir mutabakatla bütün hususlar netliğe kavuşturuldu. Bir iki gün teknik düzenlemeler üzerinde çalıştıktan sonra, 26 maddelik kanun teklifini, 21 Şubat Çarşamba günü TBMM Başkanlığına sunacağız."Şentop, düzenlemenin oy kullanmayı kolaylaştıran, seçmen iradesinin sandığa yansımasını ve sonuç vermesini sağlayacak hükümler içerdiğini anlattı.Teklifte yer alan seçim güvenliğiyle ilgili düzenlemelerin, seçmenin hür iradesi ile oy kullanmasının önündeki bütün engelleri kaldıracak ve buna imkan sağlayacak

düzenlemeler olduğunu kaydeden Mustafa Şentop, "Metnin içerisinde seçim ittifakı ile ilgili düzenlemeler de var. Hem bu konuda kanunlarda bulunan yasaklama hükümlerini kaldırdık hem de siyasi partiler arasında seçim ittifakı yapıldığı takdirde bunun nasıl yapılacağına dair temel düzenlemeler getirdik." diye konuştu.Anayasa Komisyonu Başkanı Şentop, "Bu düzenlemenin, diğer partilerin de ittifak yapmasına olanak sağlayıp sağlamadığına" ilişkin soru üzerine, "Bizim yaptığımız bir hukuki düzenleme, Milletvekili Seçimi Kanununda düzenleme yapıyoruz. Bu düzenlemeye göre, isteyen partiler ittifak yapabilirler. AK Parti-MHP ittifakı olabileceği gibi, başka partiler de bu düzenlemelere göre ittifak yapabilirler. Biz seçim kanununda objektif, soyut düzenleme yapıyoruz." değerlendirmesini yaptı.

"İttifaka konulacak isim konusunda bilgi verebilir misiniz?" sorusunu yanıtlayan Şentop, "Bu düzenlemeye göre, ittifak yapan siyasi partiler bir isim seçebilir ancak 'seçmeyebilir' diye de hüküm var. İsim konusu kamuoyuna daha sonra açıklanacak." dedi.Şentop, kanun teklifini AK Parti ve MHP'nin ortak imzasıyla Meclis'e sunacaklarını söyledi.

YAZDIR
YORUMLAR 21
 • 2071 9 ay önce Şikayet Et
  Allaha şükür MHP AKP kardeştir.
  Cevapla
 • saydemir 9 ay önce Şikayet Et
  Daha önceleri ifade ettim Ak parti-MHP birlikteliğini önemsiyorum,bu çerçevenin BBB ve Saadet i kapsayacak şekilde genişlemesi hatta aklı selim solcular yani sosyal demokratlarıda kapsaması gerekir ki bu adımlar atılıyor.Bir dönüşüm yaşanıyor ki gereği budur,zira birlikte bereket huzur var,malum ayrılık gayrılıkta huzur olmaz.Yolları açık olsun.......
  Cevapla
 • Dayı Dayı 9 ay önce Şikayet Et
  haydi bakalım, hayılısı Allahtan
  Cevapla
 • S.B. 9 ay önce Şikayet Et
  Allahuekber. Rabbim iman ehlini birbirlerinden ayırmasın. Nifak sokanlara fırsat vermesin inşallah.
  Cevapla
 • mesut 9 ay önce Şikayet Et
  Allah hayırlı mubarek etsin inşallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
En güçlü askeri güce sahip ülkeler
Erdoğan açıkladı: Ses kayıtlarından öğrendik ki...