İmamlardan Demirtaş'ın sözlerine tepki

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın imamlarla ilgili sözlerine tepki gösterdi.

İmamlardan Demirtaş'ın sözlerine tepki
İmamlardan Demirtaş'ın sözlerine tepki
GİRİŞ 08.04.2011 12:24 GÜNCELLEME 08.04.2011 12:24
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın imamlarla ilgili sözleri konusunda, ''Tarih, kültür ve din şuuruyla perçinlenen birlikteliği bozacak söylemlerden herkes uzak durmalıdır. Yüce dinimizin birleştirici, bütünleştirici özellikleri ortadayken ayrılıkçı, kavgacı düşünceleri, güzel dinimizi alet ederek ayrımcılığa dönüştürmeye çalışmak kimsenin haddi değildir'' dedi.

Bayraktutar, yaptığı yazılı açıklamada, Demirtaş'ın ''Halkımız, terörle mücadele amacıyla gönderilen Fethullahçı, devletçi, ırkçı imamların arkasında saf tutmasın'' şeklindeki sözlerinin milleti ve teşkilatı derinden üzdüğünü belirtti.

''Bu milletin binlerce yıl devam eden kardeşliği ve beraberliği asla bozulmayacaktır'' diyen Bayraktutar, camilerin sivil toplumun ayrılmaz, vazgeçilmez bir parçası, simgesi olduğunu vurguladı.

Milli ve manevi varlığın, birlik ve beraberliğin en büyük teminatının camiler olduğunu ifade eden Bayraktutar, şunları kaydetti:

''İmam, bütün din görevlilerinin ortak adıdır. Ümmetin kavgasında o hakemdir. Cehenneme odun değil, cennete kamil insan hazırlayandır. Günah listesi tutan değil, günahların yunup yıkanmasında rehberdir. Sarığı gibi gönlü de ak insandır. Tarih, kültür ve din şuuruyla perçinlenen birlikteliğimizi bozacak söylemlerden herkes uzak durmalıdır. Yüce dinimizin birleştirici, bütünleştirici özellikleri ortadayken ayrılıkçı, kavgacı düşünceleri, güzel dinimizi alet ederek ayrımcılığa dönüştürmeye çalışmak kimsenin haddi değildir.''

Diyanet çalışanlarının hedef gösterilmesinin de kabul edilemeyeceğini belirten Bayraktutar, Cumhuriyet'in kuruluşundan bugüne hiçbir ayrım gözetmeden tüm toplumu kucaklayarak halkı dini yönden bilgilendirme görevini üstlenen Diyanet İşleri Başkanlığının ve din görevlilerinin, bu görevlerini en iyi şekilde yerine getirmek için çalıştığına işaret etti. Bayraktutar, Diyanet ve din görevlilerinin görevlerini yerine getirirken de kesinlikle ırk, dil, düşünce, mezhep ve siyasi görüş farkı gözetmediklerini ifade ederek, ''Yüzlerce yıldır İslam'ın barış ve kardeşlik söylemlerini içine sindiren halkımızın bu tür istismarlara dün olduğu gibi bugün de pirim vermeyeceğine, birtakım siyasi çıkarlar uğruna güzel dinimizin kullanılmasına asla müsaade etmeyeceklerine inancımız tamdır'' ifadelerini kullandı.

Halkı sağduyuya davet eden Bayraktutar, kardeşliğe gölge düşürecek olaylardan kaçınılması gerektiğini de vurguladı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • metin yaman 8 yıl önce Şikayet Et
  İmamın biri meval okuyor ve diyor ki. Eğer Diyanet olmasaydı isimlerimiz Dimitri Margaritta veya John olacaktı. Aslanım sen o yüksek ve sathi fikrini okuması yazması olmayanlara anlat. Ne yazık ki memlekette yapılan tahribatlarda Dİyanetin de payı vardır. Diyanet Özgür bir kuruluş değil Resmi Kuruluş olduğu için hep resmilerin emrinde olmuş, Bazı dönemlerde Resmiler tamamen dinden tecerrüt ettikleri zamanda onlara arka çıkmış, kuzu kuzu onların fikirlerini desteklemiş. Evet ismimiz Margaritt olmadı ama millet margarin oldu. Şu anda memlekette ezanlar okunuyorsa bunun sebebi Allah, ondan sonra özgür iradeleriyle dine hizmet edenlerin sayesinde olmuştur. Yazılacak çok şey var ama yeri burası değil şimdilik...
  Cevapla
 • metin yaman 8 yıl önce Şikayet Et
  İmamların arkasında namaz kılabilirsiniz bir şartla. Namazınızı tekrar iade etmek şartıyla, Diyanetin imamlarına o bölgede naylon imam derler. Hadisleri inkar eden , Hz. Muhammedi büyük işlemekle ittihat eden İlahiyatçıların yetiştirdiği imamların arkasında namaz kılmak içeme sinmiyor açıkçası. Kuran okumalarını ve itikatlarını hesaba katarsak durum içler acısı maalesef.
  Cevapla
 • murat korkmaz 8 yıl önce Şikayet Et
  HANGİ ZİHNİYETE HİZMET EDİYORSUNUZ.. Eğerki diyanet olmasaydı bu ülkede şimdi isimleriniz Dimitri,Margarita.John gibi isimler olacaktı.Bu ülkede dini yok etmek için ne kadar uğraştılar ama çok şükür hiç kimse yok edemeyecek.Eğer ki bu gün insanlarda bir inanç varsa İslam adına bunda diyanetin payı çok büyüktür.Allah razı olsun imamlarımızdan.imamlara ve diyanete karşı çıkan zihniyeti biz çok iyi tanıyoruz.Osmanlı devletinden içimizde kalan Ermeni milletinin diyaneti ortadan kaldırmadan bu milleti birbirine düşüremeyeceğini artık küçücük çocuklar bile biliyo.artık oyunlar bundan sonra onların aleyhine çalışacaktır.ben sadece bu ermenilere alet olan Türk halkına acıyorum.zavallılar.
  Cevapla
 • İsmi Lazım Değil 8 yıl önce Şikayet Et
  Hele imamlar hiç konuşmasınlar!. Ne hakla! Hangi yüzle! Mesela bugün cuma namazına gittim ve imam hutbe boyunca atalarımızın(!) ne kadar yiğit, kahraman olduğundan bahsetti durdu! Bu ne ya? Sen devlet adamı mısın, din adamı mısın? Tabii ki devlet adamı... Dinle minle alakaları yok bunların! Bildikleri/anlattıkları din de insanları uyuşturmaktan başka bir işe yaramıyor... Yoksa din-i mübin-i İslâm nerde, bunların anlattığı din nerde!
  Cevapla
 • gündi 8 yıl önce Şikayet Et
  eleştiri hakkı. sayın sendika başkanı,sen bir müslüman olarak orada yapılan zulümlerin hangisine tepki gösterdin de bu sözlere tepkilisin, müslüman müslümanı katletmez, işkence yapmaz, talan etmez, tecavüz etmez, bunlar dinen büyük günahlardandır.müslüman doğrucu ve doğruyu yapmalı söylemeli.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
En az yakıt tüketen dizel otomobiller
Türkiye'nin gururu: Bora-12