Şahin: 13 yaşındaki çocuğun rızası olur mu?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, N.Ç'ye tecavüz davasıyla ilgili, ''13 yaşındaki çocuğun rızası olur mu? 'Rızası vardır' diye karar vermek kadar korkunç bir hüküm olamaz'' dedi.

Şahin: 13 yaşındaki çocuğun rızası olur mu?
Şahin: 13 yaşındaki çocuğun rızası olur mu?
GİRİŞ 02.11.2011 18:53 GÜNCELLEME 02.11.2011 18:53

Şahin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, bakanlığının 2012 yılı bütçesine ilişkin milletvekillerinin eleştiri ve sorularını yanıtladı.

Fatma Şahin, Van'a sosyal yardımlaşma bünyesinde 2 milyon 411 TL yardımın ulaştırıldığını bildirdi.

Van'da sosyopsikolojik desteği de önemsedikleri dile getiren Şahin, bununla ilgili Sağlık Bakanlığı koordineli bir çalışma yapacaklarını söyledi.

Şu anda 15 sosyal hizmet uzmanının Van'da çalışmaya başladığını dile getiren Şahin, yarın yapılacak toplantının ardından bu konudaki eylem planını açıklayacaklarını ifade etti.

Genelevde çalışan kadınların sorunlarıyla ilgili bir soru üzerine Şahin, şunları söyledi:

''Biz 74 milyonun bakanıyız, hükümetiyiz. Bizim kimseyi ötekileştirme, sorgulama durumunda değiliz. Kimse gönül rızasıyla genelevde çalışmak istemez. Dolayısıyla bizim onların yaşamını sağlıklı bir şekilde götürecek mekanizmaları güçlendirmemiz lazım. Koruyucu, önleyici tedbirlerle de kimsenin geneleve düşmemesini sağlayacak politikaları da bizim bakanlığımızın bünyesinde çalışmamız gerektiğini düşünüyorum.''

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığın 2012 Bütçesi ile Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü, Özürlüler İdaresi Başkanlığı, Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğünün kesin hesapları kabul edildi.

-Sorular-

Şahin, toplantının ardından gazetecilerin N.Ç'ye tecavüz davasıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Yargıtay'ın bu konuda açıklama yaptığını anımsatan Şahin, bu açıklamanın ardından sürekli açıklama yapmayı doğru bulmadığını söyledi.

Şahin, ''Önce bir açıklamalarını görelim. 'Kısmi iptal, yeniden yargılanacak' diyorlar ama sonuç bu şekilde çıkarsa bunun toplum vicdanını çok zedelediğini bugün bütün milletvekillerimiz beyan ettiler. Ben de aynı kanaatteyim'' dedi.

AİHM çalışmış CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen'in bu konuda yapılacak değişikliklerle ilgili bugün komisyon toplantısında önerisinin olduğunu hatırlatan Şahin, Türmen'i davet edip bu konuyu görüşeceğini bildirdi.

Şahin, ''13 yaşındaki çocuğun rızası olur mu? 'rızası vardır' diye bir hüküm üzerinden karar vermek kadar korkunç bir hüküm olamaz. Çocuk o daha ,neyin rızası olacak? Cinsel istismardır ve gereği yapılmalıdır'' diye konuştu.

YORUMLAR 3
 • hasangulten 6 yıl önce Şikayet Et
  yaş haddi. dinimiz islam buluğa erişmiş bir çocuğu işlediği günahlardan sorumlu tutmaktadır,13 yaşında bir kızda ergenliğe ilk adımını atmış demektir. yani islam dinine göre yaptığından mesuldur. fakat yaptığı işi zorlanarak,birileri tarafından tehdit edilerek yapıyorsa yaşı kaç olursa olsun sorumlu değildir. bunun için bu olayda karar verirken kızın herhangi bir zorlamaya,tehdide maruz kalıp kalmadığı araştırılmalı,karar ona göre verilmelidir. şayet kız hiç bir zorlama olmadan kendi rızazıyla bu işi yapıyorsa ,yaptığı işin ne olduğunu anlıyabilecek bir yastadır.bazı kızlar genç irisi olup yaşından çok büyükde gösterebiliyorlar. sanıkları yargılarken buna göre davranmalıdır. ceza hukuku bir siyaset ve rant toplama malzemesi haline getirilmeden adil karar verilmelidir.
  Cevapla
 • Bildiğim KADARIYLA 6 yıl önce Şikayet Et
  Halk arasında bir tabir vardır. "Domuzun büyüğüne atılır kurşun." Yargı kararları eleştiriliyor. İyi, güzel de. Anladığım kadarıyla birileri dava konusu olan şahıs üzerinden ticaret yapmış. Acaba bu işin ticaretini yapanlara ne ceza verildi? Bakınız bu tür varlıklar hala nefes alıp veriyorsa bu işler bitmez ve mahkemeleri boşuna meşgul edersiniz. Ayrıca vatandaşın da zihnini bulandırırsınız.
  Cevapla
 • Önder ASLAN 6 yıl önce Şikayet Et
  .... Askerin kışlada söylediği nakaratlara takılacağına, birinci sorumluluğunuz olan yasal düzenlemeleri yapmaya çalışsan böyle kararlar verilmezdi. Ancak tribüne oyna başka bir icraatta yok sende.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Erdoğan: Erbakan hoca mezardan çıkıp gelse...
Bilinmeyen yönleriyle Erdoğan