BDP'li Kaplan kürsüde bardağı kırdı

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli'nin sözlerine sinirlenerek, konuşma yaptığı kürsüdeki bardağı kırarak fırlattı.

GİRİŞ 10.12.2011 10:15 GÜNCELLEME 10.12.2011 10:15
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bir kez daha görüşülmek üzere iade ettiği sporda şike cezalarını indiren kanunun TBMM Genel Kurulundaki görüşmeleri, Canikli ile Kaplan'ın tartışmasına sahne oldu.

Kanunun 1. maddesinin görüşmeleri üzerinde söz alan Canikli, kendisinden önce konuşan Kaplan'ın, ''şike soruşturmasına'' ilişkin iddianamede adının geçtiğini söylediğini belirtti.

Elindeki iddianameyi gösteren Canikli, adının bir yerde, iki eski Giresun Spor Başkanı'nın telefon konuşmasında geçtiğini kaydetti. Canikli, başkanlardan birinin diğerine, ''İki sefer yönetim ertelendi, bana bırakıp gitmedin, Olgun Aydın Peker seni tehdit ettiğin için gittin. Giresun'da senin Peker tarafından tehdit edildiğini, ondan dolayı gittiğini herkes biliyor. Vali'ye de açtın, Nurettin Canikli'ye de açtın, beni Peker tehdit etti diye'' dediğini aktardı.

Canikli, ''iddianamede adı karışmak'' söyleminin, hukuken her anlama gelebileceğini belirterek, ''Onurlu insan böyle iddiada bulunurken, bütün açıklığıyla ortaya koyar. Ayak oyunlarıyla, bu şekilde alicanbaz oyunlarıyla, onursuz şekilde olmaz, ayıptır. Bir de hukukçu olduğunuzu söylüyorsunuz, böyle hukukçu olur mu? Böyle ancak hukuk teröristi olur. Böyle mantık, insan, milletvekili olur mu? Utanın, buradan özür dileyin. Böyle terbiyesizlik olmaz'' diye konuştu.

Sataşma olduğu gerekçesiyle söz alan Kaplan, burada, herkesin ağzından çıkanın kulağının duyması gerektiğini ifade etti.

Canikli'nin adını, iddianamede kendisinin değil, savcıların yazdığını ifade eden Kaplan, ''İddianamede var mı yok mu? Sanıktır, 'şununla suçlanıyor' demedim. Hükümetin atadığı Federasyon Başkan Yardımcısı da sanıktır, partinizin içinde seçilmişler de var; sanıktır. Sayın Canikli, siz kalkıp bu kürsüde hakaret ediyorsunuz, tehdit ediyorsunuz. Sözlerinizi geri almanız lazım. İddianame yer aldınız mı almadınız mı; iddianamade yer almanızdan niye gocunuyorsunuz? Doğruyu söylediğimizde kürsüden gelip bize hakaret edip, küfredip, tehdit edip, çoğunluğunuza güvenerek susturacağınızı zannediyorsanız, ona kalkışmayın'' dedi.

Süresinin sona ermesine rağmen konuşmasına devam eden Kaplan'ı, Meclis Başkanvekili Mehmet Sağlam uyardı. Canikli'nin sözünü geri almasını isteyen Kaplan, ''Hakaret de tehdit de edemezsiniz'' dedi. Kaplan, kürsüde bulunan su bardağını alarak sert bir şekilde kürsüye vurdu. Kaplan daha sonra, kırılan bardağın parçalarını kürsünün önüne doğru fırlattı.

Bunun üzerine BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder kürsüye koşarak, Kaplan'ı sakinleştirmeye çalıştı. BDP'liler Kaplan'ı tutmaya çalışırken, Kaplan, ''Özür dileyecek, sözünü geri alacak'' diye bağırdı. Sağlam, birleşime ara verdi, Kaplan da milletvekilleri tarafından kulise çıkarıldı.
Kaplan bardağı vurmasının Genel Kurula karşı doğru olmadığını söyledi

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, kürsüde bardağı vurmasının Genel Kurula karşı doğru olmadığını belirterek, ''Olmaması, yaşanmaması gereken bir şey'' dedi.

TBMM Genel Kurulunda, şike cezalarını indiren kanunun görüşmelerinde yaşanan tartışma, uzlaşmayla sonuçlandı.

Kanun görüşmelerinde söz alan Hasip Kaplan, zaman zaman iktidar ile muhalefet arasında sert tartışmaların yaşanmasının doğal olduğunu söyledi.

Tepkilerini, ölçülü koymak zorunda olduklarını belirten Kaplan, iddianameyle ilgili dikkat çektiği konunun AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli'yi incitmiş olabileceğini kaydetti. Kaplan, 32 yıldır avukatlık yaptığını, hukukçuluğunu bütün dünyanın bildiğini, Canikli'nin de kendisinin ''terörist hukukçu'' olmadığını bildiğini sandığını kaydetti.

Kaplan, bardağı vurmasının, Genel Kurula karşı doğru olmadığını ifade ederek, ''Olmaması, yaşanmaması gereken bir şey. Sayın Canikli de aynı şekilde sözlerinin yanlış olduğunu söyleyeceğine inanıyorum'' dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli de kullandığı ifadelerin, tepkisel düşüncenin yansıması olarak ortaya çıktığını kaydetti. Canikli, Kaplan'ın sözlerini geri almasından sonra, kendisinin de ifadelerini geri aldığını kaydetti.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, BDP'yi, hiç kimsenin dışlamadığını, yok saymadığını kaydederek, böyleymiş gibi göstermenin, Meclise haksızlık olacağını belirtti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • iryah 7 yıl önce Şikayet Et
  o bardağı. molotof sandı bi an heralde fırlattı sokaklara özendi galiba.
  Cevapla
 • hayatın içinden 7 yıl önce Şikayet Et
  HABER7 SENDE AZ DEĞİLSİN.... haber 7 neden bu bdplilerin haberi sayfanda çok ben ve bu sayfanın bir çok kullanıcısı bunları görmek istemiyor. yok bilmem leyla zana yok hasip kaplan millete ezberlettiniz bu isimleri ilk başta gelen muhalefet partilerinin haberleri hiç yok denecek kadar az bunları lütfen haber yapıpta baş köşelere çıkarmayın...
  Cevapla
 • KARADENIZ KARASIN 7 yıl önce Şikayet Et
  Orada en önemli ayrıntı kaçırıldı. Ben o an TBMM TV'den canlı izliyordum.Hasip kaplan elinde bir kitapçıkla kürsüye çıktı.Kitapçıkta kendine göre önemli olan yerleri kalemle boyamıştı.Her sayfada sözde Kürdistan bayrağı kokuyordu.Sarı,Kırmızı ve Yeşil her sayfada aynı.Bunu orda bir tane milletvekili sormadı kendisine.İbretle izliyoruz adamlar çatır çatır PKK propagandası yapıp bu milletin sofrasındaki peynir ekmekten kesilen vergilerle maaş alıyorlar.Yazıklar olsun diyorum.Milletvekili kardeşlerimizi meclise uyumaları için göndermiyoruz biz.Bir kişi bunu farketmedi mi ??
  Cevapla
 • MAHMUT ŞEVKET PAŞA 7 yıl önce Şikayet Et
  tek başına muhalefet adam. helal olsun hasip kaplana diğer lerinin yapamadığı muhalefeti tek başına yapıyor.nerde mhp nerde chp.
  Cevapla
 • serhan karatas 7 yıl önce Şikayet Et
  BEKİR ÇİZMECİ. hakkı söyliyemiyorsanız yorum yapıp komik duruma düşmeyin yazıklar olsun demişsin suat kılıca,canikliye,elitaşa ama bunların kimin talimatıyla konuştuklarını söyliyememişsin bunlar grup başkan vekilleridirler yani grup başkanını talimatlarına göre haraket ederler eğer birine sözün varsa konuşana değil konuşturana bak ve sözünü konuşturana söyle asla kimseyi hakkı söyliye bilmekten daha çok sevmeyin yoksa mazallah imanınız tehlikeye düşer.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Rotayı çevirdiler! Türkiye'ye dolar akacak
Kılıçdaroğlu'nun 'referandum' çağrısına Erdoğan'dan cevap