Bugün seçim olsa hangi parti yüzde kaç oy alır?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önüne konulan en son ankete göre AK Parti 'nin oy oranı 50,2. Başbakan Erdoğan, son anket nedeniyle "son yapılan seçimlerden iki puan yukarıdayız" demişti.

Bugün seçim olsa hangi parti yüzde kaç oy alır?
Bugün seçim olsa hangi parti yüzde kaç oy alır?
GİRİŞ 05.09.2012 07:25 GÜNCELLEME 05.09.2012 16:19

AK Parti, 12 Haziran seçimlerinde yüzde 49,8 oranında oy almıştı. 12 Haziran seçimlerde yüzde 25,9 oy alan CHP ise Erdoğan'ın elindeki ankete göre mevcut yerini koruyor. Yine son seçimlerde yüzde 13 oy alan MHP 'de ise bir düşüş olduğu görülüyor.

BÜYÜK İSTİŞARE

AK Parti yeni yol haritasını belirlemek için bugün Genel Merkez'de büyük bir istişare toplantısı yapacak. 30 Eylül'de büyük kongreye hazırlanan AK Parti'nin MKYK ve MYK'da kapsamlı bir değişikliğe gitmesi bekleniyor.

Partisinin yeni vizyonu için kurmaylarının görüşlerini alan Başbakan Erdoğan, bugünkü genişletilmiş grup toplantısında da hem milletvekillerinin hem de kurucu üyelerinin görüşlerini alacak.

2015-2023 KADRO ÇALIŞMASI

Başbakan Erdoğan, AK Parti'yi önce 2015 seçimleri ve sonra 2023 hedeflerine taşıyacak olan yeni kadro için yoğun bir biçimde çalışıyor. Erdoğan, 30 Eylül'de Ankara Arena'da gerçekleştirilecek ve kendisinin tüzüğün "üç dönem şartı" nedeniyle son kez genel başkan seçileceği 4. Olağan Büyük Kongre'de parti vitrini için de çalışıyor. Numan Kurtulmuş ve Süleyman Soylu gibi isimlere davetiye çıkaran Başbakan Erdoğan, olası yeni isimler için de bir yol takip ediyor. Bu iki ismin büyük kongrede partiye katılması bekleniyor. Kulislerde Kurtulmuş'un AK Parti'ye bir kaç kurmayıyla geçeceği konuşuluyor.

50'ŞER İSİM İSTEDİ

Hükümet ve parti politikalarını sürekli yaptırdığı kamuoyu araştırmalarını dikkate alan Başbakan Erdoğan, vitrin için kurmaylarının nabzını da tutuyor. Erdoğan, hafta içinde son kez topladığı ve helalleşerek hatıra fotoğrafı çektirdiği MKYK üyelerinden yeni parti yönetimi için isim önermelerini istemişti. Kurul üyelerinin 50'şer kişilik önerilerini Erdoğan'a verdiği öğrenildi.

TÜM BİRİMLER ANKARA'DA

İstişare toplantılarına da önem veren Erdoğan, bugün milletvekillerinin yanısıra parti kurucularını, il başkanlarını, kadın kolları ve gençlik kollarını da bugün için Ankara'ya çağırdı. Erdoğan, toplantıda partisinin vitrin değişikliği hakkında görüşler alacak. Kurucular, milletvekilleri ve il başkanları da yeni parti yönetimi için isim önerecek. Erdoğan, kendisine önerilen isimler üzerinde ise çalışma yapacak.

A TAKIMI DEĞİŞECEK

AK Parti'deki ilk revizyon parti yönetiminde gerçekleşecek. Kongrede 50 kişilik MKYK'nın yarısının değişmesi bekleniyor. Kongreye kadar, Numan Kurtulmuş, Süleyman Soylu gibi isimlerin de olduğu yeni yüzlerin partiye katılımı ve MKYK listesine alınması bekleniyor. Partide, üç dönem sınırlaması getiren tüzük maddesi ile ilgili çalışma yapıldığı da belirtiliyor.

YAZDIR
YORUMLAR 56
 • Ebu-Yunus 5 yıl önce Şikayet Et
  ah..ah..ah.. hadi abad ol...sonunu düşünme hiç... bu millet evini yıkasın diye mi sana oy verecek? evsiz kalıp bankadan kredi çekerek büyük hem de çok büyük faiz günahına girsin diye mi sana oy verecek? büyük ortadoğu projesi uygulansın diye mi sana oy verecek? yeni vergiler çıkartıp, ona da zam yaparak, ülkemi yaşanmaz hale getiresin diye mi sana oy verecek? başka ülkelerde uygulanan eğitim sistemleriyle, bebelerimizi denek olarak kullanman için mi sana oy verecek? ölünceye kadar prim ödeyip sonra mezarda emekli olmak için mi sana oy verecek?kimsenin aklına gelmeyen vatandaşlık vergisini başka isim altında sen çıkarttın. şimdi o vergiyi de arttırman için mi sana oy verecek? bu millet;eğer sana senin dediğin oranda oy verirse tüm bunlara da müstehak olur. hem kurunun yanında yanacak olan yaşların ahı da kurulardan sorulur. bir de ;ah ile abad olanın sonu berbad olur. ah..ah..ah.. hadi abad ol.( 1999 ihl mezunu-28 şubat mağduru)
  Cevapla
 • Ebu-Yunus 5 yıl önce Şikayet Et
  ben sadece üçüncü dönem vermedim. yiine vermem. . tamamen yönlendirme amaçlı ve yalana dayalı ankaet sonuçları. milleti yönlendirmek ve kafalarda rakipsiz olduğunu göstermek için kurgulanan senaryolar bunlar. ey millet; içinizden gelmiyorsa akp'ye oy vermek, hangisine isterseniz ona verin. bbp-saadet-anap-doğruyol-demokrat parti vs.vs.. partilere vereceğiniz her oy,akp'ye vermekten daha iyidir. çünkü eski koalisyon zamanlarında bir karar alınması çok zordu. ve millet devletin denetimine bu kadar çok tabii değildi. şimdi ise attığımız her adımı takip eden ve fişleyen bir hükümet var. alınan kararlar millete sorulmaz, fikri alınmaz ve uyulması hep zorunludur. zorunlu eğitim, zorunlu genel sağlık sigortası vs..vs.. ve para kazanmak ta zorlaştırılmıştır. evin ya da araban mı var..derdin var. oto ve emlak vergileri kiralamak kadar yüksek olmuştur. ben sadece üçüncü dönem vermedim. yiine vermem.
  Cevapla
 • NEDİM KURNAZ 5 yıl önce Şikayet Et
  yıpranmayan iktidar yoktur. on yıl üç dönem iktidar olur ve rakiplerinizin sizi altetmek için sandıkta şansı kalmazsa.terör dahil herkesle işbirliği yapar heleki türkiyede.akp ilk seçimde elbette oy kaybedecektir bu şartlarda ama en kötü ihtimal chp,nin iki misli oy alacağıda ortada.terörün ve destekleyen ülke ve partilerin performansına göre %40-50 arası değişir.malesef akp,nin rakibi pkk ardına saklanmış ülke ve siyasi partiler.bahçeliyi ayrı bir yere koymak lazım.o terör kozunu iktidara karşı kullanmadı enazından bu ara.
  Cevapla
 • Bahadır GENÇ 5 yıl önce Şikayet Et
  yukardaki tablo ve aşağıdaki yorumlar aynı oluyor :). yukardaki tablo ve aşağıdaki yorumlar aynı oluyor :) sonuç akp ye vermeyeceğim diyenler görüntüde %50 de vereceğim diyenler %20 de, icraatta ise tam tersi oluyor . ne yukarı bakarım ne aşağı.. sonuca bakarım :)
  Cevapla
 • mustafa şahin 5 yıl önce Şikayet Et
  nedense. hep eğitimciler isyanda,bu ülkede zorluk çeken sadece onlar sanki ,adamlara 40000 kadro veriliyor isyan ediyorlar şu an 300000 iibf mezunu açıkta , maalesef iibf kadroları da 4001 adı altında öğretmenlere veriliyor bu ülkede ağlamadan birşeyler elde etmek imkansız ne olur bizimde sesimizi artık birileri duysun en azından sorunlarımızla ilgili bir haber yapılsın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Muharrem İnce'nin imaj düzeltme çalışması
Tüm hazırlıklar tamam! Yarın tarihe geçecek