Menderes'in idamından önce celladın kan donduran sözü

Bugüne kadar korkusundan hiç konuşmayan ve üç infazda da görevli bulunan asker Muzaffer Erkan, 51 yıllık suskunluğunu bozdu. Erkan, Menderes'in hiçbir yerde olmayan son sözlerini aktarırken idam esnasında insanın kanını donduracak bir olaydan bahsetti.

Menderes'in idamından önce celladın kan donduran sözü
Menderes'in idamından önce celladın kan donduran sözü
GİRİŞ 18.09.2012 09:30 GÜNCELLEME 18.09.2012 11:52

Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan... Üç idam... Ve bu idamlara tanıklık eden bir asker: Muzaffer Erkan... Erkan, Adnan Menderes'in, daha önce kimsenin duymadığı, son sözlerini paylaştı: "Türkiye'ye 10 sene başbakanlık yaptım. Sekiz senemi Türk tarihi yazacak, iki senemi de dalkavuklarım. Oğlum Yüksel'in devlet tarafından okutulmasını istiyorum. Kaleminden altın damlasın. Bizim gibi olmasın."

Yassıada duruşmaları için özel olarak seçilen 120 askerden birisi olan Muzaffer Erkan, şu an 75 yaşında ve İzmir'de yaşıyor. Son duruşma dışında bütün davalara görevli er olarak katılan ve ülkemizin demokrasi ayıbı olan üç idama çok yakından tanıklık eden Erkan, bugüne dek korktuğu için hiç konuşmadı. Suskunluğunu 51 ylıl sonra bozan Erkan'ın anlattıkları bilinen bazı gerçekleri de değiştirecek nitelikte. Kendisini çekirdekten Cumhuriyet Halk Partili olarak tanımlayan Erkan, idamlara üzüldüğünü ve asılmaları gördükten sonra günlerce yemek yiyemediğini söylüyor: "O anlar, gözlerimin önünden gitmedi, çok zor oldu benim için. Rüyalarıma girdi. Kabus görüyordum hep." diyen Erkan, o günleri konuşurken, dönemin fotoğraflarına bakarken yine heyecanlıydı ve anlatırken ister istemez sesi titriyordu.

İmralı'da mahkemeden önce 66 tane mezar yeri kazıldığını söyleyen Erkan, Hasan Polatkan'ın infaz için götürülürken hücumbotta ağladığını ve millete sitem ettiğini belirtiyor. O sırada ona nasihat veren Celal Bayar'ın kendisinin asılmayacağını yüzde yüz bildiğine emin olduğunu belirten Erkan, Fatin Rüştü Zorlu'nun abdest alarak idam sehpasının yanında iki rekat namaz kıldığını ve cellada lüzum duymadan kendi kendini astığını kaydediyor. Yazılanların aksine, boyu uzun geldiği için tam ölmeyen ve ayakları masada kalan Zorlu'nun masasına celladın tekme vurduğu iddiasını ise yalanlıyor. İdam günü ayağa kalkamayacak derecede hasta olan Adnan Menderes'in burnuna ve ağzına bir merhem sürülerek canlandırıldığını söyleyen Muzaffer Erkan "Menderes'i İstanbul'a hastaneye götürüyoruz diyerek hücumbota bindirdiler. 'Ne mutlu bana, kurtuldum. Ver bana bir sigara,' diyerek teğmenden bir Hanımeli sigarası alarak içti. İdam öncesindeki misafir odasında bir parça şeftali yedi. İdam edildiğinde şeftalinin suyu beyaz kefeninin önüne aktı." diyor. Başsavcı Altay Ömer Egesel'in idam fermanını okuduktan sonra dalga geçer gibi "Ya Menderes gördün mü, nerelere kadar düştün?" dediğini belirten Erkan, Adnan Menderes'in idam sehpasındaki son sözlerinin ise şunlar olduğunu ifade ediyor: "Türkiye'ye 10 sene başbakanlık yaptım. Sekiz senemi Türk tarihi yazacak, iki senemi de dalkavuklarım. Oğlum Yüksel'in devlet tarafından okutulmasını istiyorum. Kaleminden altın damlasın. Bizim gibi olmasın."

ADNAN MENDERES'İN KABUL EDİLMEYEN İSTEĞİ NEYDİ? TIKLA

Muzaffer Erkan'ın aktardığı Menderes'in bu son sözleri hiçbir yerde yer almıyor. Birçok kitap, gazete yazısı ve internet sitelerinde Menderes'in idamdan önce son sözünün "Hayata veda etmek üzere olduğum şu anda, devletim ve milletime ebedi saadetler dilerim. Bu anda, karımı ve çocuklarımı şefkatle anıyorum." olduğu yazılıyor. Ancak bu ifadelerin Menderes'in son sözleri değil, Yassıadada'da iken yazdığı son mektuptan alıntılanan cümleler olduğunu ifade edelim. Aynı zamanda Menderes'in idamını Yassıada komutanı Tarık Güryay, MBK üyeleri ve 100 subayın izlediği bilgisinin de yanlış olduğunu, idam anında 11-12 kişi bulunduğunu iddia ediyor.

Ve belki de insanın kanını donduran bir ayrıntı daha. İdam edilen Menderes'in başında 45 dakika beklediklerini belirten Erkan, celladın ipte sallanan Menderes'e doğru yaklaşarak, onun rugan ayakkabılarına baktığını ve şöyle söylediğini anlatıyor: "Bu ayakkabılar benim olacak!"

Üç idama tanıklık eden er Muzaffer Erkan Adnan Menderes tam 51 yıl önce bugün idam edildiğinde, misafir odasında yediği bir dilim şeftalinin suyunun kefen bezine aktığını kaydediyor. 

ADNAN MENDERES'İN KABUL EDİLMEYEN İSTEĞİ NEYDİ? TIKLA

ETİKETLER
cellat
YAZDIR
YORUMLAR 27
 • Kutlu Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Cehennem mekan İsmetin ve onun şer partisi Chp nin Menderesin asılmasındaki rollerini çok iyi biliyoruz , Seni asla Unutmadık . Huzur içinde uyu Menderes , sözümüz sözdür !!
  Cevapla
 • eylul 1 yıl önce Şikayet Et
  Böyle adamlar oldukça biz hiç yıkılmayız emin olun
  Cevapla
 • yürek ister 3 yıl önce Şikayet Et
  yusuf demir sen bi er in o konumlarda gezebileceğini düşünmüyossunda ülkeye 10 yıl başbakanlık eden kişinin asıldığına nasıl inanacaksın be aslan ım
  Cevapla
 • Yusuf Demir 4 yıl önce Şikayet Et
  Hiç inandırıcı değil. İnfazların üçünüde görmüş, polatkan ve bayar ile hücumbotta bulunmuş. menderes'in misafir odasında şeftali yediğini bile görmüş. sen neymişin be amcam? bir er yada erbaşın, çok önemli bir görevliymiş gibi her tarafta bulunmuş olması iddiası hiç inandırıcı değil.
  Cevapla
 • citykhan 5 yıl önce Şikayet Et
  utanalım!. bu ülke başbakanını ve bakanlarını uydurma bir mahkemede sözde yargılayıp asmış. muz cumhuriyetinden bugünlere çok şükür geldik. ergenekon denilen zihniyet 1950 lerden 2000 lere kadar bu ülkenin tepesinden insanlara bakıp onlara zulümü reva görmüş. şimdi hakettikleri yerlerdeler. allah bu zalimlerden bu kadar insanın vebalini sorsun. bizlerede yıllarca koyun gibi bunlara ses çıkarmamızdan dolayı utanmak düşüyor.
  Cevapla
 • siyasalcı 2 yıl önce Şikayet Et
  Bugün 30 mayıs 2015 ve tümErgenekoncular evlerinde cumartesi kahvaltısı yapıyor vesselam.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
TFF olaylı derbi kararını açıkladı!
Erdoğan'ı gören Kılıçdaroğlu panik yaptı!