Vatandaş 2014'te 'iki seçimli' tek sandığa gidecek!

Ankara kulisleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığını öngören yeni bir seçim senaryosunu tartışıyor. Bu seçim senaryosunu da Haber7.com farkıyla öğreneceksiniz...

Vatandaş 2014'te 'iki seçimli' tek sandığa gidecek!
Vatandaş 2014'te 'iki seçimli' tek sandığa gidecek!
GİRİŞ 19.10.2012 10:14 GÜNCELLEME 19.10.2012 17:50

Ömer Süt'ün haberi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki AK Parti'nin ısrarla yerel seçimleri neden öne almak istediğinin nedeni ortaya çıktı. Ankara kulislerinde konuşulan son iddiaya göre 2014 yılında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi ile 2015 yılında yapılacak genel seçimler birleştiriliyor. 

2014 yılında vatandaşın önüne 3 sandığın geleceğine dair söylentiler daha önce dillendirilmişti. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi daha önce yaptığı açıklamada, 2014'te üç sandık aynı anda konabilir; yerel, genel ve cumhurbaşkanlığı seçimleri bir arada yapılabilir, demişti. 

2014'TE İKİ SEÇİM

2014 yılında yapılacak olan yerel seçimlerin 2013'e alınması için çalışma içerisine giren AK Parti Grubu, CHP ve MHP'nin de mutabık kalacağı bir tarih belirlemek istiyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yerel seçim tarihiyle ilgili olarak yapılan çalışmalar olumlu sonuçlanırsa AK Parti Grubu, cumhurbaşkanlığı seçimleri ile genel seçimleri birleştirecek çalışmaları hızlandıracak. Peki AK Parti'nin iki seçimi birleştirmesinin gerekçesi ne? 

Yine Ankara kulislerinde konuşulan iddialara göre bunun 3 nedeni var… Birinci nedeni Ağustos 2014'teki cumhurbaşkanlığı seçimiyle Haziran 2015'teki genel seçim arasındaki takvimde 10 aylık bir süre var. AK Parti bu çalışmayla, Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesi ihtimaline de göz önünde bulundurarak, parti ve hükümette 10 aylık geçici bir yönetim zafiyetinin önüne geçmek istiyor. 

BİR TAŞLA İKİ KUŞ VURULACAK

İkinci nedeni, AK Parti hem cumhurbaşkanlığı seçimi hem de genel seçimlerin propagandasını birlikte yürüterek bir taşla iki kuş vurmak istiyor. 

HEDEF: EKONOMİK TASARRUF

Üçüncü nedeni ise Başbakan Erdoğan'ın iki seçimin ayrı ayrı yapılmasının ülke ekonomisine vereceği ağır yük. Vatandaşın hem 2014'te hem de 2015'te sandık başına gittiğinde ortaya çıkacak maddi külfeti yarıya indirmek isteyen AK Parti kurmayları bununla ilgili çalışmalarına hız verdi. 

MUHALEFETİN KAPISI ÇALINACAK

Buna göre, AK Parti yapılacak ciddi bir çalışmanın ardından muhalefetin kapısını çalacak. CHP, MHP ve BDP grup başkanvekilleriyle yapılacak görüşmede muhalefetin buna nasıl tepki vereceği ise merak konusu oldu.

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • mubinkoçal 5 yıl önce Şikayet Et
  seçim. aslında her seçim aynı tarihte yapılmalı ama partiler bunu istemez çünkü her seçimde partiler hazineden yuklu miktarda yardım alıyor mesela belediye başkanlığı ayrı milletvekil seçimlerı ayrı tarihte yapılırsa her parti hazineden iki sefer seçim yardımı alacak fakat bu iki seçim aynı tarihte yapılsa birsefer seçim yardımı alacaklar .ayrı ayrı yapılan her seçimde ayrı ayrı yardım hepsi birleştirilip aynı tarihte olduğu zaman tek yardım almalarından dolayı istemezler
  Cevapla
 • tepe akfen 5 yıl önce Şikayet Et
  göz boyama. 2006 da vatandaş üniversite vaadi ile kandırıldı üniversiteler açıldı lakin üniversiteliler işsiz 2010 dan bu yana işsizlik çok daha fazla kimse bunları konuşmuyor anca yapılanlar söyleniyor... yazık valla onca üni açıp milleti o kadar sene okutupta işsiz bırakmak.
  Cevapla
 • Ismail Yildiz 5 yıl önce Şikayet Et
  takvimler zamaninda islemeli. erken yerel secım gerekcesi nedir bilmek isterim.. guya ayni senede cumhurbaskanlik secimi söz konusuymus.. pekı : simdi ne olacak ?? yerel secimler 2013 - 2018 - 2023 - 2028 genel secimler 2015 - 2019 - 2023 - 2027 cumhurbaskan 2014 - 2019 - 2024 - 2029 2023 ve 2019 larda ne yapilacak hic düsünüldüm.. her vekıl veya kurum kendı üzerınde kendı karar vermelı... il ve ilce encümenlerin haklari erken yerel secimle yok edilemez..
  Cevapla
 • abdullah 5 yıl önce Şikayet Et
  iyi fikir. iyi fikir...de millete gidecek ve ondan oy isteyecek yüzü olan kaç parti var gerçekte
  Cevapla
 • ziya er 5 yıl önce Şikayet Et
  vatandaşın derdi iş ekmek gerisi tefarruat. hayat pahalılığı işsizlik çökmüş milletimizin üstüne
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Yerele de başkanlık sistemi geliyor
Günde 30 TL için bu işi yapıyorlar