İnternet kullanımında yeni kurallar

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), internet kullanımına ilişkin yeni düzenlemeler yaptı.

İnternet kullanımında yeni kurallar
İnternet kullanımında yeni kurallar
GİRİŞ 11.04.2017 12:58 GÜNCELLEME 11.04.2017 12:58

İnternet kullanımına ilişkin yeni düzenlemeler yapıldı. Buna göre internet sağlayıcıları erişim kayıtlarını iki yıl saklayacak. Filtreleme sistemi devreye alacaklar. İnternet kafelere 12 yaşından küçük çocuklar velileriyle girebilecek. 15 yaşından küçükler ise 20:00'dan sonra internet kafeye giremeyecek.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), internet toplu kullanım sağlayıcıları ve ticari amaçla internet toplu kullanım sağlayıcılarının yükümlülükleri ve sorumlulukları ile denetimlerine ilişkin esasları düzenleyen yönetmeliği yeniledi.

FİLTRELEME SİSTEMİ KULLANACAKLAR

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan yönetmeliğe göre, internet toplu kullanım sağlayıcıları ile ticari amaçlı internet toplu kullanım sağlayıcıları; konusu suç oluşturan içeriklere erişimi önleyici tedbirleri almak amacıyla içerik filtreleme sistemini kullanacaklar. Erişim kayıtlarını elektronik ortamda kendi sistemlerine kaydedecekler ve iki yıl süre ile saklayacaklar.

KULLANICIYI SMS’LE TANIYACAKLAR

Kamuya açık alanlarda internet erişimi sağlayan toplu kullanım sağlayıcılar, kısa mesaj servisi (SMS) ve benzeri yöntemlerle kullanıcıları tanımlayacak sistemleri kuracaklar.

İNTERNET KAFEYE YAŞ DÜZENLEMESİ

İnternet toplu kullanım işyerlerine 12 yaşından küçükler, ancak yanlarında veli veya vasileriyle girebilecekler, 15 yaşından küçükler ise yanlarında veli veya vasileri olmadan saat 20:00’dan sonra işyerlerine alınmayacaklar. İşyerlerinde elektronik ve mekanik oyun alet ve makineleri bulunamayacak.

YAZDIR
YORUMLAR 13
 • vefik 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye gitgide yasaklar ülkesi olmaya başladı. hiç avrupada batıda şu var bu var demeyin. Almanyada hükümet, evlerdeki modemlerin kablosuz bağlantısını tamamen özgürce, şifresiz veya şifreli herkesle paylaşılmasına imkan veren yasayı onayladı. Ve tanımadığı o kişinin girdiği kullandığı internettende abone sorumlu değil artık. ticari olmadığı sürece istediğin gibi paylaş yaptılar.
  Cevapla
 • Türknet Mağduru 1 yıl önce Şikayet Et
  1 ayı aşkın süredir, interneti yavaşlatan firmaya (TürkNet) hiç bişey demeyen BTK niye böyle bir karar alırki...
  Cevapla
 • Hasip Nadir 1 yıl önce Şikayet Et
  2 yıl veri saklama nedir ya? Hepten suyunu çıkardınız devletin yapması gereken işi vatandaşa yüklemeyin, interneti kendin filtrele yıl olmuş 2017 resmen sağda solda tek tük olan ücretsiz wi-fi ağlarını kaldırmaya uğraşıyorsunuz.
  Cevapla
 • BilirKişi 1 yıl önce Şikayet Et
  İnternet sağlayıcılar saklayacak. Yani sana interneti satan firmalar. Türktelekom, Süperonline, Dsmart, Vodafone vs...
  Cevapla
 • nefayda 1 yıl önce Şikayet Et
  denetim olmadıktan sonra istediğin yasağı çıkar faydasız
  Cevapla
 • ibrahim 1 yıl önce Şikayet Et
  İnternet cafeler zaten ölmüştü. Şimdi tamamen bitirdiniz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Beşiktaş maça çıkmama kararını oylayacak!
Hükümet harekete geçti! Cezalar iptal edilecek