İzmir

"Türkçe Konuşma Yarışması"

21:26 13 Mayıs 2016
"Türkçe Konuşma Yarışması"

Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde (TÖMER) eğitim gören öğrencilerin katıldığı "Türkçe Konuşma Yarışması" düzenlendi.

Katip Çelebi Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, 21 üniversitenin Türkçe Öğrenimi Uygulama ve Araştırma Merkezlerinde eğitimlerini sürdüren 21 öğrencinin katıldığı yarışma üniversitenin Çiğli yerleşkesinde yapıldı.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanı ve yarışmanın Seçici Kurul üyesi Prof. Dr. Turan Karataş, yarışma öncesinde yaptığı konuşmada, geçen yıldan bu yana Türkiye'ye gelen öğrencilerin Türkçeyi çok daha iyi öğrendiklerini belirtti.

Yarışmanın daha kurumsal bir yapıya bürünmesi ve etkinliğe daha fazla üniversitenin katılması gerektiğini ifade eden Karataş, Yunus Emre Enstitüsü ev sahipliğinde yarışmanın başka ülkelere de taşınabileceğini ifade etti.

Yarışmanın Seçici Kurulu'nda, Yüksek Öğretim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hayati Develi, Prof. Dr. Turan Karataş, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Öğrenciler Dairesi Kültürel ve Sosyal Rehberlik Koordinatörü Selman Bayer, TRT spikeri Funda Koray ile Türk Dil Kurumu Temsilcisi Prof. Dr. Gürer Gülsevin yer aldı.

Yarışmada birinciliği Necmettin Erbakan Üniversitesinden Mısırlı Moamen Elhusseini, ikinciliği Uludağ Üniversitesinden Nijerli Mohamed Alitine Maman, üçüncülüğü de Ege Üniversitesinden Filistinli Yara Abu Hussien kazandı.

YORUMLAR

ETİKETLER
tömer
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.