Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan bütün haberler Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhattabı haberleri geçen ajanslardır.

İzmir haberleri Halk oylamasına itirazlar - 19 Nisan 2017

İzmir sondakika haberleri İzmir Barosu, 16 Nisan'da yapılan anayasa değişikliği halk oylamasında "mühürsüz oy pusulalarının da geçerli sayılacağı" duyurusunun kanuna aykırı olduğunu iddia ederek, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyeleri ve bu duyuruyu web sitesine koyan ilgililer hakkında suç duyurusunda bulundu. - 19 Nisan 2017, 15:34

Kaynak: AA / Eklenme: 19 Nisan 2017, 15:34 / Güncellenme: 19 Nisan 2017, 15:48
İzmir haberleri Halk oylamasına itirazlar - 19 Nisan 2017

Baro Başkanı Aydın Özcan, düzenlenen basın toplantısında, halk oylamasında "tercih" mührü yerine "evet" mührünün basılmış olduğu oy pusulalarının geçerli sayılacağı yönündeki duyurunun kanuna aykırı olduğunu, referandum güvenirliliğini olumsuz etkileyecek şekilde yapılmasının "görevi kötüye kullanma" suçunun unsurlarını oluşturduğunu savundu.

Halk oylamasında sadece "tercih" mührünün kullanılacağının Yüksek Seçim Kurulunun daha önceden resmi internet sitesinde seçmenlere bildirildiğini ifade eden Özcan, şöyle konuştu:

"Hataen seçmene verilen 'evet' mührünün kullanılması seçmenin iradesini etkileyecek niteliktedir. Şu halde YSK'nın kanuna açıkça aykırı bu duyurusu hem usulsüzlüğe hem de usulsüzlüğün ortaya çıkmasını sağlayacak tutanakların tutulmamasına neden olmuştur. Seçimlerin yargı güvencesinde yapılacağına ve bunun sağlanmasından da YSK'nın sorumlu olacağına dair Anayasa'nın 79. maddesinin içi maalesef bizzat YSK tarafından boşaltılmıştır."

Özcan, ilgili görevliler hakkında gerekli soruşturmanın yapılmasını talep etme zorunluluğu doğduğunu belirterek Yüksek Seçim Kurulu üyeleri ve duyuruyu web sayfasına koyan kişi ve kişiler hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına iletilmek üzere İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduklarını bildirdi.

Kaynak : AA

Yorum Yaz

Uluslararası Ege Adaları Sempozyumu

Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, "Bugün Türkiye Cumhuriyeti devletinin belki çok meselesi var. Güneydoğu meselesi, Musul, Kerkük diyoruz. PKK, PYD diyoruz. Suriye, Halep diyoruz ama bunun yanında eş zamanlı olarak bizi çok yakından ilgilendiren, en az bunlar kadar ortada olan temel bir mesele adalar." dedi.

"Maden Güvenlik Kurumunun kazaların önlenmesinde faydası olacak"

AHMET BAYRAM - Türkiye Madenciler Derneği Başkanı Atılgan Sökmen, kurulması planlanan Maden Güvenlik Kurumunun madencilik sektöründe iş sağlığı ve güvenliğine ciddi katkısı olacağını belirterek, "Biz bu kurumu destekliyoruz. 300 kişilik bir müfettişler ordusuyla iyi eğitilmiş, madenciliği bilen bir ekiple bu iş takip edilecek. Kazaların önüne geçilmesi noktasında ciddi faydaları olacak." dedi.