Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan bütün haberler Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhattabı haberleri geçen ajanslardır.

İzmir'den ilk hac kafilesi uğurlandı

İzmir'den hac ibadetini yerine getirecek olan 2 bin 438 kişiden 349'u Adnan Menderes Havalimanı'ndan kutsal topraklara uğurlandı.

Kaynak: AA / Eklenme: 10 Ağustos 2017, 15:23 / Güncellenme: 10 Ağustos 2017, 15:23

Kentten kutsal topraklara ilk gidecek ilk kafile için Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde tören düzenlendi. Törende, Kur'an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Törende konuşan İzmir Müftüsü Prof. Dr. Ramazan Muslu, bu yıl ülke genelinde 80 bin hacı adayının yolculuğa çıkacağını ve bu adayların yüzde 51'nin kadın yüzde 49'unun erkek olduğunu kaydetti.

Hacı adaylarının bin 464'ü Diyanet işleri Başkanlığının (DİB) organizasyonu, 974'ünün ise özel firmalar aracılığıyla kutsal topraklara uğurlayacaklarını belirten Muslu, "İnşallah hacı adaylarımızın sağ salim bir şekilde hac görevlerini yaparak yeniden vatanlarına, aile ve çocuklarına kavuşmalarını diliyorum." diye konuştu.

- 5 yaşında hacı adayı

İzmir'den hacı adaylarının 834'ünün kadın, 630'unun erkek olduğunu ifade eden Muslu, en küçük hacı adayının 5 yaşındaki Azra Mihriban Polat isimli kız çocuğu olduğunu aktardı.

Kutsal topraklara eşiyle birlikte giden adaylardan Hulusi Hatipoğlu (55), 6 yıldır hasretle bekledikleri kuranın çıkmasından sonra uyuyamadıklarını belirtti. Çok mutlu olduklarını dile getiren Dirlik, "Çok heyecanlıyım. Konuşmak bile zor geliyor." dedi. Eşi Havva Hatipoğlu ise (54), "Bir haftadır uykumuz bile yok. Çok heyecanlıyız. İlk defa gidiyoruz. Allah inşallah herkese nasip eder." diye konuştu.

Yedi yıldır hac ibadetini yerine getirmek için bekleyen Yalçın Mıkçı (57) ise " Çok güzel bir duygu. Allah bugünleri bize nasip ettiği için çok duygulandım. Şükürler olsun Rabb'ime. İnşallah herkese nasip olur. Tüm hacı adaylarına kutsal yolculukta Allah yardım etsin." dedi.

Havalimanı Dış Hatlar Terminali'ni dolduran yüzlerce vatandaş, duygu dolu vedalaşmaların ardından yakınlarını kutsal topraklara uğurladı.

Tören sırasında bazı hacı adayları ile yakınları gözyaşlarını tutamadı.

Törene İzmir Valisi Erol Ayyıldız ile havalimanından sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Bülent Balta da katıldı.


Kaynak : AA

Yorum Yaz

Okul servisinde unutulan çocuğun ölmesi

İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, 3 yaşındaki çocuğun içinde unutulması sonucu hayatını kaybettiği okul servisi için hiçbir kurumdan belge alınmadığını söyledi.

Doğru deprem tahmini için "3 boyut" projesi

HALİL ŞAHİN - Marmara Bölgesi'nin depremselliğini 3 boyutlu sismik çalışmayla ortaya koymak üzere proje hazırlayan bilim insanları, fay hareketlerini simüle ederek ne büyüklükte bir deprem oluşturabileceğini saptamayı ve bu konuda kafa karıştıran yorumların önüne geçmeyi hedefliyor.