İzmir

Annesinin 83 yıllık gelinliğini müzeye bağışladı

13:48 16 Aralık 2017
Annesinin 83 yıllık gelinliğini müzeye bağışladı

İzmir'de ikamet eden Yahudi kökenli Türk vatandaşı Avram Cen, annesinin 1934 yılındaki evlilik merasiminde giydiği gelinliği Tire Kent Müzesi'ne bağışladı.

AA muhabirine açıklama yapan 76 yaşındaki Cen, annesi Rosa ile babası Yusef'in 1934 yılında evlendiğini, annesinin düğünde terzilik yapan kardeşlerinin diktiği gelinliği giydiğini belirterek sandıkta duran gelinliği Musevi düğün kültürünü anlatmak üzere müzeye verme kararı aldıklarını kaydetti.

Kendisinin Tire'den kopamadığını, ilçeyi gezdikçe anılarının canlandığını anlatan Cen, şöyle konuştu:

"Tire’deki Musevi cemaatinin düğünleri hep aile arasında olurdu. Bir ay sürerdi. Düğünden sonraki hafta erkek tarafı, yeni evli çifti evlerine davet ederdi. Bu davetler sırasında da gelinlik giyilirdi. Ablam da terziydi. Gelinliği sakladı, gözü gibi baktı. Tire'de kurulan müzede hatıraların toplandığını duydum. Ablamla bu gelinliğin sandıkta duracağına sergilenmesinin daha iyi olacağını düşündük."

YORUMLAR

Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan bütün haberler Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhatabı haberleri geçen ajanslardır.