İzmir

İzmir'de şaşırtan olay! İlkokul öğrencisi yolda yürürken buldu

13:07 10 Aralık 2019 12 Yorum Var
İzmir'de şaşırtan olay! İlkokul öğrencisi yolda yürürken buldu

İzmir'de ailesiyle birlikte doğa yürüyüşü yapan Elif Suna Kaya, yerde bulduğu bir seramiğin Osmanlı piposu olduğunu öğrenince tarihi eseri müze müdürlüğüne teslim etti.

Namık Kemal İlkokulu 2. sınıf öğrencisi Elif Suna Kaya, ailesi ile birlikte doğa yürüyüşü yaparken yerde bir seramik buldu. Elif Suna Kaya, bulduğu seramiği babası Aydın Kaya'ya gösterdi. Kaya, seramiğin tarihi eser olabileceğini düşünerek, cep telefonu ile fotoğrafını çekip müze müdürü Sevgi Soyaker'e gönderdi.

Çeşme Kalesi Müze Müdürü Sevgi Soyaker'in seramiğin 18. yüzyıl dönemi Osmanlı Piposu olduğunu söylemesi üzerine Elif Suna Kaya, annesi ve ablasıyla birlikte Çeşme Kalesi Müze Müdürlüğüne giderek Osmanlı Piposunu Müze Müdürü Sevgi Soyaker'e teslim etti.

Müze Müdürü Soyaker, teslim aldığı Osmanlı Piposunu müze envanterine kaydettirirken, küçük öğrenciyi de örnek davranışı nedeniyle tebrik etti. Soyaker, bu tip tarihi eserlerin bulunduğunda müzeye getirilmesinin önemine dikkat çekerek, Elif Suna Kaya'nın ve ailesinin duyarlılığının örnek olmasını diledi. Müze Müdürü Soyaker, küçük öğrenciyi ve ailesini daha sonra müzeyi gezdirerek, tarihi eserlerin korunarak gelecek nesillere nasıl aktarıldığını anlattı.

YORUMLAR

12 Yorum Var
 • Kenan 3 ay önce Şikayet Et
  Aileyi ve küçük yavrumuzu tebrik ederim menfaat düşünselerdi müzeye gelmezler antikacıya giderlerdi
  Cevapla
 • BURCIN 3 ay önce Şikayet Et
  Tebrik ederim.Herkese ornek bir davranıs.Herseyi odul icin yapılmaz bence.Her iyilik karsilikli olmaz.O zaman her yaptigi seyin karsılıgı bekler hale gelir bence..
  Cevapla
 • Özer 3 ay önce Şikayet Et
  Bence Türkiye genelinde ücretsiz müze kartı verilmeli. Ödül olarak.
  Cevapla
 • Zeynep 3 ay önce Şikayet Et
  Mutlaka onure edilmeli bir arkadaş müze bedava olmalı demiş aynı fikirdeyim
  Cevapla
 • Nur 3 ay önce Şikayet Et
  Aslında bu durumlarda değerinin yūzde bilmem kaçı bulana hediye olarak veriliyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.