Çocuğuma Allah'ı nasıl sevdiririm?

Allah (c.c.) buyurdu ki: “Sen kullarıma, onlara ihsan ettiğim nimetlerimi hatırlat, açıkla; Ben onların kalplerinde sevgiyi yaratırım.”

Çocuğuma Allah'ı nasıl sevdiririm?
Çocuğuma Allah'ı nasıl sevdiririm?
GİRİŞ 15.09.2007 01:20 GÜNCELLEME 15.09.2007 01:20
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

ALLAH’A samimi bir kul olmak, zorlamayla olacak bir şey değildir. Kulluk yaşanacak bir haldir. Böyle olduğu için de, belli adımların sonunda belli sonuçlar cinsinden kalıplara uymaz.

Çocuğun dindar olması için anne baba olarak bizim yapabileceklerimizden bazıları şunlar olabilir:

Evvela, bunu ciddi olarak istemeli ve bu konuda kararlı olmalıyız. Şimşek ışığında yol alınmadığı gibi, bu arzu da geçici heveslerle olacak bir şey değildir.

Çocuk büyütmekle, çocuk yetiştirmenin arasındaki farkı iyi anlamalıyız. Çocuk yetiştirmenin, bilinçli bir süreci ve bu süreçteki kararlı çabaları gerektirdiğini bilmeliyiz.

Daha sonra da kesinlikle şuurunda olmalıyız ki, dindar olmanın özü özeti Allah’ı sevmektir. İnsan sevdiğine yaklaşır, sevdiğinin yolundan gider. Çocuğa Allah’ı sevdirmeliyiz; sevdikten sonra gerisini çocuk da getirebilir. Yoksa ezbercilikle dindar olunmaz. Dinden haberdar olmak başka, dindar olmak başkadır.

Ayrıca, çocuğumuzla sıcak bir yakınlık kurmalıyız; çocuğumuzun rahatça konuşabileceği, soru sorabileceği bir iletişim ortamı sağlamalıyız.

Bunların yanı sıra, çocuğuyla güzel bir diyalog içinde olan anne baba, ondan gelecek olan sorulara net ve kısa olarak cevap vermelidir.

Bilmeliyiz ki, çocuğumuz izah istemiyor, cevap bekliyor. Çocuk, “güneşi kim çıkardı?” diye sorduğunda, “Allah güneşi bizi aydınlatsın ve ısıtsın diye çıkardı,” gibi kısa bir cevap onu tatmin edebilir. Yoksa bu soruyu cevaplamak için evrenin yaratılışından başlamamız gerekmez. Zaten ne kadar uzatırsak, çocuğumuz bizi o kadar az anlayacaktır.

Çocuğumuzun sorularına mutlaka doğru cevaplar vermeliyiz. O küçüktür anlamaz diye cevapları geçiştirmemeliyiz. “Kardeşim nereden geldi?” diye sorduğunda, “onu Allah yarattı, büyüyünce beraber oynayacaksınız, birbirinize yardımcı olacaksınız” gibi doğru bir cevap verebiliriz. Yoksa “kardeşini leylekler getirdi” gibi, çocuğa bir faydası olmayacak masallarla onun zihnini dondurmaktan, düşüncesinin gelişmesini baltalamaktan kesinlikle kaçınmalıyız.

Çocuğumuzun sevdiği, beğendiği, varlığından haz aldığı şeylerin var olmalarının nedenini doğru olarak bildirilmeliyiz. Sevdiği bir şeyi, bir insanı, Allah’ın yarattığını öğrenmesi, çocuğu Allah’a yaklaştıracaktır. Sorduğu sorularına, tabiat ana, Noel Baba, evrim.. gibi gerçek dışı uydurma cevaplar alan bir çocuğun, duygusal zekası gelişemeyeceği gibi, belirsizlikler içinde kalan aklı, kainatı ve hayatı anlamakta da güçlük çekecektir.
Çocuğunu dindar bir insan olarak yetiştirmek isteyen bir anne babanın en büyük yardımcısı elbette Allah’tır. Çünkü Allah, insanı, kendine muhatap olacak imkânlarla donatıp yaratmıştır. Peygamberimizin ifadesiyle, “her çocuk İslâm fıtratıyla, yani Allah’a iman edecek bir karakterle dünyaya gelir.” Bize iman lütfeden Yaratıcımız, çocuğumuza da merakı ve soru sorma yeteneğini vermiş; böylece çocuğumuzu insana yaraşır bir gelişme sürecine hazır hale getirmiştir.
İkinci yardımcımız, kainattır. “Kainattan nasıl yardımcı olur,” demeyin. İnsanın Allah’ı tanıma yollarından birisi de kâinattır. İnsan, Allah’ın yarattıklarını görüp tattıkça, Yaratanına olan bilgisi ve sevgisi artar. Bu konuda bir kıssa vardır:Allah (c.c.), Davud aleyhisselama buyurmuş ki:

“Beni kullarıma anlat, Beni sevdir.”

Davud aleyhisselam:

“Ey Rabbim! Seni kullarına anlatabilirim,” dedi, “ama nasıl sevdirebilirim?”

Allah (c.c.) buyurdu ki:

“Sen kullarıma, onlara ihsan ettiğim nimetlerimi hatırlat, açıkla; Ben onların kalplerinde sevgiyi yaratırım.”

Öyleyse çocuğumuza Allah’ı sevdirmek için daima kâinattan, Rabbimizin dünyada yarattığı güzelliklerden bahsetmeliyiz.

Ağaçların, çiçeklerin, yıldızların, Ay’ın, dünyanın, hayatın güzelliklerini onun dikkatine sunmalıyız.

Ayrıca, Allah’ın bütün bunları bizim için, bizi sevdiği için yarattığını söyleyebiliriz. Bir meyve yiyorsak, “Bak yavrum” diye başlayarak, “Allah bizi ne kadar çok seviyor, bizim için bu güzel meyveyi yaratmış, rengini, tadını, şeklini, kokusunu bizim hoşumuza gidecek gibi yapmış..” diyebiliriz.

Böylece sonuçta belki de hiç beklemediğimiz bir anda, çocuğumuz elinde bir meyve yiyor iken, “Biliyor musun baba, ben Allah’ı çok seviyorum” diyebilecektir.

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • ayhan ateş 11 yıl önce Şikayet Et
  allahsevgisini allah sevgisi olan analar babalar verir olmayan değil. Allah sevgisi olmayan kişi neyin sevgisini versin bunuda elbet çocuklarımıza anne babalar verecektir allahın emrettiği şeylerin tersini yapan sıkışınca allahı hatırlayan iyi bir aile ortamı ve ailesinde bunları görmeyen aile bireyi bu sevgiyi nasıl versin kendinide bu konuda geliştirmedimi çocuğunada birşey veremez önemli olan insanın kendi dinine saygısı olması gerekir artık bazı insanlarımızda nedin nedeiman kaldı birde eğitim kurumunda çalışırsın ama neoruç nenamaz neyin sevgisini öğretimini vececeksinin
  Cevapla
 • Abrek Jankat 12 yıl önce Şikayet Et
  . bir kaç sözle durumu açıklıycam:ağaç yaş iken eğilir.kendinin yapmadığı bir şeyi başkasından isteme.bu iki duruma bakılır Ailede Allah sevgisi var ise zaten otomatik çocuğa geçer(bknz.ağaç yaş iken eğilir)eğer kendisi yapmıyorda çocuğa yap diyorsa(bknz.kendinin yapmadığı bir şeyi başkasından isteme) o halde önce biz sevicez sonra çocuğa geçicek.saygılarımla...
  Cevapla
 • kısmet kalın 12 yıl önce Şikayet Et
  allahı sevdirmenin yolu yaşamaktır. kesinlikle şunu biliyorum ailesi islamı yaşayan çocukların allaha inanışı ve islama bakışı farklı oluyor bence anlatmaktansa anne ve babanın yaşayarak yaşatma taraftarıyım
  Cevapla
 • Metin Karaca 12 yıl önce Şikayet Et
  Hakki Bekar a katılıyorum... \"Önce Sen Sev\" ve Ona örnek ol. Sadece lafla olmaz. Şu da, kişinin Allah\'ı sevme derecesini gösterir: \"Allah\'ı en çok zikreden, O\'nu en çok sevendir.\"
  Cevapla
 • Hakki Bekar 12 yıl önce Şikayet Et
  Önce Sen Sev. Merak etme çocuğunun da sahibi olan Allah onun için en iyiyi istiyor.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'den çok sert tepki! 'Misliyle karşılık vereceğiz!'
İstanbul'daki final için UEFA'dan açıklama