Adet dışı kanamalara dikkat ediniz!

İlişki sonrası ya da adet döneminin dışında gerçekleşen kanamalar 35 yaş üstü kadınlara kanser hastalığı gibi ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor.

 • GİRİŞ08.07.2010 13:44
 • GÜNCELLEME08.07.2010 13:44
Adet dışı kanamalara dikkat ediniz!

Başta vajinal kanserler, myom, enfeksiyon ya da kistlerin habercisi olabilecek adet dışı kanamaların mutlaka önemsenmesi gerektiği belirtiliyor. Göztepe Medical Park Hastane Kompleksi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Mine Kaymakçı, özellikle 35-40 yaş sonrası olan ara kanamalarda kesinlikle doktor muayenesinin şart olduğunu ve gerekli tetkiklerin yapılması gerektiğini açıkladı. Opr. Dr. Mine Kaymakçı, adet dışı kanamaların ne kadar önemsenmesi gerektiğini ve hangi nedenlere bağlı ortaya çıkabileceklerini anlattı.

40 Yaşından Sonra Önemli

Genç yaş grubunda görülen kanamaların en sık görülme nedenleri arasında hormonal bozukluklar, yumurtlama bozuklukları ve gebelikle ilgili kanamaların geldiğini belirten Dr. Kaymakçı, "Bu kanamaların dışında görülen ikinci sıklıktaki kanama nedeni ise myom, kist polip, yara gibi iyi huylu oluşumlardır. Bunlar genelde ilaç tedavisi veya bazen cerrahi müdahale ile tedavi edilir. Ancak nadir de olsa jinekolojik kanserler kanamaya yol açabilir. Orta ve ileri yaş grubunda ise ilk akla gelen adet dışı kanama nedeni, jinekolojik kanserlerdir" diye konuştu.

Ciddiye Alınmalı

"Her zaman, her türlü vajinal kanama ciddiye alınmalıdır" diyerek adet dışı kanamaların öneminin altını çizen Dr. Kaymakçı, "Ciddiye almaktan kastımız, panik yapılması ve her kanamanın 'eyvah kanser oldum' şeklinde anlaşılması elbetteki değil, ama her kanama vücutta aksayan bir şeyin habercisidir. Bu aksaklık strese bağlı basit bir hormonal dalgalanma da olabilir, kist veya myom gibi daha ciddi bir süreç olabilir veya daha da ciddi bir malign tümör (kanser) olabilir. Bunun ayrımını bırakın jinekoloğunuz yapsın. Size düşen ise adet dışı bir vajınal kanamanız varsa, en kısa zamanda jinekoloğunuza başvurmaktır" dedi.

Cinsel ilişkiden sonra kanama olması rahim ağzı yarasının ve bazen de kanserinin erken habercisi olabileceğini anlatan Dr. Mine Kaymakçı, şöyle konuştu:

"Yapılacak jinekolojik muayene ve smear testi (rahim ağzından, ucu fırçalı bir çubukla alınan sürüntüde hücre taranması) ile erken tanı ve tedavi mümkündür. Tabi ki her kanama bu kadar ciddi bir nedene bağlı olmayabilir. Bazen basit vajinal enfeksiyonlar, vajinanın ilişkiye bağlı hafif sıyrık kanamaya neden olabilir ama yine de ihmal edilmemelidir."

Sık Partner Değiştirenler Dikkat!

Çok partnerlilik veya sık partner değişiminin, cinsel yolla bulaşan hastalıklara zemin hazırlayabileceğini söyleyen Dr. Kaymakçı, "Bu da rahim ağzı yarası ve rahim ağzı kanseri için önemli bir risk faktörüdür. Özellikle HPV denilen ve genital bölgede siğillere neden olan bir virusün, rahim ağzı kanserine yolaçabileceğini biliyoruz. Bu virüse karşı aşı ile korunmak mümkün. Eğer çok partnertli ve/veya sık partner değiştiren biriyseniz kanamalar çok daha cönemli şeylerin habercisi olabilir. Jinekoloğunuzla devamlı iletişim halinde olmanızı öneririz" diye konuştu.

Kaynak:Leyditurk.com

Yorumlar10

 • eda 3 hafta önce Şikayet Et
  Nisanin 16 adet oldum ve 27 sinde tekrar kanamam oldu ve kadiklarin cok agriyo
  Cevapla
 • İsimsiz 3 hafta önce Şikayet Et
  Ben 7.sinifa gidiyorm adet olmadim ve sadece bi kere kan geldi neden acaba :/
  Cevapla
 • Dıdem 1 ay önce Şikayet Et
  Ben bır kızım ve neden adet dışında kanama görüyorum
  Cevapla
 • emine 4 ay önce Şikayet Et
  meryen hanım bel soğukluğu olabilirsiniz doktorunuza bu soruyu sorun.
  Cevapla
 • meryem 5 ay önce Şikayet Et
  Adet disi kanamaları oluyor doktora gittim smer testi yaptı temiz çıktı sukur.Enfeksiyon var dedi ilaç kullandım geçmedi. Jinekolojik muayenede yaptı birsey yok dedi.Başka neden kaynaklanıyor olabilir LÜTFEN cevap yaz arısının. Bu arada bazen ağrılarımda oluyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

SİYASET

GÜNCEL

SPOR

EKONOMİ

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun