'Evlilik Öncesi Eğitim' programı tanıtıldı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, ''Güçlü aile demek, kesinlikle zayıf kadın demek değildir'' dedi. Şahin, evlilikte karşılaşılabilecek sorunların çözümünde çiftleri desteklemeyi amaçlayan ''Evlilik Öncesi Eğitim'' programının Haliç Kongre Merkezi'ndeki tanıtımında yaptığı konuşmada, toplumların kalıcılığının, bereketinin ve veriminin ailenin gücüyle doğrudan alakalı olduğunu söyledi.

'Evlilik Öncesi Eğitim' programı tanıtıldı
'Evlilik Öncesi Eğitim' programı tanıtıldı
GİRİŞ 01.09.2012 18:26 GÜNCELLEME 01.09.2012 18:26

Küreselleşmede zamanın, mekanın, kıyafetlerin, yiyeceklerin değiştiğine dikkati çeken Şahin, ''Değişmeyen bir şey var. Ananın şefkati, babanın merhameti, çocuğun masumiyeti ve neşesi, yani aileyi yuva yapan aile sıcaklığı'' dedi.

Şahin, bunun da birbirine destek vermekten geçtiğini, iki fidanın bir araya gelerek güzel bir çınar ortaya çıkardığını ifade ederek, 2023 ve 2050 yıllarına ilişkin hedeflerin yalnızca ekonomik kalkınmayla olmayacağını, toplumun temel taşı olan ailenin birliğinin, beraberliğinin ve gücünün de arttırılması gerektiğini anlattı.

Bir düşünürün ''Evlilikte başarı; aradığın kişiyi bulmak kadar aranan kişi olmaktır'' sözüne atıfta bulunan Şahin, bunun için karşılıklı diyalog, güven, hoşgörü ve paylaşımın önemli olduğunu vurguladı.

Şahin, ''Güçlü aile demek, kesinlikle zayıf kadın demek değildir. Biri, birinin alternatifi demek değildir. Biz muhafazakar demokrat bir parti olarak güçlü aileye inanırken, güçlü kadın, güçlü erkek, güçlü çocuk, güçlü insanlar olarak bakıyoruz'' diye konuştu.

Anne şefkatinin ne kadar önemli olduğunu, annesinin vefatının sonra daha iyi anladığını dile getiren Şahin, annesinden bahsederken duygulandı.

Şahin, ''Şimdi diyorum 'Ya onu üzmüş, canını sıkmış, kalbini kırmış olsaydım'. Bunun telafisi yok. Ama şunu söylüyorum, 'Keşke ona daha çok onu sevdiğimi söyleyebilsem, keşke ona daha çok zaman ayırabilsem, günde bir defa aramaya mecbur bıraksaydım kendimi'' diyerek, katılımcılara annelerini daha çok aramalarını ve onları sevdiklerini söylemeleri ricasında bulundu.

Özel sektörde başlayan yoğun çalışma temposu içinde iki çocuğunu annesinin desteğiyle büyüttüğünü, hiçbir zaman aklının çocuklarında kalmadığını ifade eden Şahin, kızının 15-16 yaşına kadar anneannesine de ''anne'' diye hitap ettiğini aktardı.

Evlilikte sevgi ve saygının yanı sıra sorumluluk bilinci, empati, paylaşım ve güven duymanın da önemine işaret eden Şahin, şunları söyledi:

''İlk 5 yıl çok önemli. Yaptığımız araştırmalara göre boşanmalar ilk 5 yılda yüzde 40, çünkü birbirini anlamaya çalışma dönemi. Ondan sonra yıllar geçince öyle bir hale geliyor ki aynı anda, aynı şeyi düşünüp, aynı şeye cevap verip, konuşmaya bile gerek kalmadan bakışarak anlaşıyorsunuz. O büyük bir ortaklığa, işbirliğine, güç birliğine, kendini güvende hissettiğin limana dönüşüyor. Eşlerinizle arkadaş olmak o kadar önemli ki... Canınız sıkılığında, bir arkadaş ihtiyacı duyduğunuzda eşinizi arıyorsanız bu iş bitmiştir.''

Şahin, Türkiye'nin en güçlü tarafının aile olduğunu ifade ederek, yılda ortalama 500-600 bin evliliğin gerçekleştiğini, yaklaşık 100 bin boşanmanın olduğunu, bunun da dünya ortalamalarının çok altında kaldığını söyledi. Boşananlardan 80 bininin yeniden evlendiğini belirten Şahin, bunların 14 bininin de eski eşleriyle yeniden bir araya geldiğini sözlerine ekledi.

Kadir Topbaş

Türkiye Belediyeler Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da günümüz dünyasında teknolojik gelişmelerin ve küreselleşmenin aile yapısında önemli sarsıntılar ortaya çıkardığını belirterek, ailenin korunmasında yönetimlere de önemli sorumluluk düştüğünü ifade etti.

Belediyelerin, aile yapıları ve toplumsal sağlık açısından çeşitli çalışmalar yürüttüğünü anımsatan Topbaş, önlem alınmadığı takdirde şehir hayatının getirdiği küçük aile yapısının yıkılmasına neden olan kötü örneklerin ortaya çıkabileceğini söyledi.

Tanıtım programı kapsamında, yazar Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu da ''Evlilikte İletişim ve Yaşam Becerileri'' başlıklı bir konuşma yaptı.

Türkiye'de 30 yıl sonrasını anlamak için bugünkü aile yapısına bakılması gerektiğini ifade eden Cüceloğlu, 42 ülkede yapılan araştırmaya göre, mutluluğun en önemli faktörünün sağlıklı aile ilişkilerinden geçtiğini kaydetti.

Cüceloğlu, sağlıklı aile içi iletişim için ipuçlarını katılımcılarla paylaştı.

Protokol

Konuşmaların ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Türkiye Belediyeler Birliği arasında bir protokol imzalandı.

Bakan Şahin ve Birlik Başkanı Topbaş tarafından imzalanan protokol kapsamında, il belediyeleri başta olmak üzere evlilik öncesi eğitim programının eğiticilerinin eğitimi başlatılacak.

Bakanlığa bağlı il müdürlükleri ve belediyelerin eğiticilerine eğitim verilerek, gerekli durumlarda işbirliği yapılması sağlanacak ve eğitimin ülke genelinde yaygınlaştırılması sağlanacak.

Genç eş adaylarına, dört saatlik eğitim seti içerisinde, evlilikte iletişim ve yaşam becerileri, evlilik ve sağlık, evlilik ve hukuk başlıkları altında bilgi verilecek.

Protokolün imzalanmasının ardından sembolik olarak bazı çiftlere sertifikaları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Bakan Şahin ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Topbaş tarafından verildi.

YORUMLAR 1
  • efe 5 yıl önce Şikayet Et
    güçlü ordu güçlü türkiye sözüne itiraz et. sonrada güçlü kadın güçlü aile de....
    Cevapla
DİĞER HABERLER
CHP'nin Maltepe mitinginde 'sahne' oyunu!
TSK'dan hava harekatı!