Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan bütün haberler Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhattabı haberleri geçen ajanslardır.

Kırıkkale haberleri 52. Kütüphane Haftası - 28 Mart 2016

Kırıkkale sondakika haberleri Kırıkkale'de 52. Kütüphane Haftası dolayısıyla program düzenlendi. - 28 Mart 2016, 16:33

Kaynak: AA / Eklenme: 28 Mart 2016, 16:33 / Güncellenme: 28 Mart 2016, 16:38
Kırıkkale haberleri 52. Kütüphane Haftası - 28 Mart 2016

İl Halk Kütüphanesi konferans salonunda düzenlenen programda konuşan Kütüphane Müdürü Zeliha Atay, 1964 yılından bu yana her yıl mart ayının son haftasının ülke çapında "Kütüphane Haftası" olarak kutlandığını hatırlattı.

UNESCO'nun 2016 yılını "Küresel Anlayış Yılı" ilan etmesi sebebiyle 52. Kütüphane Haftasının, "Küresel Anlayış ve Kütüphaneler" temasıyla çeşitli etkinliklerle kutlandığını anlatan Atay, şöyle konuştu:

"Küreselleşme, fikir ve düşüncelerin, ekonomik yaklaşımların değiştokuşundan oluşan uluslararası düzeyde bir bütünleşme sürecidir. İçinde yaşadığımız toplum, kültürel olarak her geçen gün çeşitlenmektedir. Uluslararası göçler gittikçe artmakta ve çok sayıda kişi birleşik kimlikler kazanmaktadır. Küreselleşme, göç artışları, hızlı iletişim, gelişen teknoloji, ulaşım kolaylığı gibi etkenlerle birlikte bir çok ülkenin nüfusunda kültürel çeşitliliği arttırmıştır. Bu artış, farklı kültürlere sahip kişiler ve toplumlar arasında sağlıklı iletişimin kurulması, bilgi aktarımının sağlanması, kültürel varlıkların korunması ve aktarılması gibi konuları beraberinde getirmiştir."

Atay, kütüphanelerin eğitim, kültür ve bilgi merkezleri olduğunu vurgulayarak, kültürlerin birbirleri ile etkileşimi bağlamında kütüphane hizmetlerinin bireylerin kültürel kimlik ve değerleri doğrultusunda bilgi edinme özgürlüğü ve eşitliği ilkesi ile hizmet verdiğini kaydetti.

Vali Yardımcısı Abdullah Arslaner, İl Jandarma Komutanı Albay İsa Çakmak ve İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin''in de katıldığı program, Yenimahalle Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin oratoryo gösterisi, en çok kitap okuyanlara ödüllerinin verilmesi ve kütüphane materyalleri sergisinin gezilmesiyle sona erdi.

Kaynak : AA

Yorum Yaz

Kırıkkale'de yatırım projesi

Kırıkkale Milli Eğitim Müdürlüğü ile Kırıkkale Organize Sanayi Bölgesi (OSB) arasında yapılan protokolle Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne 4,5 milyon liralık iki atölye yapılacak.