Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan bütün haberler Anadolu Ajansı, DHA ve İHA kanallarından sistemimize geldiği gibi ve hiçbir editöryal müdahale yapılmadan yayınlanmaktadır. Bu bölümde yayınlanan bütün haberlerin hukuki muhattabı haberleri geçen ajanslardır.

Kırşehir haberleri Kaman cevizinde yüksek rekolte beklentisi - 02 Haziran 2017

Kırşehir sondakika haberleri İnce kabuğu ve lezzeti nedeniyle tercih edilen ancak son 3 yıldır yeterli verim alınamayan Kaman cevizinde, bu sezon yüksek rekolte bekleniyor. - 02 Haziran 2017, 13:35

Kaynak: AA / Eklenme: 02 Haziran 2017, 13:35 / Güncellenme: 02 Haziran 2017, 13:35

Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Sabahattin Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, zirai don nedeniyle Kaman cevizi üretiminde verimin son 3 yıldır düşük olduğunu söyledi.

Bu yıl da don olayı olduğunu ancak bunun üretim üzerinde çok ciddi bir etkide bulunmasını beklemediklerini ifade eden Yılmaz, "Son 4 yılın en iyi verimi elde edilecek gibi görünüyor. 2014, 2015, 2016 yıllarında don olayları sebebiyle büyük zararlar olmuştu. Bu yıl don zararı olmasına rağmen son 4 senenin en iyi veriminin elde edilebileceğini tahmin ediyoruz. Bir anlamda don Kaman'da teğet geçti." dedi.

Kaman Ziraat Odası Başkanı İbrahim Öncül de ilçede 10 bin civarında ceviz ağacı bulunduğunu belirterek, don olayının etkilediği taban arazilerde yüzde 20-30 zarar beklediklerini ama son yıllarla mukayese edildiğinde bu sezondan ümitli olduklarını dile getirdi.


Kaynak : AA

Yorum Yaz

Muhtarlar Günü

Kırşehir mahalle muhtarları, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Belediye Başkanı Yaşar Bahçeciyi ziyaret etti.