Kadın mı zeki, erkek mi tartışması?

IQ testinde kadınların 100 yıl sonra erkekleri geride bırakması, ses getirdi. Uzmanlar "Eskiden evde kapalı kalan kadın, zekâsını gösteremiyordu" derken, ünlü isimler de ilginç yorumlarda bulundu:

Kadın mı zeki, erkek mi tartışması?
Kadın mı zeki, erkek mi tartışması?
GİRİŞ 29.07.2012 07:18 GÜNCELLEME 29.07.2012 11:15

Gül Kreklo'nun haberi

Dünyaca kabul görmüş araştırmacı James Flynn'ın kadınların 100 yıl sonra erkekleri IQ testinde geride bıraktığını açıklaması, yankı uyandırdı... Zekâ üzerine çalışmalar yapan bilim insanları, kadın zekâsının zaten gözlemsel olarak kabul gördüğü görüşünde birleşti; "Eskiden eve kapanan kadın zekâsını gösteremiyordu. Çağımız soyutu algılama çağı. Kadın daha soyut düşünebiliyor" yorumunu yaptı. Ünlü isimler de, "Günaydın demek istiyoruz" diyerek görüş bildirdi.

* EN YÜKSEK IQ BİR KADINDA
Ferhat Çalapkulu (Türkiye Beyin Takımı Kaptanı): Bizim yaşadığımızı araştırmacılar kanıtlamış. Kadınların erkeklere göre çok yönlü olmaları zekâ testinde de ortaya çıkmış. Kadınların eskiden evde kısıtlı kalması zekâ göstermesini engelliyordu. Ama şimdi kadınlar her yerde aktif olarak çalışıyor ve beyinleri çok yönlü çalışıyor. Üstelik, dünyanın en yüksek IQ'suna sahip kişisi de bir kadın. Dağıstan Devlet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Nadia Camukova, 199.37 IQ ile dünyanın en üstün zekâlı insanı unvanını taşıyor. Zekâ oyunlarına baktığımızda erkeklerin ilgisi daha fazla ama kadınlar çok yönlü.

* EVE KAPALIYKEN GÖSTEREMİYORDU
Prof. Dr. Kültegin Ögel (Psikiyatrist): Klinik deyenimime göre kadınların erkeklerden daha zeki olduğu şöyle örneklendirebilir: Erkekler olaylara daha somut bakıyor. Kadınlar daha soyut düşünülebiliyor. Çağımız postmodern çağ. Soyutu daha iyi algılamayı gerektiren bir çağ. Kadınların bu çağa daha uyumlu olduklarını düşünüyorum. Duygusal zekâları da erkeklere göre çok daha iyi. Bu da, çağa daha uyumlu olduklarını gösteriyor. Bir de şu var. Kadınlar eskiden aşağılanan, baskılanan bir nesildi. Potansiyelini ortaya koyamıyordu. Artık potansiyellerini rahatça ortaya koyabiliyorlar. Yani kadınlar hep zekiydi. IQ hesaplamalarına gelince; bu hesaplama temelde muhakeme, kavrama, anlama üzerine. Soyut, somut nesneleri birden algılamamız gerekiyor.

* HEM EVDE HEM İŞTE KIVRAK ZEKÂ
Prof. Dr. Ümit Davaslıgil (Maltepe Üniversitesi Üstün Zekalılar Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı): Kadınlar hem evde hem işte kıvrak zekâya sahipler. Ama 'kadınların artık erkeklerden daha zeki' olduklarını ortaya koyan araştırmada denekler nasıl seçilmiş, hangi testler kullanılmış, kadınlar ve erkekler eşit saflardan mı seçilmiş onlara bakmak lazım. Araştırmayı incelemek lazım. Bizim Milli Eğitim Bakanlığı ve İstanbul Üniversitesi'nin ortak yürüttüğü Üstün Zekâlıların Eğitim Projesi kapsamında kentlerde yaşayan ilköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencileriyle, yaratacılıklık üzerine yaptığımız araştırmalarda kız-erkek çocuklarda yaratıcı zekâ düzeyi birbirinden farklı görünmüyordu. Ama bunlar küçük çocuklar, ileriki yaşlarda farklılar ortaya çıkabilir. Kadınlar işleri daha kıvrak bir zekâyla halledebiliyor.

* ÜÇ BOYUTLU DÜŞÜNMESİ GELİŞTİ
Prof. Dr. Nurten Akarsu (Hacettepe Üniversitesi Tıbbi Genetik Bölümü Öğretim Üyesi): Bu araştırmanın yayınını görmek lazım. Denekleri görmek, beyin MR'larına bakmak lazım. Bu ilişkilendirme çalışmalarına öncelikle fonksiyonel olarak bakmak lazım. Büyük meta analizlerine ihtiyaç var. İstatistiki çalışmaların karşılaştırmalarına ihtiyaç var. Bu tip araştırmalar ön gözlemlerdir. Yani gözlemsel çalışmalardır. O yöntemin tekrarlanması lazım. Ama zaten biz bilim insanları gözlemsel olarak biliyoruz ki kadının üç boyutlu düşünmesi gelişmiştir. Erkeğin ise matematiksel zekâsı ve tek boyutlu yorumlamaları gelişmiştir. Erkeğin başarılı olması sonuca odaklı olmasından kaynaklanır. Kadın ise nedene odaklıdır. Kadın sorun çözmeye yöneliktir. Bunlar bilimsel değil gözlemseldir. Bilimsel olarak niye böyledir, ne gibi faktörler etkiler, evrimsel olarak seçiliyor mu? 'Kadınlar artık erkeklerden daha zeki' demek için raporlarının tekrarlaması, ispatlanması; istatiksel güvenirlik için de büyük popülasyon çalışmalarına ihtiyaç vardır. Yoksa gözlemsel olarak kadının erkeklerden daha zeki olduğu bilinen bir şeydir.

* SON DERECE FARKLI
Erhan Yaşar (Sosyal Psikilog): Kadın-erkek beyni karşılaştırılamayacak kadar farklı. Nerdeyse iki ayrı insan türüyüz. Farklılıkların farkındalığı ve yönetimi ile akıllıca, beraberce yaşam tek çözümdür. Beynin yapısı, cinslerin farkları üzerine 7 yıldır araştırma yapıyorum. Genellemeler yapmak insanı hatalı sonuçlara götürür.

MAGAZİN DÜNYASI NE DİYOR?
Hilal Cebeci: Benim IQ 156 çıkmıştı. O yüzden bilimadamları son derece haklı. Zaten erkekleri yönetmemizden belli olmuyor mu?
Nilay Dorsa: Bunu bilim adamlarının bu kadar zahmet edip araştırmasına gerek yok. Biz etrafımıza baktığımızda, kadınların zekâlarıyla hayatın birçok alanında başarılı olduklarını görüyoruz. Aklıma takılan şu; umarım araştırma ekibinde kadınlar da vardır.
Asena: Öncelikle bilim adamları kadın mıydı bunu çok merak ediyorum. Ancak bir ev kadını olmak için üstün bir zekaya ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum. Ama bakarsanız bu kanıya ters düşen bir durum da var. Dünyadaki bütün mucitler erkek. Bu yüzden kadın erkek diyerek ayırt etmek saçma geldi.
Banu Zorlu: Dünyayı yöneten tüm önemli liderlerin arkasında bir kadın var. Ayrıca unutmayalım ki erkeği de dünyaya getiren bir anne. Kadınların güncel hayatın içindeki başarılarından da yola çıkarsak bilim adamlarının bu üstünlüğü yeni görmesi şaşırtıcı. Onlara günaydın diyorum.

GURUR DUYDUK
Özgür Özberk: Kadınların erkeklerden daha zeki olduğunun ortaya çıkması bir erkek olarak beni rahatsız eden bir durum değil. Olabilir, kadınlar erkeklerden zekidir ama bunun her kadın için geçerli olduğunu sanmıyorum.
Ragıp Savaş: Şaşırtmadı beni bu haber. Özellikle İkili ilişkilerde, bazı iş kollarında kadınların erkeklerden daha önde oldukları belli. Ülkemizde de kadınların daha fazla platformda kendilerine yer buluyor olmaları sevindirici. Gurur duyuyoruz kadınlarla...

SABAH

YAZDIR
YORUMLAR 15
 • Ömer 9 ay önce Şikayet Et
  Dünyanın en yüksek ilk 5 IQ seviyesi erkekeklere aittir yalan haber bu
  Cevapla
 • Zülkarneyn 5 yıl önce Şikayet Et
  bir erkek olarak bu durum beni rahatsız etmedi. eğer insanlığın hayrına kullanılacaksa bu zeka, varsın geri zekalı olayım. ne önemi var ki...
  Cevapla
 • ahmet mg 5 yıl önce Şikayet Et
  .:. .:. .:.. beyza nickli arkadaşa, ustam burada 2 varlık karşılaştırılıyor hele karşılaştırılan 2 varlık insansa ve biri diğerinden daha üstünse bu üstünlüğün akıllla olmaması düşünülemez oke?
  Cevapla
 • Zülkarneyn 5 yıl önce Şikayet Et
  yorumlar bile ıq'muzu açıklıyor.... başka söze ne hacet :)
  Cevapla
 • virdis moment 5 yıl önce Şikayet Et
  zekanın baremi nedir,, nesnelliği var mı,,, mezurayla da ölçülebiliyor mu,,. insanlar arasında ayrım yaparak bölmek ve onları karşılaştırmak,,, kendini akıllı ve bütün insanların üzerinde görenlerin lüzumsuzluğu,,, insanlar fiziksel bazı özellikler dışında hiçbir ayrıma tabi tutulamazlar,,, kendilerini kategorize ettirenler ahmaklardır,,, buna müsade edenler kendilerini kullandıranlardır,,,,
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan'dan Eyüp Sultan'da dua
İstanbul mitingine kaç kişi katıldı? Büyük fiyasko