30 yıl önce okunsaydı Türkiye başka olurdu

Prof. Dr. Fuat Sezgin'in "Arap İslam Edebiyat Tarihi" adlı eseri, 30 yıl gecikmeli olarak Türkçe'ye kazandırıldı

30 yıl önce okunsaydı Türkiye başka olurdu
30 yıl önce okunsaydı Türkiye başka olurdu
GİRİŞ 16.11.2014 15:48 GÜNCELLEME 16.11.2014 15:48

Dünya bilimler tarihinin en önemli isimlerinden, Prof. Dr. Fuat Sezgin'in Arap-İslam Edebiyet Tarihi eseri Türkçe'ye çevirildi.

30 yılı aşkın süredir Wolfgang Goethe Üniversitesi'ne bağlı olarak çalışmalarını yürüten Sezgin'in şarkiyat çalışmaları için kaynak eser haline gelmiş 'Arapİslam Edebiyatı Tarihi' ve Arap- İslam Tarihi Enstitüsü'nün 30. Yıl Kuruluş Yıldönümü Özel Yayını olarak 1984 Yılından 2011 Yılına Kadar Enstitü Yayınlarına Yazılan Avrupa Dillerindeki Önsözler adlı eseri basıldı. 

SİMURG KUŞU GİBİ VATANIMA DÖNDÜM 

Kitapların tanıtımı için Gülhane'deki İslam Bilim Tarihi Araştırmalar Vakfı'nda basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya vakfın kurucusu Prof. Dr. Fuat Sezgin, Vakıf Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan, Yönetim Kurulu Başkanı Mecit Çetinkaya ve davetliler katıldı.

Yaşamından kesitler anlatan Prof. Dr. Fuat Sezgin, kendisini simurg kuşuna benzeterek "Ben 54 yıl sonra memleketime döndüm. Yurt dışında yaşayabileceğimi tasavvur edemezdim ama 1961 yılında akademisyenlikten çıkarıldıktan sonra memleketimde yaşayamayacağımı anladım" dedi.

Yıllar önce kitabın bir kısmını basmak için Türkiye'deki kurumlara götürdüğünü belirten Sezgin, "Kitabın 1. cildi çıkmak üzereyken kitabın tercüme edilmesini istedik. 'Bunu yapacaksınız kim okuyacak' dediler. 30 sene evvel çıkmış olsaydı, bugünkü Türkiye'nin durumu başka olurdu" dedi. 

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Afet sonrası doğal gaz ve elektrik faturalarına 1 yıl erteleme
Petrol parası Kamışlı'ya taşınıyor