Müslüman kalarak Avrupalı olmak

Müslüman kalarak, hatta daha da İslâmlaşarak Avrupalı veya Batılı olmak…

Müslüman kalarak Avrupalı olmak
Müslüman kalarak Avrupalı olmak
GİRİŞ 22.12.2017 10:39 GÜNCELLEME 22.12.2017 10:39

Müslüman  kalarak,  hatta  daha  da  İslâmlaşarak  Avrupalı  veya  Batılı  olmak…  Bu  fikir  çağdaş  Türk düşüncesinin ve çağdaş İslâm düşüncesinin en üst başlığı, en kalın damarı gibi gözüküyor. Belki en büyük  iddiası  ve  davası  aynı  zamanda…  O  şairâne  deyişle  “şarkın  akl-ı  pîrânesiyle  garbın  bikr-i fikrini izdivaç ettirmek”.
 
Hem bir müdafaa ve korunma hem de bir hamle ve açılma bu… Hâlâ ciddi bir karşılığı olan kültürmedeniyet ayırımı da gücünü ve meşruiyetini bir ölçüde bu anlayıştan ve iddiadan alıyor. (Avrupa Birliği’ne katılma fikirleri ve medeniyetler çatışması-uzlaşması söylemlerinde bile bunun tezahürleri 
var). 
 
Peki  bu  cazip  fikir  mümkün  mü?  İki  unsur  arasındaki  ilişki  farklılık  mı  benzerlik  mi?  Bu  asırlık sorular hâlâ felsefî ve fiilî bir problem olarak önümüzde duruyor. Fakat bunun imkânı yahut ciddi problemleri  üzerinde  modernleşme  tarihimiz  boyunca  yeterince  durulmadığını  söyleyebiliriz.  Bu kitap, bu soruların ve muhtemel cevaplarının peşindeki araştırmalardan oluşuyor.


 

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Erdoğan talimat verdi! Vatandaşa ucuza satılacak
Bakan Pekcan açıkladı: Marketlerde zorunlu olacak