Z Kuşağı işyerini nasıl değiştirecek?

İstanbul Kültür Üniversitesi Yayınevi, iş hayatına girmeye hazırlanan Z Kuşağını anlatan İşte Z Kuşağı adlı kitabı Türkçeye kazandırdı.

  • GİRİŞ23.01.2018 10:49
  • GÜNCELLEME23.01.2018 10:49
Z Kuşağı işyerini nasıl değiştirecek?
Geleceğe yön veren genç kuşakların daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmak amacıyla Y ve Z kuşaklarını inceleyen kitapları art arda okurlarla buluşturan İKÜ Yayınevi, bu kez de Z Kuşağının işyerlerine getireceği dönüşümü ele alan bir kitabı raflara çıkarıyor. İşte Z Kuşağı adlı kitap, şubattan itibaren raflarda olacak. 
 
Kuşaklar hakkında demografik çalışmalarıyla tanınan David Stillman ve Z Kuşağının sesi haline gelen oğlu Jonah Stillman’ın yazdığı bu kitap, bu yeni kuşağın iş dünyasını nasıl etkileyeceğine yanıtlar ararken kuşaklar arasındaki ilişkilere dair öneriler de sunuyor. Duygu Pınar Kayıhan ve Ferhat Erduran’ın Türkçeye çevirdiği kitap, dünyada Z Kuşağı hakkında yazılmış ve kapsamlı bir araştırmaya dayanan ilk kitaplardan biri.   
 
Sırada Z Kuşağı var!
 
İş dünyası Milenyum Kuşağının yarattığı yenilikçi rüzgârın hâlâ etkisindeyken Z Kuşağı kapıya dayandı bile. İdealist ve işbirlikçi Y Kuşağı, yavaş yavaş yönetici pozisyonlara geçerken şimdi bir de onlardan oldukça farklı olan Z Kuşağına mı uyum sağlamak gerekiyor? 
 
“Dijital yerliler” olarak anılan Z Kuşağı gerçekçi, hırslı, bağımsız ama sürekli bağlantıda kalan anlayışıyla alışkanlıklarımızı, hatta dilimizi oldukça değiştireceğe benziyor. “Her yer işyeri!” diyen Z Kuşağı iş yapma biçimlerimizden bağlantılarımıza kadar neleri, nasıl değiştirecek? Peki ya onlar işyerine, ekip arkadaşlarına ve patronlarına nasıl uyum sağlayabilirler? 
 
Gerçekçi ve paylaşımcı
 
Küresel ekonominin Büyük Durgunluk döneminde büyüyen bu yeni kuşak büyük iflaslara, eriyen birikimlere, kredi borçlarına, anne babalarının işsiz kalışına ve doğadaki büyük felaketlere küçük yaşta tanık olmuşken onları idealler ve iyimser bakış açılarıyla motive etmek o kadar da kolay görünmüyor. Dürüst iletişime, adalete ve beceri paylaşımına önem veren Z Kuşağı, Milenyumlular (Y Kuşağı) gibi dünyanın geleceğine duyarlılar; ancak daha gerçekçi ve somut çözümler talep ediyor ve hatta üretiyorlar. 
Kuşaklar hakkında demografik çalışmalar uzmanı, When Generations Collide ve M-Factor: How the Millennial Generation Is Rocking the Workplace adlı çok satan kitapların yazarı David Stillman, bu kez Z Kuşağının iş hayatına etkisini ele alan bir kitaba imza attı. Üstelik bu kuşağın sesi olan ve Amerika’da birlikte yüzlerce kurumsal eğitim ve söyleşi düzenledikleri oğlu Jonah Stillman ile birlikte... 
 
7 Ayırt Edici Özelliği
 
Baba-oğul Stillman’lar, bağımsız çalışmayı seven Z Kuşağının bir problemi çözmek için paylaşımcı ekonomiden yana çözümler üreteceğine dikkat çekiyorlar: “Z Kuşağının, kaynakları en iyi şekilde değerlendirmeye çalışırken paylaşımcı ekonomi yolunu seçtiğini ama bunu en verimli şekilde yapmayı önemsediğini bilin.” Ayrıca yazarlar, Z Kuşağını şu 7 temel özellikle tarif ediyorlar: Fijital, aşırı kişiselleştirmeden yana, gerçekçi, kaçırma korkusu duyan, Biz Ekonomici, kendi yapan ve hırslı.  
 
Z Kuşağı ve önceki kuşakların karakteristik özelliklerinin karşılaştırmalı biçimde okunabileceği İşte Z Kuşağı, yüzlerce CEO’nun ve Z Kuşağından gencin görüşlerine dayanarak okurlara sahadan önemli veriler de sunuyor.   
 
Kitabın Adı : İşte Z Kuşağı
Yazar : David Stillman ve Jonah Stillman 
Çeviren : Duygu Pınar Kayıhan ve Ferhat Erduran
Yayınevi    : İKÜ Yayınevi 
Tür : Araştırma-İnceleme
Kategori      : Araştırma
Baskı Tarihi: Ocak 2018
Cilt Tipi       : Karton Kapak 
Boyutları     : 23x16 cm
Sayfa sayısı : 232
 

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat