Hızlı okuma şampiyonu 6 yılda 5 bin kitap okudu

10 yaşında aldığı hızlı okuma ve algılama teknikleri eğitimi sonrası dakikada 11 bin 725 kelime okuyarak Amerikalı Mariel Aragon'un 6 bin olan rekorunu, ikiye katlayıp dünyanın en hızlı okuyan insanı olmayı başaran Tarık Yiğit, 16 yaşında 5 bin kitap okuyarak bir başka rekora imza attı.

Hızlı okuma şampiyonu 6 yılda 5 bin kitap okudu
Hızlı okuma şampiyonu 6 yılda 5 bin kitap okudu
GİRİŞ 31.03.2018 13:54 GÜNCELLEME 31.03.2018 13:54

Tarık Yiğit (16), Başakşehir Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü 10. Sınıf öğrencisi. Akademik resim çalışmaları yapan Tarık, bilgisayar oyun yapımcısı olmayı hedefliyor. İlk senaryosunu yazıp bitirmiş. 

2002 yılında Hatay Dörtyol’da doğan Tarık, İlkokulu burada okudu. 10 yaşında 4'ncü sınıftayken öğretmen babası ile birlikte Uzman Eğitimci Selahattin Yaylamaz'ın Okuma Okulu Eğitim Akademisi'nde hızlı okuma ve algılama teknikleri eğitimine katıldı. 125 sözcükle başlayan Yiğit, 30 saatlik bir eğitimin ardından dakikada 750 sözcüğe ulaştı.
Aldığı takviye eğitimlerle 10-12 bin kelimenin sınırlarını zorlayan Yiğit, 2011 yılında Hatay'da 16 bin öğrencinin girdiği sınavda birinci oldu.

Aynı yıl Gaziantep'te noter huzurunda rekor denemesi gerçekleştirdi. Rekor denemesinde Çılgın Öğretmen adlı kitabın, 1 dakikada 67 sayfasını okudu. 11 bin 725 kelimeye ulaşan Tarık, Amerikalı Mariel Aragon'un 6 bin olan rekorunu, ikiye katlayarak dünyanın en hızlı okuyan insanı olmayı başardı.

İSTANBUL’A TAYİN İLE ŞÖHRET OLDU

Başarılı öğrenci, ilkokulu bitirdikten sonra öğretmen olan babasının tayini İstanbul Başakşehir’e çıkınca orta öğretime Kayaşehir Ortaokulu’nda başladı.  Ünlü televizyon programcısı Beyazıt Öztürk’ün (Beyaz) programına çıktıktan sonra tanınırlığı artan okuma rekortmeni, görsel düşünmeyi sevdiği için hep resim çiziyordu ve TEOG sınavlarında Güzel Sanatlar Lisesini seçti. Şu an Başakşehir G.S.L. ikinci sınıfta eğitimine devam eden Tarık, 2018 Yılı Kütüphane Haftası’nda unutulmadı.  
Tarık’ın şu ana kadar yaklaşık 5 bin kitap okuduğunu öğrenen Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, Tarık ve Hacı Ali Osman Gül İlköğretim Okulu Müdürü olan babası Hasan Basri Yiğit ile bir araya geldi. Kütüphane Haftası’nın kitap okumamız için farkındalık oluşturduğunu belirten Kartoğlu, Tarık gibi öğrencilerin artması gerektiğini söyledi. Hızlı okuma şampiyonu öğrenciden hızlı okuma taktikleri alan Başkan Kartoğlu işin sırrını da sordu. Rekortmen genç, “Önceki yıl sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 23 Nisan Resepsiyonu’na beni de davet etmişti ve aynı soruyu sorunca, ‘kitap okumak efendim’ cevabını verdim” dedi.  

Başarılı öğrenci hedefinin Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü veya Eskişehir Anadolu Üniversitesi G.S.F. Animasyon Bölümü’nü kazanmak olduğunu söyledi.  

Başkan Yasin Kartoğlu hızlı okuma şampiyonuna Türkçe’nin Bülbülü Yunus Emre kitabını hediye etti. 

OKUMA HOCASINDAN HIZLI OKUMA NOTLARI

Uzman Eğitimci Selahattin Yaylamaz'ın Okuma Okulu Eğitim Akademisi'ne öğrenci olarak başlayıp hocalık belgesini alan Hasan Basri Yiğit kursiyerlerin dakikada ortalama 500-1500 kelime okuyabildiğini belirterek eğitime devam ettikçe bu rakamın artış gösterdiğini ifade etti.  

“Bir hızlı okur 10 bin kelimeyi 1 dakikada okur, ancak 30 dakikada da anlatabilir” diyen eğitimci Yiğit, iyi bir hatibin dakikada 150-170 kelime ile konuştuğunu söyledi. 

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Gözden kaçan büyük mirasımız
Aduriz'den Barcelona'ya muhteşem röveşata!