Hangi ses suya hangi şekli çizdiriyor

Suyun insan ve müzik sesini hissedip, olumlu ve olumsuzluk içeren sözlere göre değişik şekiller oluşturduğunu biliyor muydunuz? İşte size oldukça farklı araştırma alanı ve ilginç sonuçları:

GİRİŞ 25.06.2009 12:35 GÜNCELLEME 25.06.2009 12:35
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Masaru Emoto’nun bütün dünyada büyük yankı uyandıran su kristalleri fotoğraflarını çekmeyi başaran uluslararası üne sahip Japon araştırmacı.

Japon Araştırmajının  2004 yılında yayınlanan "Suyun Gizli Mesajı" adlı kitabı Kuraldışı yayınları tarafından 2005 yılında  Yonca Hancıoğlu'nun Türkçe çevirisi ile yayınlanmış ve büyük yankı uyandırmıştı.

Japon araştırmacı Dr. Masaru Emoto’nun çektiği fotoğraflar görenleri şaşkınlığa sevk ediyordu.  Emoto, topladığı su numunelerini dondurup eksi beş derecede  fotoğraf çekme kapasitesi olan bir karanlık alan mikroskobu altında inceliyor.

Mikroskop altında çekilen fotoğraflarda insan eli değmemiş suların olağanüstü güzellikte kristaller oluşturduğunu görmüş, kirli su kaynaklarından veya musluk suyundan aldığı numunelerde ise deforme olmuş kristaller görüntülemişti.

Su moleküllerinin düşüncelerimizden, duygularımızdan ve kullandığımız kelimelerden etkilendiğini bulgulayan Dr. Emoto, suyun, söylenen sözlere, hissedilen duygulara, gösterilen görüntülere ve dinletilen müziğe göre nasıl bir değişim gösterdiğini birbirinden muhteşem su kristali fotoğraflarıyla gözler önüne seriyordu.

Kötü ve iyi sözlerin suya etkisi çok farklı

Nasıl ki insanoğluna güzel sözler söylediğiniz zaman morali yerine geliyor ve olumlu işler yapıyor, kötü sözler söylediğiniz zaman ise morali bozuluyor ve yaptığı işlere estetik güzellik katamıyonrsa su da kötü şeyler söylediğinizde adeta üzülüyor, güzel sözler söylediğinizde ise seviniyor.  Yanında dua ettiğinizde güzelleşiyor. Ve su da meydana gelen bütün bu değişimler de fotoğraflara yansıyor!

Su şişelerinin üzerine bazı kelimeler yazıldığında dahi suların şeklinin etkilendiğini ileri sürüyor Masaru Emoto. Ortaya çıkan fotoğraflara göre. “teşekkürler”, “sevgi ve şükran, “melek” yazılı kağıtlarla sarılan şişelerde bulunan su kristalleri dantel gibi ince motiflerle süslü.  "Şeytan" “Beni hasta ediyorsun. Seni geberteceğim” veya emir kipleri  içeren kelimeler yapan şişelerdeki sularda ise ya kristal oluşmuyor ya da oldukça kaba hatlara sahip yarı karanlık kristaller görülüyor.

Mesela “Şeytan” yazılı kağıtla çevirili şişedeki su, kapkaranlık bir delik görüntüsünü gözler önüne seriyor.  İlginç bir ayrıntı da şu: Emir kipi içerin sözcükler (mesela, "yap hadi") ile  “şeytan” sözcüğü yazılı şişedeki sudan elde edilen fotoğraflardaki kristaller birbirine oldukça benzer şekiller oluşturuyor. Fotogalerimizde her iki şekli de bulabilirsiniz.

Duanın su kristillari üzerindeki etkisi

Masaru Emoto'nun çalışmasının çarpıcı bir boyutu da duanın su kristalleri üzerindeki etkisiydi. Dua etmenin de olumlu etkisi olduğunu gözlemleyen Emoto, bir gölün dua etmeden önce ve duadan sonra su örneklerini fotoğrafladı. Duadan sonra su kristali daha berrak ve net bir şekil almıştı. 

Yazara göre, hem dünyamız hem de bizler büyük ölçüde sudan meydana geldiğimiz  için suyun mesajı hepimizin bireysel sağlığı, doğanın yenilenmesi ve dünya barışı açısından muazzam bir önem taşıyor. Zaten su üzerine yapılan araştırmalar ve yapılan son yayınlarda bu konuyu bilimsel olarak destekleyen sonuçlar ortaya çıkartmaya devam ediyor...

Müzik de suyu duygulandırıyor

Masaru Emoto'nun çektiği fotoğraflara göre bazı müzik türleri şekli bozuk kristaller ortaya çıkartırken, bazıları muazzem şekiller ortaya çıkartıyor. Mesela heavy metal türü müzik dinletilen su örnekleri kristal oluşturmazken, klasik müzik veya halk ezgileri dinletilen sularda yumuşak şekilli, güzel kristaller oluşuyor. 

Eğer yolunuz yazarın internet sitesine düşerse orada değişik konularda yapmış olduğu yeni çalışmaları da görmeniz mümkün. Ama http://www.masaru-emoto.net/english/e_ome_home.html adresinde bize ilginç gelen nokta,. müziğin su üzerindeki etkisini göstermek için yazarın 22 Ülkenin milli marşısının su üzerindeki etkilerini gözlemleyip vido görüntüsü olarak sunması.

Türk istiklal Marşı'nın suya etkisi

Japonya, ABD. Rusya, Suudi Arabistan, Malezya, Şili, Kolombiya, Arjantin, Hollanda, Almanya, Kuveyt, Tayland, Endonezya, Bulgaristan ülkelerinin milli marşıları yanında Türkiye Cumhuriyeti'nin milli marşı da yer alıyor.

Videodan görüntülerden görebildiğimiz kadarı ile yunus görüntüsünün suya etkisi ile Türk İstiklal Marşı'nın oluşturduğu kristaller oldukça benzer. Ayrıca marşın kelimelerine göre şekillerin aldığı biçim de teorisine uygun görününüyor.

(Haber 7)

Kitapla ilgili teknik bilgiler ve internet üzerinden sipariş şartlarını görmek için bu linki kullanabilirsiniz..

YORUMLAR 18
 • Mustafa NUTKU 9 yıl önce Şikayet Et
  İNTERNETTEN KONUYLA İLGİLİ YAZILARIMI OKUYUN. Olaylar, yani suyun buz haline gelirken değişik kristal şekilleri alması doğru; fakat bunun yorumu ile ilgili söyleyeceklerim buraya sığmaz. İnternetten İMAN, BİLİM, ROMANTİZM ve SU - Dr.MASARU EMOTO İLE İLGİLİ KISA BİR TAHLİL yazılarımın indirilip okunmasını tavsiye ederim.
  Cevapla
 • Ahmet Çapar 9 yıl önce Şikayet Et
  İnsan vücudunun 4/3'ü su diyorsunuz da. Bizdeki bazı malum şahıslara Allah kitap deyince kuduruyorlar (anladınız sanırım kim olduklarını). Bunu kansızlıklarından yapıyor olabilirler mi? Suya bile Allah deyince bir başka güzelleşiyor.
  Cevapla
 • mücahit uslu 9 yıl önce Şikayet Et
  Beni Urpertti. mustafa islamoğlu'nun konuşmalarından birinde insan seslerinin yok olmadığını atmosferde toplandığını söylüyordu. İnsan oğlunun her eylemi, konuşmaları, duyguları rabbimiz tarafından kayıt altına alınıyor. Risale-i Nur'da üstad efendinin (padişahın) yüz binlerce kamerasından bahseder. Bu tespit de onun bir parçası rabbimizin yüz binlerce kayıt cihazından birisi. Bunlara iman ediyoruz ama gözle görünce ürpertiyor. Ahirette insan oğlunun aleyhine kullanılacak herhalde bunlar.Rabbim bizleri affetsin.
  Cevapla
 • Turgut Sağlam 9 yıl önce Şikayet Et
  YANLIŞ. Kardeşim bu görüntüler bir beste yani müzik çalınınca oluşuyor.Su nerden bilecek çalınan müziğin İstiklal Marşı olduğunu..Önemli olan istiklal marşının sözlerini okuyunca ne şekil alacağı..bbu yüzden bu vidyo ya İstiklal Marşımızın Suya Verdiği Şekil diyemeyiz.
  Cevapla
 • Bekci 9 yıl önce Şikayet Et
  ALLAH!. Dünyanın ve İnsan vücudunun 4/3 ü sudan yaratılmış olduğunu düşünürsek. En güzel söz Allah kelamı ve diğer güzel sözlerin insan üzerindeki tesirini düşünebiliyormusunuz. Bu muhteşem bir hal! Allahu Ekber!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi verdi
AK Parti'den ilginç seçmen analizi